Arturs Vaiders: Vācija novāc ražu Brazīlijas augsnē. Fakti, skaitļi un versijas

2014.gada Pasaules čempionāts futbolā jau ir vēsture. Tomēr vēl kādu laiku varēs pētīt un vētīt skaitļus un faktus, vērtēt futbola kanoniskās vērtības un tikai šoreiz piedāvātās taktiskās novitātes.

Šajā čempionātā tika ievērotas tradīcijas – čempionu titulu ieguva komanda ar pašmāju treneri un nevienam ārzemniekam joprojām tas nav izdevies, trešo no ceturtā titula atkal šķīra 24 gadi (ne nu gluži 24, bet +/-20 gadu cikls ir arī Latvijas futbola panākumiem – 1967.gada „Daugava”, 1984./85.gada „Daugava”, 2004.gada Latvijas izlase...). Taču tika arī lauztas tradīcijas – Amerikā notikušajā čempionātā pirmo reizi triumfēja eiropieši – Vācija.

Šoreiz ieskatam skaitļi, fakti, versijas un dažādas objektīvas un subjektīvas rangu tabulas.

Top 5 Rezultatīvākie spēlētāji

Hamess Rodrigess (Kolumbija) 6 vārti (5 spēlēs)

Tomass Millers (Vācija) 5 (7)

Neimars (Brazīlija) 4 (5)

Robins van Persijs 4 (6)

Lionels Mesi (Argentīna) 4 (7)

Rezultatīvākais džokers: Andrē Širle 3

Top 5 Vārti

Robins van Persijs – pret Spāniju (1:1). Pirmā puslaika izskaņā pēc tālas Daleja Blinda piespēles lidojumā ar galvu panāk neizšķirtu.

Hamess Rodrigess – pret Urugvaju (1:0). Pēc Hosē Agilara piespēles no 18 m no gaisa to trieca vārtu devītniekā.

Arjens Robens – pret Spāniju (5:1). Useina Bolta stilā aizskrēja garām spāņu aizsargiem kā stāvošiem, bet Ikeru Kasiljasu apspēlēja gan no labās, gan no kreisās puses.

Lionels Mesi – pret Nigēriju (2:1). Ar tiešo brīvsitienu no 24 m bumbu pārcēla pāri sienai un iegrieza devītniekā tā, ka Vinsents Enjeama gandrīz nepakustējās.

Andrē Širle – pret Alžīriju (1:0). Pēc Tomasa Millera piespēles ar papēdi mainīja bumbas lidojuma virzienu un izvirzīja Vāciju vadībā.

Top 3 Sitieni pa vārtiem

Karims Benzema (Francija) 32 sitieni (5 spēles)

Top 3 Piespēļu kvalitāte

Filips Lāms (Vācija) precīzas 562 (kopā 651; 86%, 7 spēles)

Toni Kross (Vācija) 537 (633; 85%, 7)

Havjers Maskerano (Argentīna) 536 (626; 87%, 7 spēles)

Top 3 Veiktā distance

Tomass Millers (Vācija) 85,0 km (682 minūtes)

Toni Kross (Vācija) 82,6 (690)

Havjers Maskerano (Argentīna) 81,2 (720)

Top 3 Ātrākie spēlētāji

Huniors Diass (Kostarika) 33,8 km/h

Gonzalo Iguains (Argentīna) 33,1

Rons Vlārs (Nīderlande) 33,0

Top 3 Ātrākie vārti

Klints Dempsijs (ASV – Gana; 0:30)

Seads Kolašinacs (Bosnija – Argentīna; 2:10 savos vārtos)

Lionels Mesi (Argentīna – Gana; 2:26)

Top 3 Vēlākie vārti

Abdelmumens Džabū (Vācija – Alžīrija) 120+1

Mesuts Ezils (Vācija - Alžīrija) 119.

Anhels Di Marija (Argentīna – Šveice) 118.

Top 3 Kļūdas

Igors Akinfejevs (Krievija – Koreja 1:1). Lai arī tālsitiens bija spēcīgs, vārtsargs to izlaida cauri rokām.

Noels Valjaderass (Hondurasa – Francija 0:3). Pēc Karima Benzemā sitiena bumba, iespējams, ripoja garām, bet vārtsargs to burtiski iestūma vārtos. Vārtu fiksēšanas iekārtai bija pirmais nopietnais darbs čempionātā.

Pīters Odemvingi (Nigērija – Francija 0:2). Mēģinot nepārlaist bumbu pāri sānu līnijai, nigērietis to pārsita pāri savu vārtu gala līnijai. Pēc sekojoša stūra sitiena Džozefs Jobo raidīja bumbu savos vārtos.

Top 3 Tiesnešu sliktākās spēles

Nīderlande – Brazīlija 3:0. Alžīrijas/Marokas tiesnešu brigāde (Dzamals Haimudi). Tiagu Silva par pārkāpumu pret Arjenu Robenu bija pelnījis noraidījumu, tomēr tajā epizodē 11 m soda sitiena piešķiršana bija ļoti apšaubāma, jo pārkāpums bija pirms soda laukuma. Epizodē, kad Blinds guva otros vārtus, pirms tam Nīderlandes spēlētājs Džonatans de Guzmans, kas izdarīja centrējumu, bija aizmugurē. Kad Oskaram parādīja dzelteno kartīti par "daivingu", bija jāpiešķir 11 m soda sitiens uz Nīderlandes vārtiem. Par pārkāpumu pret Robenu Brazīlijas soda laukumā bija jāpiešķir 11 m soda sitiens. Epizodē, kad guva trešos vārtus, īsi pirms tam netālu no centra Robens pārkāpa noteikumus divcīņā ar Oskaru.

Meksika – Kamerūna 1:0. Kolumbijas tiesnešu brigāde (Vilmārs Roldans). Divreiz netika ieskaitīti Džovanni dos Santosa vārtu guvumi, fiksējot aizmuguri, kuras nebija. Kļūdas būtiski neiespaidoja spēles iznākumu.

Bosnija – Nigērija 0:1. Jaunzēlandes tiesnešu brigāde (Pīters O’Līrijs). Vispirms netika ieskaitīts Edina Džeko vārtu guvums, fiksējot aizmuguri, kuras nebija. Savukārt, pirms Odemvinge pārspēja bosniešu vārtsargu, bija pārkāpums pret Bosnijas spēlētāju un tiesnesis to nefiksēja. Kļūdas izšķīra spēles iznākumu un vēlāk atstāja Bosniju ārpus astotdaļfināla.

Top 3 Vārtu stabi/pārliktņi

Čīle – Brazīlija (1:1; 2:4; Papildlaika izskaņā Maurisio Pinilja trāpīja pa pārliktni, bet pēcspēles pēdējo Gonsalo Haras sitienu "atvairīja" stabs)

Argentīna – Šveice (1:0; Argentīnas vārtus pašā mača izskaņā pēc Blerima Džemali sitiena glāba vārtu stabs)

Nīderlande – Kostarika (0:0; Kostarikas vārtus vienas spēles laikā divreiz pēc Veslija Snaidera sitieniem un vienreiz pēc pašu aizsarga atsitiena glāba vārtu konstrukcija)

Top 3 Izgāšanās

Spānija (pasaules čempioni jau pēc divām spēlēm bija zaudējuši cerības iekļūt astotdaļfinālā)

Brazīlija (čempionāta saimnieki turnīru pabeidza ar divām sagrāvēm 1:7 pret Vāciju un 0:3 pret Nīderlandi)

Krievija (ar vislabāk apmaksāto treneri – Fabio Kapelo,  kas saņem vairāk nekā 6 miljonus eiro gadā, nespēja iekļūt astotdaļfinālā).

Top 3 Džokeri

Mario Gece (Vācija – Argentīna 1:0; laukumā devās 88.minūtē un 113.minūtē pēc cita džokera Andre Širles piespēles guva lieliskus "zelta" vārtus. Vērtīgākos savā vēl ne garajā futbolista karjerā.

Tims Kruls (Nīderlande -  Kostarika 0:0; 4:2; laukumā devās papildlaika beigās un atvairīja 2 pēcspēles sitienus)

Andre Širle (Vācija – Alžīrija 2:1; laukumā devās 46.minūtē un papildlaika sākumā Vācijas labā guva pirmos vārtus; Vācija – Brazīlija 7:1; laukumā devās 58.minūtē un guva divus vārtus)

Top 3 Liktenīgie at(ne)gadījumi

Tiagu Silvas otrā dzeltenā kartīte un Neimara savainojums (Brazīlija - Kolumbija) un līdz ar to abiem bija jāizlaiž spēle ar Vāciju.

Luisa Suaresa kodiens plecā Džordžo Kjelīni (Urugvaja – Itālija). Pēc mača Suaress saņēma diskvalifikāciju uz 10 spēlēm.

Davida Silvas neizmantotais izgājiens pret Jasperu Silesenu, kad rezultāts varēja kļūt 2:0 Spānijas labā (Spānija – Nīderlande).

Top 3 Spēļu izskaņa

Nīderlande – Meksika (2:1; līdz 88 minūtei Meksika bija vadībā līdz Veslijs Snejders panāca izlīdzinājumu, bet 90.+4 minūtē Klāss Jans Huntelārs realizēja 11 m soda sitienu)

Argentīna – Šveice (1:0; Anhels di Marija uzvaras vārtus guva 118.minūtē, bet dažas sekundes pirms mača beigām Blerims Džemali trāpīja pa vārtu stabu un no viņa atlēkušā bumba ripoja dažus cm vārtiem garām)

Beļģija – ASV (2:1; visi trīs vārti tika gūti papildlaikā 15 minūšu laikā un amerikāņiem bija vairākas izdevības rezultātu izlīdzināt)

Top 3 Nebaudāmākās spēles

Argentīna – Nīderlande 1:0

Irāna – Nigērija 0:0

Beļģija – Koreja 1:0

Top 3 Vārtsargu spēle

Keilors Navass (Kostarika pret Nīderlandi; no 15 sitieniem pa vārtiem tvēra/atvairīja 15). Čempionātā kopumā atvairīto sitienu % - 91,3.

Tims Hovards (ASV pret Beļģiju; no 26 sitieniem vārtu rāmī tvēra/atvairīja 24).

Manuels Noijers (Vācija pret Alžīriju; teju 10 reizes atstāja savu soda laukumu, lai likvidētu alžīriešu ātros pretuzbrukumus).

Top 3 Pārsteigumi

Kostarikas iekļūšana ceturtdaļfinālā, kur nospēlēja 0:0 ar Nīderlandi un zaudēja tikai 11 m sitienu sērijā. Pa ceļam uz ceturtdaļfinālu izsita agrākos pasaules čempionus Itāliju un Angliju un Eiropas čempionus Spāniju.

Hamess Rodrigess (Kolumbija). Radamela Falkao prombūtnē spēja uzņemties līdera lomu Kolumbijas izlasē. Guva 6 vārtus un izdarīja 2 rezultatīvas piespēles.

Vācija – Brazīlija 7:1. Pusfinālā Vācijas izlase demonstrēja labu mobilizāciju un izcilu uzbrukuma efektivitāti – no 14 sitieniem 12 lidoja vārtu rāmī un 7 no tiem bija rezultatīvi.

Top 3 Treneri

Joahims Lēvs (Vācija). Pie Vācijas izlases stūres izcīnīja pirmo trofeju. Ar komandu, kas Dienvidamerikā notiekošā turnīrā netika minēta galveno favorītu pulkā. Tikai vienreiz cīnījušies neizšķirti (2:2 ar Ganu), divas uzvaras guva papildlaikā (astotdaļfinālā Alžīriju 2:1 un finālā Argentīnu 1:0). Ne reizi "nenovilka" līdz 11 m sitienu sērijai. Vācija kļuva par čempionāta rezultatīvāko komandu.

Horhe Luiss Pinto (Kolumbija). Trenējot Kostarikas izlasi, ar spēlētājiem, no kuriem tikai 2 spēlē Eiropas Top 5 līgās, iekļuva ceturtdaļfinālā. Vienīgo zaudējumu čempionātā piedzīvoja tikai pēcspēles 11 m sitienu sērijā.

Luiss van Gāls (Nīderlande). Ieguva 3.vietu, vienīgo zaudējumu čempionātā piedzīvojot tikai pēcspēles 11  m sitienu sērijā. Gatavojoties čempionātam un čempionāta gaitā pieņēma vairākus neordinārus lēmumus, veica trāpīgas spēlētāju maiņas.

Top 3 Rekordi

Miroslavs Kloze (Vācija) sasniedza čempionātu rezultativitātes rekordu – 16 vārti, pārspējot Ronaldu (Brazīlija) sasniegumu (15).

Vācija četras reizes pēc kārtas sasniedza pusfinālu un astoto reizi iekļuva finālā.

Nīderlande 7 spēlēs izmantoja visus čempionātam pieteiktos 23 spēlētājus, 3 vārtsargus ieskaitot.

Top 3 Savainojumi

Neimars (Brazīlija). Brazīlijas – Kolumbijas mača izskaņā kolumbietis Huans Suniga lēcienā ietriecās viņam mugurā, tika konstatēts muguras skriemeļa plīsums un čempionāts bija beidzies. Pusfinālā Brazīlijai viņa pietrūka.

Anhels Di Marija (Argentīna) ceturtdaļfinālā pret Beļģiju gandrīz uz līdzenas vietas sastiepa kājas muskuli un čempionāts bija beidzies. Finālā Argentīnai viņa pietrūka.

Lukašs Podoļskis (Vācija). Grupas spēlē pret ASV pirmajā puslaikā guva augšstilba savainojumu un čempionāts viņam bija beidzies, taču Vācijai bija garš un kvalitatīvs rezervistu soliņš. Aizvadījis  116 spēles izlasē.

Top 3 Jauninājumi

Elektroniskā vārtu fiksēšanas ierīce – Šoreiz pa īstam lietā tika likta tikai vienreiz (Francija – Hondurasa), taču ir ļoti noderīga, jo mazina tiesneša kļūdas iespēju pašā svarīgajā – vārtu gūšanas  brīdi.

Balto putu flakoniņi tiesnešu kabatā -  Divas putu svītras laukumā paātrināja spēli, noņēma spriedzi, skaidri norādot, kur jābūt bumbai un sienai. Līdz ar to tiesneši un spēlētāji vairāk varēja koncentrēties spēlei.

Vietu kārtības noteikšanai  grupā vienāda punktu  skaita gadījumā kā pirmais papildrādītājs ir gūto un zaudēto vārtu starpība - Tas nav gluži jauninājums, bet labi aizmirsts vecais, tomēr šī izmaiņa veicināja uzbrukuma futbolu un rezultativitātes pieaugumu.

Top 3 Visvairāk skatītāju

Vācija – Argentīna 74 738 (Estadio Maracana, Riodežaneiru)

Argentīna - Bosnija 74 738 (Estadio Maracana)

Francija – Vācija 74 240 (Estadio Maracana)

Top 3 Vismazāk skatītāju

Krievija – Alžīrija 37 603 (Arena Pantanal, Kujaba)

Irāna – Nigērija  39 081 (Arena de Baixada, Kuritiba)

Meksika – Kamerūna 39 216 (Arena das Dunas, Natala)