Arturs Vaiders: Zeme ieriņķo futbola orbītā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vismaz pusplanētai ar nosaukumu Zeme 2014.gadā dzīve būs (bija) līdz 12.jūnijam un pēc 13.jūlija. Pa vidu būs Pasaules kauss futbolā, kas šoreiz notiks Brazīlijā. Turklāt gribētos šo pasākumu saukt tā sākotnējā un īstajā vārdā – pasaules čempionāts. Nav taču tik svarīgi, kā sauc galveno balvu, par kuru futbolisti cīnās, - Zelta dieviete vai Pasaules kauss. Svarīgi, ka labākā komanda ir pasaules čempionvienība. Cita tik nozīmīga pasākuma, kura noskaidro meistarīgāko, futbola pasaulē nav.

Jo sevišķi globalizācijas laikmetā vārds dzimtene ieguvis pavisam pliekanu pieskaņu. Tūkstoši afrikāņu katru dienu mūk no dzimtenes un šķērso Vidusjūru, tūkstošiem bēgļu no Āzijas cauri Turcijai mēģina iekļūt Eiropā, tūkstošiem meksikāņu (un ne tikai) sapņu zeme ir ASV... Ķīnieši, indieši, indonēzieši, nigērieši, kenijieši, krievi, jā, nu jau arī latvieši mīt visā plašajā pasaulē. Lai arī Anglija ir futbola dzimtene, tomēr diez vai šai spēlei ir svētāka zeme kā Brazīlija. Tāpēc šim Pasaules kausam solās būt īpaša aura. Spītējot Brazīlijas augšanas un celtniecības grūtībām, spītējot brazīliešu leksikā tik bieži lietotajam amanhã, spītējot streikiem un haosam. Nācija ir atvērta karnevāliem, un šoreiz tāds tas būs vesela mēneša garumā. Tie, kas nebūs uz vietas, būs pie TV ekrāniem. Varbūt pat ar vēl lielāku atbrīvotību, jo nebūs drošības pārbaužu, nebūs aizlieguma dzert alu (tā lietošana gan ir kaitīga veselībai pat tiem, kas alu uzskatu par pienu pieaugušajiem...), nebūs aizlieguma lietot taures, bungas un citus trokšņu taisītājus. Protams, līdz brīdim, kamēr pie durvīm neklauvēs kaimiņu izsauktais minicipālis, jo daudzas spēles pēc Latvijas laika notiks vēlā nakts vai arī agrā rīta stundā.

Vienīgais mierinājums, ka Latvijas vasaras saulgriežu laikā šie laiki pamazām saplūst un pat grūti notvert to brīdi, kad bija vēl vakars un kad ir jau rīts (kad bija vēl alus un kad tā vairs nav, un arī nopirkt vairs nevar un vēl nevar...). Jo sevišķi, ja spēle patrāpās ļoti aizraujoša. Tādas noteikti būs, kaut

starp 32 komandām, kas spēlēs Brazīlijā, ir arī tādas, kam gods jau ir piedalīšanās un kas lielas ilūzijas pat par iekļūšanu astotdaļfinālā nelolo. Taču bumba ir apaļa un futbols ir īpaša spēle, kurā pārsteigumu iespējas ir visreālākās. Kāds par favorītu uzskatītais var netikt ārā no grupas un kāds “melnais zirdziņš” var aizspēlēties arī līdz ceturtdaļfinālam. Tālāk gan ne.

Pusfinālā būs tikai grandi. Kuri? Ja kāds uzminēs un vēl tam nepažēlos naudu, kļūs krietni bagātāks.

Skaidrs, ka nākamais čempions jāmeklē vai nu Dienvidamerikā (Brazīlija, Argentīna), vai Eiropā (Spānija, Vācija, Francija, Itālija, Nīderlande).  Bet diez vai Anglija, Portugāle. Džokeru lomā varētu būt Beļģija vai Bosnija. Jā, jā, tā pati Bosnija, ar ko kvalifikācijas grupā spēlēja arī Latvija. Vienā spēlē pārsteigumu varētu sarūpēt arī kāda Āzijas komanda, taču diez vai turnīrā kopumā. Āfrikāņi jau ir vērā ņemamāks spēks, jo viņu līderi spēlē vadošos Eiropas klubos (un arī tur mēdz būt līderi). Diemžēl līdz šim nevienam trenerim no Āfrikas zvaigznēm nav izdevies izveidot zvaigžņotu komandu. Varbūt šoreiz Fortūna atdos parādu Ganai? Vai Kamerūnai, kas gan pirms čempionāta vairāk spēka veltīja cīņai ar savu federāciju par prēmiju apjomu nevis treniņu kvalitātei.

Brazīlijas trumpji ir neaptverams skaits augstvērtīgu spēlētāju, ambīcijas un šoreiz arī savu sienu fanātiskais atbalsts. Tiesa, tas var kļūt par kavēkli titulētā Luiša Felipes Skolari mehānismā, jo pārlieka atbildība un apkārtējo uzmanība var sasiet ne tikai kājas, bet arī smadzenes. Gandrīz mājās spēlēs arī Argentīna, kurai ir superzvaigzne Lionels Mesi un vesela rinda kvalitatīvu palīgu. Gan ne visās pozīcijās. Eiropa pretī var likt vācu kārtību, itāliešu pragmatismu (nav taču jāuzvar ar 5:0, pietiek allaž arī ar 1:0...), franču organizēto azartu un spāņu filigrāno saspēlētību. Jā, spāņi pēdējā desmitgadē vinnējuši gandrīz visu, ko vien varējuši. Sastāvs daudz nav mainījies un spēles stils arī ne pārāk. Šoreiz tas var būt gan trumpis, gan arī vājā vieta. Turklāt vīri jaunāki nepaliek. Savu iespaidu var atstāt arī fakts, ka visvairāk tieši Spānijas izlases spēlētājiem klubu sezona bija visgarākā – Čempionu līgas finālā 25.maijā spēlēja divi Madrides klubi „Real” un „Atletico”, un tikai nedēļu iepriekš "Primera" pēdējā kārtā izšķīrās campeones.  Par atpūtu pēc šīm batālijām nevarēja būt runa. Jau nākamajā dienā vajadzēja ielekt Vincenta del Boskes karietē.

Futbols nav šahs, un četru gadu cikla nozīmīgākajā forumā savainojumu dēļ nespēlēs – Radamels Falkao (Kolumbija), Marko Roiss (Vācija), Rafaels van der Vārts (Nīderlande), Kvarešma (Portugāle), Kristians Benteke (Beļģija), Romans Širokovs (Krievija). Šo sarakstu vēl varētu turpināt. Zem lielas jautājuma zīmes ir  Franka Riberī (Francija), Luisa Svaresa (Urugvaja) līdzdalība. Savukārt horvātam Josipam Šimuničam jāizcieš 10 spēļu diskvalifikācija. Pat ja rūtainie iekļūtu finālā, viņš tik un tā nevarētu spēlēt... Francijas izlases galvenais treneris Didjē Dešāms nav iekļāvis sastāvā Samiru  Nasri, Brazīlijas Selecao vadītājs Luišs Felipe Skolari – Kakā un Robinju, ASV izlasē nebūs tās labākā vārtu guvēja Londona Donovana.Tomēr gan šajās, gan citās izlasēs būs gana daudz jaunu un ambiziozu spēlētāju, kas parūpēsies, lai futbola karnevāls mēneša garumā būtu patiešām krāšņs. Un šoreiz, piedodiet, arī Jāņu vakarā būs kaut nelieli sambas motīvi. Globalizācijas laikmetā tas tikai krāšņos līgošanu.

Šis būs arī visu laiku dārgākais un varētu būt arī visienesīgākais pasaules čempionāts. Čempions saņems rekordbalvu – 26 miljonus eiro, kas gan ir tikai 1% no summas, kas ieplūdīs FIFA kasē. Galvenais ienākuma avots ir sponsori 

(apmēram 1 miljards eiro), tad, protams, TV kompānijas – apmēram 1,2 miljardi eiro... Tieši tāpēc gan laukumi ņirbēs - „Sony”, „Adidas”, „Visa”, „Emirates”... Brazīlija cer pat uz vairāk nekā 10 miljardu eiro ieplūšanu valsts kasē. Taču bija arī grandiozi tēriņi – stadionu būvniecība, ceļu, lidostu, viesnīcu celtniecība prasīja savu. Tagad maciņi būs jāver vaļā tūristiem. Ak, jā. Mazs labums no lielajiem ienākumiem tiek arī Latvijai, kas katru gadu no  FIFA saņem pāri par 200 000 eiro.

Arī vienkāršais brazīlietis reizēm palasa avīzes un reizēm spēj aptvert summas ar sešām un astoņām nullēm. Tāpēc streiko. Tomēr čempionāta laikā ikdienišķās problēmas aizies otrajā plānā, jo maizes vietā būs pasaules lielākā izprieca – futbols.

Seriālu laiks TV beidzies, tāpēc lielu cīniņu pie ekrāniem varētu arī nebūt. Piedevām pasaules čempionāta spēles nu ir tā reize, kad par futbolu interesējas ne tikai ministrs, bet arī „tante Bauskā”. Latvijas teritorijā spēles rādīs LTV7.

Pasaules čempionātu pēc tradīcijas ievada tā rīkotāji – 12.jūnija vakarā Brazīlija tiksies ar Horvātiju.

Pasaules kausa izcīņas grupas:

A: Brazīlija, Horvātija, Meksika, Kamerūna

B: Spānija, Nīderlande, Čīle, Austrālija

C: Grieķija, Kolumbija, Kotdivuāra, Japāna

D: Šveice, Francija, Ekvadora, Hondurasa

E: Argentīna, Nigērija, Bosnija, Irāna

F: Vācija, Portugāle, ASV, Gana

H: Beļģija, Krievija, Alžīrija, Dienvidkoreja

Šīs nedēļas kalendārs

12.VI 23:00 Brazīlija – Horvātija

13.VI 19:00 Meksika – Kamerūna

13.VI 22:00 Spānija – Nīderlande

14.VI 1:00 Čīle – Austrālija

14.VI 19:00 Grieķija – Kolumbija

14.VI 22:00 Urugvaja – Kostarika

15.VI 1:00 Anglija - Itālija

15.VI 4:00 Kotdivuāra – Japāna

15.VI 19:00 Šveice – Ekvadora

15.VI 22:00 Francija - Hondurasa

Futbola līgas, no kurām visvairāk  spēlētāju

Anglijas Premjerlīga       105

Itālijas Seria A   81

Vācijas Bundeliga            73

Spānijas La Primera        67

Francijas Ligue 1               47

Klubi, no kuriem visvairāk spēlētāju

Bayerm Muenchen         15

Manchester United         14

Barcelona            13

Real Madrid       12

Chelsea                London 12

Juventus Turin  12

Napoli  12

„Dārgākās” izlases (spēlētāju līgumu kopējā summa)

Brazīlija 518 miljoni eiro

Spānija 468

Argentīna 472,2

Vācija    448,6

Francija 400,5

„Dārgākās” grupas

A             905,6 miljoni eiro

D             905

G             901,5

B             835,9

F              739,1

Vērtīgākie spēlētāji

Lionels Mesi (Argentīna, Barcelona)       216 miljoni eiro

Krištianu Ronaldu (Portugāle, Real Madrid)        114

Luiss Suaress (Urugvaja, Manchester City)           107

Edens Azārs (Beļģija, Chelsea)   82

Neimars (Brazīlija, Barcelona)    68

Populārākie spēlētāji (kā zīmols)

Krištianu Ronaldu (Potugāle)

Lionels Mesi (Argentīna)

Žerārs Pikē (Spānija)

Kristians Toress (Spānija)

Veins Rūnijs (Anglija)

Pasaules kausu (Zelta dievieti) visvairāk ieguvuši

Brazīlija                                5

Itālija    4

Vācija    3

Argentīna            2

Urugvaja              2

Lielākie stadioni

Estadio do Maracana (Riodežanero)        78 838 skatītāju

Estadio Nacional Mané Garrincha (Brazilia)         68 009

Estadio Placido Aderaldo Castelo (Fortalēze)     67 037

Estádio Magalhães Pinto (Mineirau)       62 110

Arena Corinthians (Sanpaulu)    61 006

Prēmiju sadalījums

Čempions           26 miljoni eiro

2.vieta  19

3.vieta  16,5

4.vieta  15

Ceturtdaļfināla zaudētāji             10,5

Astotdaļfināla zaudētāji               6,5

Komandas, kas izstājās pēc grupu posma              5,7

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti