Atis Klimovičs: Ar galvassāpēm par Afganistānu jārēķinās

ASV un NATO publiskotais lēmums par spēku palielināšanu Afganistānā ir skaidra vēsts, cik lielu nozīmi Rietumi piešķir situācijai šajā valstī.

Karavīru skaita ievērojama palielināšana var dot zināmu rezultātu, taču uz nopietnu pavērsienu ar būtiskām izmaiņām nav iespējams cerēt.

Ja mērķis ir nepieļaut, lai Afganistānas zeme atkal kļūst par ērtu mājvietu teroristu grupējumiem, visdrīzāk, to ir iespējams sasniegt.

Taču tas nozīmē, ka Rietumu karavīri kā visus beidzamos desmit gadus (ne visās afgāņu provincēs vienādā mērā) ik dienas atradīsies apdraudējumā. Jauns un skaidrs uzdevums – nepieļaut komfortablu dzīvi islāmistu teroristiem nozīmē pavisam citāda veida “kontaktus” ar viņiem. Šī iemesla dēļ nākas šaubīties, vai pietiks ar tām metodēm, kādas tika lietotas aizvadītajā desmitgadē.

Spriežot pēc tā, ko pirms nedaudz gadiem stāstīja latviešu karavīri, pretinieks jeb sliktie zēni, kā viņus sauca mūsu militārpersonas, prasmīgi izmantoja pārspīlēti humāno NATO karavīru izturēšanos.

Tā esot līdzinājusies absurdam – vienkāršs piemērs - kāds no sliktajiem zēniem izšauj un paslēpj savu ieroci, un, it kā nekas nebūtu noticis, mierīgi skatās latviešu karavīriem acīs un viņi, lai gan zina, kas šiem “puišiem” aiz ādas, nekādi viņus nesoda. Spriežot pēc amerikāņu paustajām norādēm, cīņā ar sliktajiem puišiem, visdrīzāk, tiks pielietotas atšķirīgas metodes.

Jāsecina, ka šo misiju nāksies turpināt ievērojami sarežģītākos apstākļos kā relatīvi nesenā pagātnē. Arī daudziem latviešu karavīriem labi pazīstamajā Farjābas provinces nelielajā pilsētiņā Meimanā valsts ziemeļu daļā. 2005.- 2008.gados šķita neiespējami, ka arī uz turieni varētu atnākt nemiernieki. Tolaik nelielās latviešu karavīru ekipāžas novērošanas braucienos devās parastās apvidus mašīnās. Draudu viņiem faktiski nebija. Laikam ejot, mainījās arī karavīru izlūkbraucieni, līdz bija notikusi pilnīga pāreja uz "hammeriem" un vēl nopietnākām amerikāņu bruņumašīnām. Tagad Meimanā NATO karavīru vairs nav. Visā apkārtējā reģionā pieaugusi nemiernieku ietekme, pie tam armijas vienības pastāvīgi konfliktējot ar policiju.

Jau sen pagātnē palikuši pirmie gadi pēc "Taleban" varas krišanas.

Šķita (tas izrādījās pilnībā kļūdaini), ka valda pacēlums un sajūsma, jo notika tik daudzas lietas – tika asfaltēti galvenie ceļi, masveidā ienāca mobilie telefoni, visai ātri vecās pagalam nolietotās automašīnas tika nomainītas pret jaunākiem modeļiem, Kabulā pat atsevišķos veikalos, domājot par daudzu rietumnieku vēlmēm, parādījās alus, varēja ieraudzīt sievietes bez parandžas, tiesa, tikai vienā turīgu afgāņu apdzīvotā galvaspilsētas rajonā. Darbīgi eiropieši bija atvēruši krodziņu ar rietumu mūziku, alkoholu un virtuvi.

Afganistānā dažādos projektos tika ieguldīti miljardiem dolāru. Tā bija dzīves uzlabošanās lielos vilcienos, taču tas nevarēja paveikt pašu galveno, nepietika laika mainīt šīs valsts sabiedrības lielākās daļas izpratni par sevi, nāciju un valsti. Ilgie kari gadi bija nostiprinājuši reģionālos līderus un grupējumus, atņemot ietekmi centrālajai varai. Lai kā izmēģinājies, saņemt valsti stingrākos grožos, to neiespēja brīvās vēlēšanās pēc talibu patriekšanas par prezidentu ievēlētais Hamīds Karzajs. Tolaik 2000.gadu sākumā dzīves uzlabošanās šķita iespējama, afgāņu sabiedrība, pēc manām domām, bija norūdījusies vēstures gaitā izturētajos pārbaudījumos. Iespējams, ar šo vēstures gaitā iegūto mantojumu būtu pietiekami, lai Afganistānā pēc ilgiem gadiem nodibinātos miers, taču tas pilnīgi neatbilda kaimiņvalstu vēlmēm. Nedz Krievijas, nedz Pakistānas, nedz Irānas, nedz arī pārējo – bijušās PSRS Vidusāzijas despotiju interesēm. Šajās valstīs labi zināja, kas darāms, lai šķeltu afgāņus un tas izdevās.

Šķiet, gandrīz neiespējami panākt, lai talibi un dažādi citi nemiernieki, arī kriminālas grupas nesaņemtu palīdzību no ārpuses. Tā ir reāla problēma, ko apstiprina amerikāņu norādes Pakistānai un Krievijai pārtraukt piegādes nemierniekiem. Jebkurā gadījumā jārēķinās, ka ar atbalstu no ārpuses nemiernieki nodarīs daudz galvassāpju NATO karavīriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt