Daira Āboliņa: Spožums, kurš var kļūt par postu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Mana divpadsmitgadīgā meita vakar zvanīja man uz Kannām, lai apspriestu suvenīrus, kurus es varētu viņai atvest. Viņa man pasūtīja žurnālu "Vogue" un "CoverGirl" kosmētiku. Pirmajā mirklī es drusku apjuku, jo, galu galā, es atrodos kinofestivālā un vispār "Vogue" esmu pirkusi tikai dažās reizes dzīvē (ar ko nelepojos), iztieku ar pāršķirstīšanu lidostās. Nē, nu, protams, mūsu bērni ies tālāk par mums un izkopt labu gaumi ir cēla lieta. Taču es tikko biju iznākusi no kino zāles, kur notika grezna pirmizrāde amerikāņu kino klana pārstāves režisores Sofijas Kopolas jaunajai filmai “The Bling Ring” (Spožā banda, kā Dita Rietuma to latviskoja).

Filma, kas veidota drastiskas tīņu filmas stilā, spilgtām krāsām, temperamentīga savā plūdumā, ir balstīta uz patiesu notikumu ASV. Grupa pilnīgi normālu un labi situētu jauniešu, izmanto internetā pieejamo informāciju, kartes un citas norādes un nolemj izmantot savu šovbiznesa elku vājības, iekļūstot viņu villās pa atvērtiem logiem, neaizslēgtiem balkoniem, slaveno saimnieku prombūtnē. Ko tīņi tur dara? Faktiski neko. Pieskaras savu elku lietām, pavārtās dīvānā, jā, un pašiverējas pa svešiem skapjiem, paņemot līdzi kādu suvenīru:  vienu no 100 Parisas Hiltones rozā kurpēm, vai Linsijas Loenas "Chanel" somiņu... JUST FOR FUN! Tikai prieka pēc, lai pietuvotos pasaulei, kuras spilgtās un dārgās dzīves detaļas ir globālā tīmekļa un mediju reitingu ikdienas dopings.

Reālajā dzīvē šī jauniešu banda (galvenokārt jūsmīgas meitenes) tika tiesāta, bet arī viņi TOMĒR paši kļuva par mediju ziņu zvaigznēm. Sofija Kopola, kas pati augusi starp grezniem modes zīmoliem, kā vienmēr, tomēr spēj uz to visu paskatīties it kā no malas, pasmaidīt ar mazu smeldzi.

Visa izklaides mediju telpa jau sen ir kļuvusi par realitātes šovu, un tās varoņi dzīvo publisku dzīvi, kurā katram ir veidoklis par Keitas Midltones grūtniecību un Kristenas Stjuartes jaunajām attiecībām.

Kannu mīlulis franču režisors Fransuā Ozons šogad Zelta palmas zaru konkursā piedalās ar filmu “Young & Beautiful” (Jauna un brīnišķīga), kas ir vēl viens stāsts par to, cik sarežģīti ir kļūt pieaugušam. Filmas galvenā varone ir 17 gadus veca skolniece, kura sāk apzināties savu sievišķības spēku! Viņa nolemj pamēģināt, kā tas ir - būt prostitūtai. Nevis naudas trūkuma, izmisuma dēļ vai vecāku nesaprasta, bet, vienkārši aiz ziņkārības un jaunas emocijas meklējot, viņa kož šajā ābolā. Skaidrs, ka tas beidzās ar drāmu. Ozons stāsta mierīgi, pat sadzīviski, bet ar viņa filmām raksturīgo dzidrumu attēlā un ar jauniem skaistiem cilvēkiem. Gandrīz bez erotikas, bet skaistu ķermeni nevar nenovērtēt.

Izcili kinorežisori kā seismogrāfs (tā tas vienmēr ir bijis) uzrāda, ka mums līdzās jauni cilvēki spēlējas ar savu likteni. Varbūt viņi iznāks no šī dzīves realitātes šova stiprāki un gudrāki par mums. Varbūt kino mums palīdzēs viņiem to pateikt ar tā medija starpniecību, kuru viņi saprot vislabāk.

'100g kultūras" speciālizlaidums no Kannu kinofestivāla 27. maijā 23:15.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ārpus ētera

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti