Arturs Vaiders: Virslīga bez «Skonto». Ne viss ir tik rožains, kā izskatās

11.februāris, iespējams, ieies Latvijas futbola vēsturē. Latvijas Futbola federācijas (LFF) Apelācijas komisija atstāja spēkā LFF Licencēšanas komisijas lēmumu un noraidīja "Skonto" apelāciju, kas nozīmē, ka 2016.gadā klubs nesaņems A licenci un nebūs tiesīgs spēlēt Virslīgā. Šoreiz nebija pārlieka respekta pret četrpadsmitkārtējiem Latvijas čempioniem un viņu ciešo saistību ar Latvijas futbola autoritātēm. 

Ja reiz visā Eiropā izvērsta cīņa par godīgu spēli (ne tikai saistībā ar rezultātu ietekmēšanu, bet arī klubu finansēs), tad arī Latvijā beidzot bija jāsper stingrāki soļi. Tiek lēsts, ka "Skonto" kopējās parādsaistības sniedzas pāri vienam miljonam eiro.

Tiktāl viss lieliski. Daudzi  var teikt - taisnība beidzot triumfējusi un vieni blēži ir pie vietas.

Taču tik vienkārši viss nav. Galu galā pērn un arī aizpērn situācija "Skonto" no tās, kas ir šobrīd, daudz neatšķīrās.

Arī pērn LFF Licencēšanas komisija "Skonto" neiedeva A licenci spēlēšanai Virslīgā, taču Apelācijas komisija apmierināja "Skonto" iesniegumu. Arī pērn šo komisiju vadīja Aivars Bergers, arī pērn "Skonto" bija parādā ievērojamas summas gan spēlētājiem un kluba darbiniekiem, gan nenokārtotas summas spēlētājiem un kluba darbiniekiem, gan nenokārtotas saistības ar VID. Tāpat "Skonto" stadions jau atradās citās rokās un savas bāzes klubam vairs nebija. Aizpērnā situācija atšķīrās tikai ar to, ka formāli stadions vēl bija klubam un Apelācijas komisiju vadīja klubam jau 20 gadus pietuvinātais Kārlis Villerušs. Ja lēmēji būtu bijuši principāli, jau tad "Skonto" vajadzēja liegt iespēju spēlēt Virslīgā, nevis auklēties un rādīt sliktu piemēru pārējiem klubiem un radīt sliktu priekšstatu par Latvijas Virslīgu un futbolu kopumā. Taču tas laikam daudzus nemaz neuztrauc. LFF prezidentu jau nu noteikti.

Kāpēc tad šogad pēkšņi tādas izmaiņas noskaņā pret "tādas pašas krāsas "Skonto""? Un vai šādas izmaiņas būtu, ja uz Virslīgu pretendētu, piemēram, "Valmiera/Glass" vai Rēzeknes BJSS?

Atļaušos nebūt tik kategorisks. Taču pirmās rokas tiesības uz Virslīgu pēc valmieriešu atteikuma šoreiz bija citam Rīgas klubam - RFS. Par klubu to pagaidām nosaukt būtu pagrūti - RFS atšifrējums ir Rīgas Futbola skola. Iestāde ar garām futbola tradīcijām, kas gan nekad nav bijusi profesionālā futbola plauktā. Pat pusprofesionālā ne.

Skolu finansē Rīgas dome (RD), un tagad tas būs pirmais laba līmeņa pilsētas klubs, ko atbalstīs pašvaldība (var pievilkt arī TTT, ko finansē pašvaldības uzņēmums "Rīgas satiksme"). Komandas direktora vietas izpildītājs šobrīd ir Vladimirs Žuks, kas vēlreiz apliecina LFF ciešu saplūšanu ar Rīgas pašvaldību. Tās struktūrās ir arī Latvijas izlases treneris Aleksandrs Starkovs. Stadiona būvniecība (kas gan vēl nav sākusies) arī rit ciešā sadarbībā ar Rīgas domi. RFS ir ieguvusi vērā ņemamu atbalstītāju - būvniecības (un ne tikai) kompāniju LNK, kas pēdējos gados tiek pie dāsniem RD pasūtījumiem. Ņemot vērā visu iepriekš minēto, ir visai skaidra LFF nosvēršanās par labu "tīrajai" RFS, salīdzinot ar pašu sataisītos mēslos tupošo "Skonto".

Der piemetināt, ka šoreiz LFF jau gana savlaicīgi informēja pirmās līgas klubus, ka var rasties situācija un Virslīgā var atbrīvoties vieta. "Valmiera/Glass", kas rudenī pārspēlēs tikās ar "Metta/LU",  jau savlaicīgi atteicās no šīs iespējas un nākamā rindā bija RFS.

No sportiskā viedokļa Virslīga ļoti iespējams kaut ko arī zaudēs, jo "Skonto" ir ne tikai tradīcijām bagāts klubs (14-kārtējs Latvijas čempions - dažās versijās par 15-kārtējs, ja pieskaita pirmo titulu, ko ieguva "Forums"), bet joprojām arī gana meistarīgs, ko apliecināja arī Ziemas kausā.

Taču arī RFS Jurija Popkova vadībā vēl var kļūt krietni labāka, pastiprinot sastāvu un krājot meistarību. Vai būs papildinājums arī no "Skonto", kas pieteicis līdzdalību 1.līgā, grūti spriest. Varbūt daļu spēlētāju tomēr iegūs "Metta/LU", kam ar "Skonto" ir ciešākas saites - tur jau spēlē kluba direktora Askolda Uldriķa dēls Roberts, un Uldriķi ieguva "Metta" 2015.gada labākās ģimenes titulu... Tiesa, ne jau direktors un pat ne prezidents "Skonto" izšķir visu. Jo īpaši, kad kluba kasē ieplūst nauda, joprojām tajā iebrauc kāda melna roka, apliecinot, ka LFF prezidents joprojām ir klubā.  

Pilnībā "Skonto" sāga gan vēl nav beigusies, jo klubs piedalās arī Latvijas kausa izcīņā, kur martā notiks ceturtdaļfināla spēlēs, un vēl nav zaudējis cerību piedalīties Eiropas kausos, kur pēc LFF ieskatiem var spēlēt tikai ar A licenci, kas klubam šobrīd liegta. Bet "Skonto" juristi šo jautājumu vēl pētot un cīņa neesot galā. Protams, būtu dīvaini, ja klubs ar šādu reputāciju un neizpildītām saistībām pēkšņi izietu Eirokausos (tiesa, kā jau minēju, pērn situācija nebija labāka un beigu beigās viss rezultējās apkaunojošā un līdz galam neatšifrētā zaudējumā Debrecenā - 2:9).

Kam tas vajadzīgs?

P.S. Vēl viens zīmīgs "Skonto" biogrāfijas fakts. Sastāvā, kas šogad spēlēja Ziemas kausā, bija tikai daži no pērnā gada - Vladislavs Gutkovskis, Edgars Jermolajevs, Igors Kozlovs, daļēji vēl Jānis Grīnbergs. Pārējie - jaunpienācēji, kuri, ļoti iespējams, pat gaužām maz zina par kluba problēmām un tradīciju nemaksāt vai ļoti aizkavēt algas. Bet nekas - vienu sezonu var novilkt ar solījumiem un nākamajā gadā meklēt citus naivos.

Tikpat zīmīga ir arī Apelāciju komisijas vadītāja Bergera frāze, ka, ļoti iespējams, saistības ar spēlētājiem klubs esot nokārtojis. Apelācijā LFF komisijai tas esot minēts. Tad pietiek ar vienkāršu kluba vēstuli, lai visi tam noticētu? Un klubam pietiek nekaunības, lai melotu, "acīs skatoties"? Acīmredzot, arī tā ir "Skonto" attīstības stratēģijas iezīme.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt