Arturs Vaiders: Smiltīs pagaidām bez pjedestāliem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Talkas dienā banāna mizu knābājošā vārna ieķērca, ka šajā sezonā Latvijas pludmales volejbolā būs trīs kulminācijas brīži. Kādas būs sekmes, par to vārna noklusēja. Diez vai tur vainīga banāna miza.

Pirmais vilnis būs ap Jāņiem, kad Norvēģijas pilsētā Stavangerā notiks Kontinentālās kausa izcīņas Eiropas turnīrs. Tur vairāk nekā 10 Eiropas valstu bīča komandas izspēlēs vienu ceļazīmi uz Rio. Notikumu gaita liecina, ka tur būs arī Latvija, jo pie otras ceļazīmes (vienu gandrīz jau ir garantējuši Aleksandrs Samoilovs/Jānis Šmēdiņš), krājot reitinga punktus Pasaules kausa izcīņas posmos, tikt kļūst arvien nereālāk. Otrs karstais punkts būs augustā, kad Kopakabanas smiltīs tiks sadalītas olimpiskās godalgas. Jācer, ka par tām cīnīsies arī Latvijas duets. Un trešais – septembra sākumā, kad Jūrmalā notiks “CEV Masters” sērijas posms. Kā pēdējā organizatoriskā pārbaude pirms 2017.gadā šeit paredzētā Eiropas čempionāta.

Līdz ar to viss šajā sezonā līdz šim notikušais izvērtējams šo triju notikumu kontekstā. Daudz mierīgāk un plānveidīgāk atbildīgākajiem turnīriem var gatavoties Samoilovs ar Šmēdiņu. Tāpēc arī viņi pagaidām piedalījušies tikai trijos Pasaules kausa posmos – Rio “Grand Slam” un divos “Open”. Diemžēl, izpalikušas cerētās vietas uz pjedestāla. Vistuvāk tam mūsējie bija nupat Fudžo, kur mačā par trešo vietu ar 1:2 piekāpās spāņiem Ereram/Haviram, kam pirms pāris gadiem zaudēja arī Eiropas čempionāta finālā.

Ir iezīmējusies viena ne visai tīkama tendence – vidēja līmeņa konkurentus mūsu labākais duets vinnē itin viegli, taču pret spēcīgajiem buksē. Tā šajā sezonā vēl nav izdevies gūt uzvaras pret pāriem, kas šobrīd ir “olimpiskajā zonā”.

Fudžo tika zaudēts gan minētajiem spāņiem, gan arī amerikāņiem Lusenam/Dalhauzeram, Ksjamenā – meksikāņiem Virgenam/Ontiverosam, bet olimpiskajās Kopakabanas smiltīs – jau sešpadsmitdaļfinālā kanādiešiem Šalkam/Sakstonam, bet grupā arī poļiem Losjakam/Kantoram un tuvu olimpiskajam rāmim esošajiem vāciešiem Erdmanam/Matisikam. Līdz ar to arī vietas (4., 9.-16. un 17.-24.) nav tādas, kādas mūsu līderi cerēja sasniegt. Skaļu trauksmi gan nevajag celt, jo ir tikai sezonas sākums un optimālā forma jāsasniedz vasaras vidū.

Otrs mūsu duets – Eiropas spēļu čempioni Mārtiņš Pļaviņš/Haralds Regža vēl saglabā teorētiskas izredzes panākt olimpiskā reitinga pēdējā vilciena pēdējo vagonu. Tāpēc arī izmanto teju vai katru iespēju, lai tiktu pie punktiem. Lai arī, izņemot Rio “Grand Slam”, citos turnīros dalībnieku skaits nav bijis tas spēcīgākais, mūsējiem ne reizi nav izdevies iekļūt labāko desmitniekā.  Bet, lai klauvētu pie olimpiskajām durvīm, vismaz dažos “Open” turnīros jābūt vismaz pusfinālā. Iespējas vēl būs, bet vai tās būs pa spēkam izmantot. Šobrīd aina  necik cerīga neizskatās, jo pasaules Top 20 pāri viņiem nav bijuši pa zobam.

Gana aktīvi sezonas ievadā rosās arī šobrīd nomināli trešais pāris Rihards Finsters/Edgars Točs. Līdz pamatturnīram parasti aizspēlējas (vienreiz no tā izslēdzot Pļaviņu/Regžu), taču tur uzvaru ir pavisam maz.

Viss iepriekšminētais liecina, ka būt vai nebūt otrajai olimpiskajai ceļazīmei Latvijas visdrīzāk izšķirsies Stavangerā.

Tur konkurence solās būt skarba, jo pagaidām tikai trijām Eiropas valstīm ir pa divām olimpiskajām vietām – Nīderlandei, Polijai un Itālijai, un viņu tad Stavangerā nebūs. Ne pārāk tālu no tā ir Vācija. Pārējās cīnīsies Stavangerā. Tas, ka Latviju tur pārstāvēs Pļaviņš/Regža, ir skaidrāks par skaidru. Taču otrā vieta ir vakanta un var tikai zīlēt, kam treneris Aigars Birzulis dos priekšroku (Samoilovs ar Šmēdiņu spēlēt nedrīkstēs). Un pats galvenais – kādu mikroklimatu komandā izveidos. Ja veiksme un meistarība sastāsies rindā ar Uzvaras dievieti Nīki, un tieši Latvija uzvarēs Kontinentālā kausa izcīņā, vēl būs jānosaka, kurš pāris tad dosies uz Rio. Lai arī Latvijas Volejbola federācijai būs balsstiesības, taču pēdējais vārds laikam jau piederēs Aigaram Birzulim. Tāpēc ir gana skaidrs, ka otrs duets, ja nenotiek kādi šobrīd pat nenojaušami brīnumi, būs Birzuļa un Pļaviņa/Regžas gregari.

Ar interesi jāgaida Ruslana Sorokina un Ingara Ivanova atgriešanas bīčā pēc saspringtas sezonas klasiskajā volejbolā “RTU/Robežsardze” sastāvā. “Prāgas ekspromts” martā izdevās gana labs – trešā vieta. Čehi nav pasaules pirmā līmeņa grandi, taču arī bīču spēlē arvien labāk. Uz Rio nokļūt viņiem nav cerību, jo nesavāks nepieciešamo turnīru skaitu (12), taču var izrādīties labi palīgi Stavangerā. Atmetot teorētisko aizvainojumu, kāds Ruslanam var būt pret Birzuli, jo tieši treneris izlēma neveidot duetu Pļaviņš/Sorokins. Tāpēc tagad var tikai zīlēt zīļu kafijas biezumos, cik augstu olimpiskajā reitingā būtu šāds pāris, kas spēlētu kopā jau kopš 2014.gada sezonas… Taču zīlēšana nav olimpisko spēļu programmā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti