Dainis Kreilis: Kalns atbrauks pie Muhameda!

Pagājušajā gadā vairākos gada notikumu topos, tajā skaitā arī pieci.lv raidījuma #UzRiteņiem 2017. gada notikumu topa augšgalā, parādījās jauns notikums, "happenings" vai “ne-konference” "MadCity"! 

Ļoti būtiski – šī dzīvā, divu dienu pilsētvides performance tika organizēta par privātiem resursiem, un neticamā kārtā uz Rīgu tika atvestas pasaules pilsētvides plānošanas zvaigznes, praktiķi, inovatori un aktīvisti. Viss tikai viena, bet ļoti būtiska mērķa dēļ – izkustināt mūsu pīļu dīķī iegrimušo domāšanu un “atvest kalnu pie Muhameda”. Ikvienam pasākuma apmeklētājam bija iespēja ne tikai uzklausīt, bet, ja vien tas uzdrošinājās, iztaujāt un pastrīdēties ar šī pasākuma lūgtajiem zvaigžņotajiem dalībniekiem. Tā ir tieši Latvijas īpatnība, jo nereti, ja vien šie pasaules grandi tiek atvesti līdz Rīgai, tie ir atvērti un brīvi pieejami ikvienam, kurš tos uzrunā. Pasākums bija ambiciozs un kopumā tik grandiozs, ka, teikšu godīgi, līdz galam neticēju, ka šim pasākumam būs turpinājums.

Tomēr reizēm ir patīkami kļūdīties – jau nākošajā darba nedēļas nogalē Rīga piedzīvos "MadCity" Vol.2, un, ja pagājušajā gadā tēmu loks bija sākot no droniem un beidzot ar pasaules piemēriem marihuānas legalizācijā, tad šogad tēmu loks tiek koncentrēts uz naudu un pilsētu, jeb visu, kas saistīts ar vēlamo un iecerēto pilsētvides pārmaiņu finansiālo pamatojumu, ieskaitot arī Rīgai tik ļoti nepieciešamo investoru piesaistes priekšnosacījumu analīzi.

Izpētot piedāvāto šī gada programmu, nevar neuzsvērt, ka sadarbībā ar Dāņu kultūras centru uz Rīgu tiks atgādāts Jans Gēls (Jan Gehl). Vēl pagājušajā gadā publicētajā visu laiku ietekmīgāko pilsētvides plānotāju jeb urbānistu sarakstā šis kungs tika ierindots augstajā 4. vietā!

Sākotnējie šī profesora teorētiskie, pasaules slavu ieguvušie fundamentālie pētījumi par pilsētvidi, publisko ārtelpu un jauno – "post-autocentrisko" pilsētvides plānošanas pieeju brīnumainā kārtā no 2000. gada ir rezultējušies veiksmīgā praktiskā uzņēmumā, kas konsultē pasaules lielākās metropoles to cilvēciskošanai.

Īpaši zīmīgi, ka vēl nesenajā 2001. gadā šis kungs kā vienu no saviem pirmajiem ārpus Kopenhāgenas pilsētu praktiskajiem pētījumiem

bija arī izstrādājis ļoti precīzus ieteikumus Rīgas pilsētas centra attīstībai un cilvēciskošanai, bet diemžēl nekas no šiem ieteikumiem šajos 18 gados nav ņemts vērā, jo “nav bijusi politiskā griba” un varbūt arī izpratne par potenciālajiem ilgtermiņa ieguvumiem.

Iespējams, tas bija pārāk agri, lai mūsu galvaspilsētas politiķi spētu to sagremot. 

Pasākuma programmā rakstīts, ka "MadCity" ietvaros tiks prezentēta arī Jana Gēla dižpārdokļa “Pilsētas cilvēkiem” tulkotā versija latviešu valodā, kas, cerams, ļaus ar šīm idejām beidzot iepazīties ne tikai arhitektūras studentiem, bet arī politiķiem un “parastajiem” mūsu pilsētu iedzīvotājiem. Ceru, ka šis daudziem atvērs acis un ļaus uztvert pilsētvides izmaiņu nepieciešamību.

Tomēr tas ir tikai "MadCity" Vol. 2 ievads, un jau pagājušajā gadā šis pasākums izcēlās ar izciliem “īstās dzīves stāstiem” no visas pasaules. Programma ir plānota visaptveroša, tās laikā tiks lasīti priekšlasījumi un notiks diskusijas par lielo kompāniju un investoru pievilināšanas metodēm pilsētās, pilsētu un to plānošanas “viedizācijas” tendencēm, Londonas piemēriem, kad noteikti līdzekļi tiek piešķirti vietējām apkaimju biedrībām to projektu realizācijai (ļoti interesants temats, zinot mūsu pilsētas aktīvistus un augošo apkaimju biedrību kultūru!). Tiks skatīti dalītās mobilitātes risinājumi un to ekonomiskie ieguvumi un vēl citas tēmas, kas analizēs ekonomiskos ieguvumus no pilsētu ielu un kvartālu cilvēciskošanas bet, kas īpaši būtiski, visiem runātājiem uzstājoties un stāstot par reāliem, jau pašreiz eksistējošiem piemēriem Tokijā, Parīzē, Londonā, Milānā,  Stokholmā, Mineapolisā, Ņujorkā un noteikti vēl citās pilsētās, jo liela daļa no runātājiem ir pasaules pilsoņi ar savu profesionālo pieredzi, kas sniedzas tālu aiz sava dzimtā miesta.

Manuprāt, ja kāda pašvaldība un jo īpaši jau mūsu galvaspilsēta un tai pieguļošie novadi nav norīkojuši savus vadītājus, ekonomistus un teritorijas plānošanas profesionāļus apmeklēt šo izglītojošo notikumu, ziniet – visu vēl var paspēt, un to nedrīkst atlikt. Īpaši jau arī tāpēc, ka otrajā pasākuma dienā notiks praktiska darbnīca – VEF apkaimes jeb kvartāla attīstīšanas ideju ģenerēšana. Iespējams, kāda no tām arī vēlāk tiks realizēta dzīvē, īpaši, ja par darba grupu konsultantiem varēs uzrunāt pieredzes bagātus pasaules līmeņa speciālistus.

Ar runātājiem, pasākuma programmu un pieteikšanās nosacījumiem var iepazīties: madcity.lv.

Apsolu LSM.lv ziņot par rezultātiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt