Dīvs Reiznieks: Teroristi gatavojas Olimpiskajām spēlēm?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Lai arī Volgogradu, kur 24 stundu laikā notikuši divi nāvējoši sprādzieni, no Sočiem šķir 700 kilometru, teroraktu rīkotāji savu panākuši - notikušais pasaulē pamanīts, liekot uzdot jautājumus par to, cik drošas būs Ziemas olimpiskās spēles, kam Krievijas dienvidu kūrortpilsētā jāsākas jau pavisam drīz. Šaubu sēkla ir iesēta.

Jaunākajos teroraktos dzīvību zaudējuši desmitiem cilvēku, taču šie nebūt nav pirmie sprādzienu upuri, tuvojoties olimpiskajām spēlēm.  Jāatgādina, ka vēl tikai 27.decembrī automašīnā ievietots spridzeklis dzīvību atņēma trim cilvēkiem Pjatigorskā, kas atrodas aptuveni 270 km uz austrumiem no Sočiem, bet Volgogradā, kurai nu pievērsta īpaša uzmanība, jau 21.oktobrī kāda sieviete no Dagestānas uzspridzinājās autobusā, nogalinot sešus cilvēkus.

Lai arī neviens vēl nav uzņēmies atbildību par teroraktu rīkošanu, pirmie skati automātiski tiek vērsti Dagestānas (kur situācija šobrīd daudz nestabilāka kā Čečenijā), bet jo īpaši - pašpasludinātā Kaukāza emirāta līdera Doku Umarova virzienā.

Šī gada jūlijā video vēstījumā viņš aicināja kaujiniekus izmantot maksimālu spēku, lai izjauktu Olimpisko spēļu norisi un nepieļaut "sātaniskas dejas uz mūsu senču kauliem".

"Viņi plāno rīkot spēles uz daudzu, daudzu musulmaņu kauliem, kas apglabāti uz mūsu zemes pie Melnās jūras. Tādēļ mums kā musulmaņiem ir pienākums nepieļaut to jebkādiem līdzekļiem, ko Allāhs mums ļauj", - savā vēstījumā teica Umarovs, atsaucoties uz tūkstošiem čerkesu nogalināšanu 19.gadsimtā, cariskajai Krievijai izplešoties Kaukāzā un iekarojot arī zemi, kas nu gatavojas uzņemt Olimpiskās spēles.

Kaukāza nemierniekiem, kuri par savu mērķi pasludinājuši musulmaņu valsts izveidi reģionā, jau iepriekš izdevies īstenot nāvējošus uzbrukumus vairākos sporta pasākumos.

Skaļākais no tiem - bijušā Čečenijas prezidenta Ahmata Kadirova atentāts 2004.gadā. Tas tika īstenots ar attālināti iedarbināmu spridzekli, kas bija iebetonēts Groznijas stadiona prezidenta ložā.

Te gan jāņem vērā, ka Olimpiskā spēles nav vietējā mēroga futbola spēle.  Pasākumā, par kuru personīgu patronāžu uzņēmies Krievijas prezidents Vladimirs Putins, apgalvojot ka šīs būs "drošākās Olimpiskās spēles vēsturē", tiks īstenoti maksimāli drošības pasākumi.

Sočos par drošību gādās ap 50 000 iekšlietu ministrijas darbinieki, 23 000 ārkārtas situāciju ministrijas pārstāvju tiks izvietoti blakus esošajos kalnos un piekrastes teritorijā un, protams, arī Aizsardzības ministrijas personāls.

Tāpat situācija Sočos un it sievišķi blakus esošajos kalnos, kas robežojas ar Ziemeļkaukāza republikām, tiks novērota izmantojot desmitiem bezpilota lidaparātus. Pilsētā un tās apkārtnē jau izvietotas pretgaisa aizsardzības iekārtas, no jūras puses par drošību gādās Krievijas kara flotes kuģi, bet salīdzinoši netālajā Krimskas bāzē paaugstinātā kaujas gatavībā būs visplašākais militārās aviācijas spektrs.

Sočos iebraukt nebūs iespējams nevienam automobilim, kas nav saņēmis īpašu akreditāciju. Jau novembrī simtiem kilometru no Sočiem tika uzstādīti brīdinājumi par ierobežotu piekļuvi olimpiskajai pilsētai. Pat akreditētajiem auto iebraukšana pilsētā nebūs iespējama, neizbraucot caur īpašiem drošības posteņiem.

Īpašā drošības zona ap Sočiem noteikta 100 km garumā gar Melnās jūras piekrasti un 40 km iekšzemē.

Tomēr, kā pārliecināts ne viens vien komentētājs, spēles tiktu aptumšotas ne tikai kaut kam asiņainam notiekot tieši to mājvietā, bet arī ar teroraktiem jebkur citviet Krievijā, ko īstenot varētu arī pavisam ierobežots cilvēku loks, bet novērst būtu gandrīz vai neiespējami.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti