Dīvs Reiznieks: Olimpiska mēroga korupcija Sočos. Putina pretinieki liek galdā skaitļus.

Lai arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņojis, ka ziemas olimpisko spēļu sarīkošana izmaksājusi 6,5 miljardus ASV dolāru, patiesībā šī cena ir daudzkārt augstāka, apgalvo Putinam neglaimojoši pētnieki.

Vismaz 45,8 miljardi ASV dolāru - tā ir Soču spēļu cena.

Pēc apjomīga dokumentu klāsta izpētes ar šādu secinājumu klajā nācis Alekseja Navaļnija vadītais "Fonds cīņai pret korupciju", norādot, ka par būvobjektiem pārmaksāts iespaidīgi. Tādejādi no nodokļu maksātāju naudas finansējot jau tā dažas no bagātākajām, ietekmīgākajām un politiskajai varai pietuvinātākajām personām valstī.

Kā apgalvots pētījumā, Krievija dubultā pārmaksājusi par vismaz 10 ar Olimpiskajām spēlēm saistītajiem objektiem, tai skaitā "Fišt" stadionu, kurā notiks Olimpiādes atklāšanas un noslēguma ceremonija.  

Tāpat izplatīta parādība ir interešu konflikts. Spilgtākais piemērs - kērlinga halli Soču olimpiskajā parkā uzbūvējis uzņēmums, kas pieder Krievijas Kērlinga federācijas prezidenta tēvam. Taču šī nebūt nav vienīgā "radu būšana", kas atklājas, pētot pasūtītāju un izpildītāju ģimeniskās vai draudzības saiknes.

Visi dati un informācija pētījumam iegūti izpētot finansu un politiskos dokumentus, kā arī citu organizāciju un mediju veiktus pētījumus, bet neņemot vērā "slepenos ziņotājus", kuru informācija kopējo summu un korupcijas apjomos padarītu vēl iespaidīgākus, apgalvo Navaļnijs. Korupcijas apjomi tiek rēķināti, salīdzinot Soču spēlēm būvēto celtņu un infrastruktūras projektu izmaksas ar dārgākajiem analogiem Krievijā un citviet pasaulē.

Par pamatu ievērojamajiem koruptīvajiem darījumiem kalpojusi Kremļa radīta sistēma olimpiskās infrastruktūras būvnieku atlasei. Tie izraudzīti nevis atklātos konkursos vai pēc kādas citas caurspīdīgas sistēmas, bet gan uzticot šo izvēli valsts uzņēmumam "Olympstroi", kas izveidots, lai rūpētos par olimpisko objektu celtniecību.

Šī uzņēmuma darbība ir vēl daudz necaurspīdīgāka kā vidējos statistiskajos valsts uzņēmumos Krievijā, kuros korupcija tāpat ir izplatīta parādība", - aģentūrai AP skaidro "Transperensy International" Maskavas filiāles direktora vietnieks Ivans Ņinenko.

Katrā ziņā, Navaļnija fonda aprēķini ir tikai kārtējie, kas norāda, ka spēļu rīkošanā aizgājusi pārsteidzoši liela nauda, no kuras iespaidīga daļa ieslīdējusi atbildīgo amatpersonu, uzņēmēju un citu ļaužu privātajos kontos.

Piemēram, vēl tikai pirms divām nedēļām pat Žanfranko Kaspers - ilggadējais Starptautiskās slēpošanas federācijas prezidents, Starptautiskās olimpiskās komitejas un Pasaules antidopinga aģentūras loceklis publiski pauda pārliecību, ka korupcija Sočos noēdusi aptuveni 18 miljardus ASV dolāru. Krievijas opozīcijas politiskie līderi Boriss Ņemcovs un Leonīds Martiņuks pagājušajā pavasarī minēja vēl lielāku skaitli.

Un lai arī nesenā TV intervijā Vladimirs Putins apgalvoja, ka reālās izmaksas, salīdzinot ar prognozētajām, radušās pārāk optimistisku prognožu dēļ, nav noliedzams, ka pat valsts auditori vēl 2012.gadā oficiālā ziņojumā norādīja par vismaz pusmiljarda dolāru lielu, nepamatotu pārtēriņu spēļu rīkošanā. Apsūdzības tika izvirzītas pret vairākiem valsts uzņēmuma darbiniekiem, kuri atbildīgi par olimpisko būvju īstenošanu. Tāpat dažbrīd pārmaksas bijušas tik kliedzošas, ka ierosinātas krimināllietas, kuras gan līdz kādam atrisinājumam, vismaz pagaidām, tā arī nav nonākušas.

Komentējot apjomīgo pētījumu, kurā caurskatīti tūkstošiem budžeta izpildes atskaišu lappušu un citu dokumentu, Navaļnijs saka:

Šis projekts nav pret Olimpiādi. Tas ir par Olimpiādi, bet pret zagšanu. Mēs taču varējām sarīkot grandiozu un pašu dārgāko Olimpiādi, ieguldot milzu līdzekļus visas valsts attīstībā. Tā vietā ieguldījām šo milzu līdzekļus Putina bandas Šveices kontos."

Jāpiebilst, ka Aleksejs Navaļnijs piecu gadu laikā no aktīva pretkorupcijas cīnītāja kļuvis par vienu no zināmākajiem opozīcijas simboliem, kuru ietekmīgais izdevums "The Wall Street Journal" nodēvējis par cilvēku, no kura "Krievijas prezidents Vladimirs Putins baidās visvairāk".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt