2027. gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukums tiks piešķirts vienai Latvijas un vienai Portugāles pilsētai. Kandidātiem līdz 2021. gada 4. jūnijam jāiesniedz 1. kārtas pieteikums. Kuras pilsētas tiks izvirzītas 2. kārtai, uzzināsim vasarā, bet EKG titula ieguvēju paredzēts apstiprināt 2022. gadā.
Par savu kandidatūru paziņojušas 9 pilsētas – Cēsis, Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Kuldīga, Liepāja, Ogre, Valmiera.
Par spīti tēla lomas nozīmībai, nekur daudz šī ziņa diemžēl neizskanēja, un pašas vizuālās identitātes stari palika miglā tīti. Tāpat vispār nav skaidrs, kā EKG pieteikumā ierakstās nu jau drīz lielākais novads Latvijā iedzīvotāju skaita ziņā, jo visur, kur skatos – runa ir tikai par pilsētu un pilsētu vien. Vēl neesmu lietas kursā arī par rezultātiem Ogres novada iedzīvotāju un uzņēmēju tiešsaistes diskusijai maija sākumā, bet patīkams ir fakts, ka tā notika.
Maija beigās minimālu redzamību ieguva #iegriežamogri mirkļbirka, kuras mērķis bija aktivizēt iedzīvotājus un dot iespēju tiem iesaistīties.
Neesmu gan pārliecināts, vai akcija ir izdevusies – salīdzinot ar man zināmo Ogres vērienīgo lokālpatriotismu, rezultātu ir gaužām maz. Tikai 1. jūnijā, beidzot noskaidrojās tās jēga – Ogre publicēja pieteikuma “video vizītkarti”. #iegriezogri tajā beidzot ierakstījās kā kampaņas koncepts, tiesa, nesaprotu, kāpēc vizuālās identitātes konkursā autori nevarēja strādāt jau ar šo jauno saukli.
Video ir noproducēts un nofilmēts vērienīgi un ļoti kvalitatīvi. Tikai nepamet sajūt, ka rullītim vairāk piestāvētu nosaukums “Nāc dzīvot uz Ogri!” vai “Sveiciens no Ogres Latvijas 110. gadadienā!” nevis “Ogre – EKG2027”. Neredzu, kā pagaidām publicētais par konceptu varētu konkurēt ar citām, oriģinālākām idejām un kā tas atšķirīgs no citām pilsētām, kurās ir līdzīga kultūras vide.
Taču nu par smagāko. Var uzslavēt Jāņa Rožkalna aprakstā iepīto cēlo tēlu par Ogri kā vietu gaismai. Taču realitātē pilsētai ļoti nopietni vajadzētu piestrādāt pie šiem “labajiem darbiem”, lai nenonāktu tādos ne tikai Eiropā, bet 21. gadsimtā globāli nepieņemamos skandālos kā iebilšanā pret aprūpes centru personām ar īpašām vajadzībām šajā pavasarī.
Manuprāt, mūsu attieksmei pret līdzcilvēkiem ar mūsu dzīves kultūru ir vistiešākais sakars,
un EKG kandidāts vienkārši nevar atļauties tādus manevrus it sevišķi laikā, kur kultūras un pilsētvides simbiozei ir jābūt iekļaujošai, motivējošai, saprotošai, ieinteresētai sadarbībā, saskaņā.
Varbūt tas ir tikai viens “starpgadījums”, taču tas norezonēja izteikti negatīvi un atgādināja par to, ka ar Operetes un muzikālo teātri “Gaismas pilsētai” vien nepietiks – Ogrei būs jāceļ arī kāda neredzamāka pilsēta un jāpiedomā pie iejūtības, līdzdalības un iekļaušanas apgaismojuma pašu iedzīvotāju sirdīs. Ja tas neliekas primāri, varbūt vajag pārvērtēt dalības nepieciešamību EKG konkursā.