Arturs Vaiders: «Status quo» arī pēc gada

Nē, nē. Šoreiz ne par mūziku un labi zināmo grupu, bet par futbolu. Pēdējās nedēļās saņemam dažu labu ziņu par mūsu futbolistu veiksmīgiem darba meklējumiem – pie vietas ir ne tikai Artjoms Rudņevs, Deniss Rakels, Edgars Gauračs un Jānis Ikaunieks, bet arī Maksims Uvarenko, Kaspars Gorkšs, Valērijs Šabala, Vladimirs Kamešs, Aleksandrs Fertovs. 

Ne tikai murkšķis ASV, bet arī  Metsasissu Lapzemē jūt, ka pavasaris tuvojas. Varbūt Sūnu ciemā vēl nejūt, tomēr tas tuvojas un ne aiz sniega kalniem vairs platuma grādos arī futbola sezona. Pagājušā gada izskaņā TV bija "Sporta studijas" diskusija par futbolu, arī par 2015.gada čempionātu. Tad nevienam nelikās, ka gaidāmā sezona nebūt nebūs vienkāršāka par iepriekšējo, kuras notikumus aprakstīt vairs nav nozīmes.

Rainis reiz teica: „Tas jaunais laiks, kas šalkās trīs, tas nenāks, ja ļaudis to nevedīs.” Mūsu futbola realitāte šobrīd vairāk izskatās nevis pēc „Raiņa sapņiem”, bet pēc „Raiņa sapņiem/murgiem”.

Kā palīgs klubiem, lai labāk sagatavotos Virslīgai, jau vairākus kalpo Ziemas kauss. Šī gada turnīra pašā ievadā atskanēja pirmais trauksmes zvans. Labi, Jūrmalas „Spartaks” tajā nepiedalās, bet nav bažu, ka čempionātā spēlēs. „FC Jūrmala” šobrīd ir komā un neviens no Virslīgas to arī nedomā izdabūt laukā. Interesi par spēlēšanu Ziemas kausā neizrādīja Daugavpils „Daugava”, kam pēc tikšanās ar Drošības policiju pagājušās sezonas izskaņā rūpju gana, bet roku pietrūkst. Līdz ar to jau tad radās bažas, ka šo klubu Virslīgā varētu arī pietrūkt. Paliktu astoņi un tā arī nebūtu traģēdija.

Taču jau Ziemas kausa laikā bez sevišķiem brīdinājumiem no spēlēšanas „atbrīvoja” vēl vienu pagājušās sezonas „grūto bērnu” -  Rīgas „Daugavu”. Nule notikusī Latvijas Futbola federācijas (LFF) Licencēšanas komisija, sarkano paklāju dalībai Virslīgā noklāja „FK Ventspils”, „FK Jelgava”, „FK Liepāja”, „Spartakam”, Daugavpils BFC, „Metta/LU” un „FB Gulbene”. Bet trijiem klubiem tika parādīta sarkanā kartīte – līdzās abām „Daugavām” arī „Skonto”. Atteikuma iemesli katram savi, un visi cietušie līdz 6.februārim var iesniegt apelāciju. Apelācijas komisijai tagad ir jauns priekšnieks – Aivars Bergers, bet iepriekšējais – Kārlis Villerušs tagad sēdēs galda pretējā pusē, jo pārstāvēs „Skonto” intereses. Varēsim redzēt, cik veselīgs ir gaiss šajā LFF komisijā un cik dziļš tās krēslā ir Villeruša nospiedums. Kā mēļo, „Skonto” parādi esot tuvu pusmiljonam eiro. Ir balsis, kas skaļi teic, ka tas būtu noziegums pret Latvijas futbolu, izslēgt no Virslīgas tādu tradīcijām bagātu klubu.

Bet te der piebilst, ka bez liekas ceremonēšanās uz zemākām līgām par dažādiem pārkāpumiem savulaik pazemināti Eiropas futbolā daudz vērtīgāki zīmoli - Glāzgovas „Rangers” vai Turīnas „Juventus”. Ne mazāks noziegums būtu izskatīties neko neredzam un ļaut lietām ritēt kā pērn. Noziegums pret citiem klubiem un arī Latvijas futbolu kopumā. Ja atkārtojas algu izmaksas aizture, tad nekur nav rakstīts, ka spēlētāji nemēģinās piepelnīties viņiem visvieglāk aizsniedzamajā, lai arī nelegālā, veidā.

Pats svarīgākais šajā brīdī ir pieņemt stingrus un savlaicīgus lēmumus, lai jau čempionāta sākumā ir precīzi zināmas komandas, kas sāks Virslīgas turnīru un ir zināmas sankcijas (ja tādas būs) pret tām. Teiksim, „Skonto” paliek Virslīgā, bet sāk ar -10 punktiem, jo jau vairākus gadus nav spējusi izpildīt saistības. Līdzīgi arī abas „Daugavas”. Punktu ņemšana jau turnīra gaitā gan nav sevišķi korekta. Vai arī licences neizsniedz nevienam no šiem klubiem un steidzami tiek meklēts aizstājējs (vismaz 8 klubiem Virslīgā jābūt!). Pat ja Rēzeknes BJSS piekrīt, arī tam vēl jāizpilda Virslīgas prasības. Būtiski, lai spēles noteikumi ir zināmi laicīgi – gan klubiem, gan spēlētājiem, lai arī viņiem vēl paliek izvēles iespējas.

Laika nav daudz, bet darāmā kļūst vairāk ar katru dienu, un šobrīd lietas Latvijas Virslīgā neizskatās nebūt tik optimistiskas, kādas dažam likās esam novembrī. Prasīties prasās radikāla un noteiktāka rīcība no visām pusēm – gan biedrības "Latvijas Virslīga", gan LFF, kas kopumā atbild par čempionātu un visu mūsu futbolu. Lai izārstētu, ar kumelīšu tēju vien nepietiks. Kurš būs tas drosmīgais, kas ņems rokās skalpeli? LFF prezidents diez vai, jo jau gadus desmit nepaguris citē pats sevi un, ja arī kas mainās, tad tikai uz slikto pusi. Drīz zemāk vairs nebūs kur krist. Un skat, arī vasara būs beigusies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti