Eksperiments: Personas koda maiņa liek sajusties tā, it kā mainītu dzimumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kopš pērnā gada 1. jūlija ikvienam ir tiesības vienu reizi dzīvē mainīt savu personas kodu, ja tā pirmā daļa atklāj dzimšanas datus. LSM.lv veic eksperimentu, kurā sociālantropologs Andris Saulītis izmanto šo iespēju. Vai Latvijā dzīve ir apgrūtināta, ja nomaina personas kodu? Piecu publikāciju sērijā atklāsim, cik gatavi, pretimnākoši un atsaucīgi saistībā ar personas koda maiņu ir valsts iestādes, veselības aprūpē strādājošie, kā arī banku sektors. Ievadsērijā autors atklāj savu personīgo motivāciju mainīt personas kodu un iespaidus par vizīti Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP).

Šobrīd esmu viena no 295 personām Latvijā, kas laikā no pērna gada jūlijam līdz šī gada jūnijam izmantojušas iespēju nomainīt savu personas kodu. Tas sākas ar cipariem 32, un arī pārējie deviņi koda cipari tiek piešķirti nesaistīti ar dzimšanas datumu. Proti, no mana jaunā personas koda vairs nav iespējams uzzināt manu dzimšanas datumu.

Mana motivācija mainīt personas kodu radās pirms vairākiem gadiem neformālā diskusijā par horoskopu nozīmi. Tās laikā viena no sarunas dalībniecēm godīgi visiem atklāja – strādā lielveikalu ķēdē, atbild arī par darbinieku pieņemšanu, un darbā par pārdevējiem nekad neņem vienas konkrētas horoskopa zīmes indivīdus. Praksē esot pierādījies, ka viņi tiešām neprot komunicēt ar cilvēkiem un ir slikti pārdevēji. Citiem vārdiem sakot,

viņa izvērtē kandidātus pēc dzimšanas datuma, kuru mēs nevaram ietekmēt, nevis pēc viņu zināšanām un pieredzes.

Latvijā puse iedzīvotāju pievērš uzmanību horoskopiem. Tos izlasa gandrīz puse iedzīvotāju un tiem tic aptuveni katrs desmitais cilvēks Latvijā, liecina SKDS aptaujas. Dienas, nedēļas un mēneša horoskopus publicē gandrīz ikkatrs medijs. Man horoskopi ir kā nezāles, kuras aug griezdamās visapkārt.

Atceros, reiz, nosūtījis datus savam nākamajam darba devējam, lai sagatavotu darba līgumu, saņēmu īsziņu, ka abi esam vienā un tajā pašā horoskopa zīmē dzimuši. Horoskops un tā raksturojums, ko izzīda no mana personas koda, veidoja daļu no priekšstata, kāds es esmu kā personība. Vēl vairāk, mani provocēja domāt, ka mums ir kopīgas rakstura iezīmes ar manu nākamo darba devēju, jo esam dzimuši vienā horoskopa zīmē. Un tobrīd es nevarēju ietekmēt, ka cilvēki par mani var spriest pēc dzimšanas datuma, jo personas kodu piešķir valsts, un punkts.

Tāpēc brīdī, kad izdzirdēju, ka beidzot arī Latvijā tiks mainīti personas koda piešķiršanas principi, lai no tā nevarētu izsecināt dzimšanas datus, un to varēs mainīt arī personas, kurām jau personas kods ir piešķirts, zināju, ka šo iespēju noteikti izmantošu. Gluži pirmajā dienā uz pasu nodaļu gan neskrēju, bet izbrīvēju tam laiku, lai spētu tikt galā ar riskiem, ja nu ar personas koda maiņu mana digitālā, finanšu un jebkāda cita rīcības brīvība kļūst tehniski neiespējama. Šī gada aprīļa sākumā piezvanīju uz PMLP un izteicu vēlmi ar iepriekšēju pierakstu ierasties uz personas koda maiņu. Ierezervējām abpusēji pieejamu laiku, un pēc dažām nedēļām devos uz Eduarda Smiļģa ielu.

Kā par personas koda maiņu uzzināja visa PMLP nodaļa

Izmantojot gadījumu, ka esmu PMLP, nolēmu ne tikai mainīt personas kodu, bet arī aizpildīt iesniegumu par orgānu izmantošanu pēc nāves un pieprasīt izziņu, kādus datus valsts iestādes par mani ir apstrādājušas. Kopumā ar maniem trim pieprasījumiem nodarbojās vismaz četri cilvēki. Jau sākumā pie galda uzaicināja acīmredzami nodaļas vadītāju, kura paziņoja, ka pirmos divus pakalpojumus var izpildīt nekavējoties, bet personas koda maiņai būs jāizņem cits numuriņš. Personas koda maiņai pieslēgti vien daži datori, un šis konkrētais, pie kura atrodos, tāds nav.

Tātad, kaut gan telefoniski pieteicos ar iepriekšēju pierakstu uz personas koda maiņu, attiecīgajā laikā ierados PMLP un izņēmu attiecīgu numuriņu klientiem ar iepriekšēju pierakstu, man tomēr esot jāizstāv dzīvā rinda. Lieki teikt, ka pie numuriņu izņemšanas norādīts: gaidīšanas laiks bez iepriekšēja pieraksta: 2-5 stundas. Pēc manām iebildēm, ka es šeit esmu galvenokārt personas koda maiņas dēļ un tieši tāpēc pierakstījos pirms mēneša konkrētajā laikā, visa zāle uzzināja, ar kādu mērķi esmu ieradies PMLP.

“Šeit personas koda maiņa, neņem nākamo numuru,” skaļā balsī pāri visai apkalpošanas zālei paziņoja vadītāja citai klientu apkalpošanas speciālistei.

Vai es mainu dzimumu vai personas kodu?

Konsultācija pie otrā galdiņa, kur dators ir pieslēgts pie sistēmas personas koda maiņai, bija ļoti intensīva. Konsultante vairākas reizes pārprasīja, vai tiešām es zinu, ko es grasos darīt. Ka atpakaļceļa nebūs un ka tāpat gan pasē, gan ID kartē būs redzams dzimšanas datums. Ka visas izmaksas saistībā ar personas koda maiņu būs jāsedz man pašam un šis nav bezmaksas pasākums. Konsultantes brīdinājumi un tonis, stāstot, kādas sekas paredzamas līdz ar personas koda maiņu, man radīja bezmaz vai sajūtu, ka esmu šeit ieradies ar vēlmi mainīt savu dzimumu, nevis vienkārši 11 ciparus.

Tas, protams, ir labi, ka konsultants informē par manām tiesībām. Bet nez kāpēc man bija sajūta, ka man ir jāattaisno sava vēlme mainīt personas kodu un jājūtas par to vainīgam. Uzreiz gan jāpiebilst, ka pēc šīs epizodes viss pārējais PMLP saistībā ar personas koda maiņu noritēja relatīvi korekti, izpalīdzīgi un salīdzinoši raiti.

Saprotams, ka personas koda maiņa nav ikdienišķa operācija PMLP personālam un tā var radīt stresu arī PMLP darbiniekiem. Tāpat arī konsultante atzina, ka pirksti pie jaunajiem personas kodiem vēl nav pieraduši –

vecos, ar dzimšanas datiem, varot ievadīt itin veikli, bet uz jaunajiem pirksti paši neskrien, un tas prasa daudz lielāku uzmanību.

Bez pases un bez tikumiem?

Jaunais personas kods tiešām ir tāds, kā solīts: tas sākas ar 32, pārējie cipari ir ģenerēts algoritms, no kura nav iespējams nolasīt manu dzimšanas datumu. Tiesa, tas neizslēdz iespēju, ka trešais un ceturtais cipars neizskatīsies pēc marta mēneša (t.i., tie būs “04”), vai arī pēdējie divi pēc ticama dzimšanas gada (piemēram, 89). Un, kā zināms no kognitīvās psiholoģijas, ieradumam ir spēks – kāds joprojām var svēti ticēt, ka šie cipari ir informatīvi par jūsu dzimšanas datumu, nevis ir pilnīgi nesaistīti.

Nu, pamēģiniet paši sev iestāstīt, ka, piemēram, šāds personas kods daļēji neatklāj dzimšanas datus: 320989-12945. Vai tiešām te nav darīšana ar Jaunavu vai Svariem, kura dzimusi Čūskas gadā?

Personas koda maiņa nozīmē vismaz divas darbadienas dzīvot bez personu apliecinošiem dokumentiem. Personas kods tiek nomainīts, kamēr atrodies pie PMLP konsultanta galdiņa. Tajā brīdī arī tiek atņemti abi personu apliecinoši dokumenti vai pasludināti par nederīgiem. Savukārt jaunus personu apliecinošus dokumentus standarta kārtībā sagatavo desmit darba dienu laikā jeb divās nedēļās. Ja divas nedēļas nevēlaties, negribat vai nevarat iztikt bez personu apliecinoša dokumenta, vismaz viens no tiem (piemēram, identifikācijas jeb ID karte) jāpasūta paātrinātā kārtībā jeb divu darba dienu laikā. Tā kā es nevarēju un arī nevēlējos vazāties bez derīga personu apliecinoša dokumenta apkārt, nācās šķirties no nepilniem 30 eiro, lai man ID karte būtu rokās jau pēc divām dienām. Turklāt uz PMLP būs jābrauc vēl trešo reizi, lai pēcāk izņemtu atsevišķi pasi, kuru izgatavo bez steidzamības piemaksas.

Personas koda maiņa bija tikai sākums. Es zināju, ka brīdī, kad iziešu no PMLP telpām, man ne tikai nebūs derīga personu apliecinoša dokumenta, bet arī priekšā darbs ar citām valsts iestādēm, tāpat arī bankām, veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem un citiem kantoriem, kuri apstrādā manus personas datus. Diemžēl ne visi šīm pārmaiņām ir gatavi. Kā personas koda maiņa apgrūtināja manu ikdienu nākamajās nedēļās – turpmākajās sērijās soli pa solim par katru iepriekšminēto nozari.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti