Arturs Vaiders: Sezona, kas nebeigsies, jeb futbols bez atelpas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Futbolā šovasar miera un atpūtas nebūs. Sestdien – Čempionu līgas fināls, bet vēl pēc divām nedēļām sāksies “Euro 2016” finālturnīrs Francijā, kur bažas par terora draudiem nav rimušas. Augustā olimpiskais turnīrs futbola Mekā Brazīlijā. Spēj tik visam atlicināt laiku un izsekot!

Ar atrāvienu

Šogad diskusiju, kura futbola līga Eiropā labākā, nebūs. Pietiek paskatīties, kas spēlēs Čempionu līgas finālā, kas ieguva Eiropas līgas trofeju un kur līdz pat pēdējai kārtai turpinājās asa cīņa par titulu. Trešo vietu no pirmās šķīra nieka trīs punkti. Tā patiešām ir Spānija, kur toni šobrīd nosaka trīs klubi – “Barcelona”, kas izcēlās ar dubli (čempionu tituls un Karaļa kauss), un divi Madrides klubi – “Real”, kas sezonas laikā nomainīja galveno treneri Rafaelu Benitesu un kur viņa vietā stājās Zinedins Zidāns, un “Atletico”, kura pēdējo gadu panākumi saistāmi ar ekstravaganto un talantīgo argentīnieti Djego Simeoni.

Par vēl vienu “Barcelona” panākumu var uzskatīt to, ka viņi panāca, lai kausa finālspēlē tribīnēs varētu brīvi plīvot arī Katalonijas karogs… Fināls bija gana “asiņains” – 13 dzeltenās kartītes un trīs noraidījumi. Vairāk par pusi pamatlaika “Barcelona”, kam nācās iztikt bez savainotā Luisa Suaresa, izturēja mazākumā, bet tad sarkano plāksteri nopelnīja arī “Sevilla”, un papildlaikā – vēl vienu. To katalāņi lieliski izmantoja -  2:0 (vārti Žordi Albam un Neimaram, abi pēc Lionela Mesi piespēlēm). Ja tā “Barcelona” būtu spēlējusi Čempionu līgas pusfinālā, tad visdrīzāk mūs gaidītu fināls “Real” – “Barcelona”. Ar viņu uzbrukuma trio Mesi, Neimars un Suaress kaut cik spēj konkurēt tikai “Real” trio Krištianu Ronaldu, Karims Benzemā, Gerets Beils. Taču arī Simeonem ir savu trumpji – vārtsargs Jans Oblaks, reaktīvie Antuāns Grīzmans un Fernando Toress un ļoti labi organizēta un atlētiski aktīva spēle pa visu laukumu. Tam nav vajadzīga 70% bumbas kontrole…

Eiropā cienīgi sevi parādīja arī citi šīs valsts klubi – “Sevilla”, kas ieguva Eiropas līgas kausu, “Villareal”, Bilbao “Athletic”. Tāpēc nevar apgalvot, ka aiz līderu trijotnes ir neglābjama aiza, kaut finansēs un komplektācijas iespējās atšķirības ir visai lielas. Pēc šīs sezonas spāņi vēl vairāk nostiprinās pirmo pozīciju Eiropas klubu reitingā, un nākamsezon Eiropā spēlēs astoņi (!) šīs valsts klubi – bez jau minētajiem arī “Celta Vigo”. “Sevilla” futbolisti  Čempionu līgas spēlēs kā Eiropas līgas uzvarētāji. Ņemot vērā, ka Čempionu līgas finālā spēlēs divi spāņu klubi, tad vietu Eirokausos iegūs arī “Malaga”.

Tiesa, bija arī daži fakti, kas spēcīgai līgai īpašu godu nedara – “Real” – “Rayo Vallecano” 10:2, “Deportivo La Coruna” – “Barcelona” 0:8. Trešo vietu no ceturtās šķīra 24 punkti.

"La Liga" vai "La Primera" bija četri klubi no Madrides (“Real”, “Atletico”, “Rayo Vallecano” un “Getafe”, pa  diviem no Barselonas (arī “Espanyol”) un Valensijas (arī “Levante”).

 “Barcelona” šajā sezonā aizvadīja 22 spēles pēc kārtas bez zaudējumiem. Par čempionāta rezultatīvāko spēlētāju kļuva Luiss Suaress – 40 vārti. 35 Ronaldu, 26 Mesi.

Vidējā "La Liga" apmeklētība bija 27 775 skatītāji. Tieši "La Liga" tika uzstādīts sezonas Eiropas rekords: “Barcelona” – “Real” maču 2.aprīlī noskatījās  98 207 skatītāji. Līgas mazākais stadions ir “Eibar” ar 6267 skatītāju vietām.

Neskaitot pirmssezonas izmaiņas klubu vadībā, jau čempionāta laikā bija 11 treneru maiņas, bet “Real Betis” to izdarīja pat divreiz.

No "La Liga" izkrita “Rayo Vallecano”, “Getafe” un “Levante”. To vietā spēlē “Deportivo Alaves”, “Gimnastic Tarragona”, bet par trešo ceļazīmi vēl būs cīņa.

Ar skatītājiem

Reitingā otro vietu ieņem Vācija, lai arī šīs valsts klubi kādu laiku nav spēlējuši Eiropas kausu finālos – pēdējo reizi 2013.gadā, kad Jupa Heinkesa vadībā “Bayern” triumfēja Čempionu līgā. Atšķirībā no Spānijas Minhenes klubs Bundeslīgā  titulu nodrošināja jau pirms pēdējās kārtas, toties kausu ieguva vēl saspringtākā cīņā – tikai pēcspēles sitienos ar 4:3 pieveicot nopietnākos konkurentus Dortmundes “Borussia”. Tas bija Pepes Gvardiolas atvadu mačs, kur beigās netrūka ne ovāciju, ne asaru. Tiesa, līdz Heinkesa sasniegumam viņam neizdevās aizsniegties, un tāds eksperts kā Lotārs Mateuss visu laiku labāko “Bayern” treneru rangā Gvardiolam atvēlējis tikai sesto vietu – aiz Jupa Heinkesa (1987.-1991.; 2009., 2011.-2013.), Udo Lateka (1983.-1987.), Otmāra Hicfelda (1998.-2004., 2007.-08.), Čika Caikovski (1963.-1968.) un Detmara Krāmera (1975.-1977.). Visi viņi ar “Bayern”  ir ieguvuši Eiropas kausus, bet Gvardiola – ne.

Eiropas kausos spēlēs “Bayern”, “Bayer”, abas “Borussia” (Menhengladbahas klubam būs jāsāk ar kvalifikācijas kārtu), kā arī “Schalke 04” un “Mainz”, kas ir šīs sezonas pārsteigums, kā arī Berlīnes "Hertha". Šveices trenerim Martinam Šmidtam no jauniem spēlētājiem (tikai dažiem ir virs 30) izdevies izveidot teicamu ansambli. Vācijā kā nekur notika sīva izdzīvošanas cīņa par palikšanu Bundeslīgā. Beigās to atstāja Rīgā redzētais “Stuttgart” un “Hannover”, kur uz brīdi bija piestājis arī Artjoms Rudņevs. Izskatās, ka “Hamburg” viņš diez vai paliks, un jau tiek apspriests “Darmstadt” variants. Komanda saglabāja vietu Bundesligā, un gan jau sievai arī šī vieta patiks, kaut pilsētas nosaukums nav diez cik pievilcīgs – Zarnu miests (tāds savulaik arī bija Latvijā…). Savukārt Frankfurtes “Eintracht” play off pavisam neizteiksmīgā futbolā tomēr tika galā ar 2.līgā trešo vietu ieguvušo “1 FC Nurnberg”.

Nākamsezon pēc ilgāka pārtraukuma Bundesligā būs arī Austrumvācijas klubs – “RB Leipzig”, kas esot trešais populārākais klubs Vācijā aiz “Bayern” un “Borussia” (D).

Vācijas iezīme, ka līdz ar metropolēm Minheni, Berlīni, Dortmundi, Hamburgu labas komandas ir mazpilsētās – “Augsburg”, “Darmstadt”, “Hoffenheim”, “Ingolstadt” (“Audi” rezidence). Toties šobrīd nav nevienas pilsētas ar diviem klubiem.

Pat spītējot tam, ka tajās ir visai nelieli stadioni (Ingolštatē 14 836, Darmštatē 16 622 skatītāju vietu) Bundeslīga arī šogad būs visapmeklētākā līga Eiropā – vidēji spēlē 43 300 skatītāju (līdz 2011.-2012. sezonas rekordam gan neizvilka, kad skatītāju skaits bija 45 116). To, protams sekmē varenās būves Dortmundē ar 81 167, Minhenē ar 75 000, Gelzenkirhenē ar 61 386 skatītāju vietām, kā arī lielie stadioni Berlīnē, Hamburgā, Štutgartē, Menhengladbahā, Ķelnē.   

Par rezultatīvāko spēlētāju kļuva Roberts Levandovskis - 35 vārti. Viņa kontā arī varens rekords – pret “Wolfsburg” hat trick nokārtoja 3 minūtēs un 9 sekundēs, bet piecus vārtus guva laikā no 51. līdz 60. minūtei. Šāva ātrāk par kalašņikovu...

Sezonas laikā klubos nomainījās septiņi treneri. Pirmais upuris bija Lusjēns Favre, kad startā Menhengladbahas “Borussia” dabūja piecus “zāģus” pēc kārtas. Vietā nāca Andreass Šuberts un… guva sešas uzvaras pēc kārtas.   

Jau mēnesi pirms sezonas finiša Gvardiola paziņoja, ka aiziet no “Bayern”. Viņa vietu ieņems Karlo Ančeloti, kas jau cītīgi mācās vācu valodu un atzīst to par grūtāko, ko nācies apgūt. Komanda jau vienojusies par diviem līgumiem – par 35 miljoniem pirkts Dortmundes un izlases aizsargs Matss Humelss, tikpat daudz naudas arī par talantīgo “Benfica” pussargu Renatu Sančesu, kam tikai 18 gadu. Gan jau kādu minhenieti pie sevis gribēs redzēt Gvardiola, bet visiem ir līgumi, tāpēc “Bayern” tukšā nepaliks. Bet “Borussia” vēl būs zaudējusi arī kosovieti Granitu Ksahu, ko ņem “Arsenal”. Toties kasē par abiem kopā būs 75 miljoni. Jāmeklē aizstājēji. Pāreju logs atvērsies 1.jūnijā, un tad tikai sāksies! Izmaiņas būs arī citu klubu vadībā – piemēram, “Schalke 04” pārņems Markuss Veincīrls no “Augsburg”. Ar to vēl viss nebeigsies. Jo interesantāk; un pārējiem klubiem lai izdodas izturēt “Bayern” spiedienu.  

Ar Pelnrušķīti

Reitingā trešā ir Anglijas Premjerlīga, kurā apgrozās vislielākā nauda un dažiem klubiem ir visjaudīgākie sponsori arābu šeihu vai krievu bagātnieka Romana Abramoviča personā. Taču tieši šajā sezonā Anglijā dzima Pelnrušķītes stāsts – jau vairākas kārtas pirms finiša titulu nodrošināja “Leicester City”, kura lielākais panākums līdz šim bija otrā vieta 1929.gadā. Pērn klubs ar mokām nosargāja vietu Premjerlīgā, bet pirms septiņām sezonām spēlēja "League One". Lestera vasarā par treneri paņēma Klaudio Ranjeri. Bijušais kluba spēlētājs Gerijs Linekers par to ironizēja, jo itālis nesen bija atlaists no Grieķijas izlases galvenā trenera amata. Taču viņam pieredzē bija “Chelsea” izveidošana par labu klubu, pirms to nodot Žozē Mourinju.  Ar it kā otršķirīgiem spēlētājiem viņš paveica brīnumu. Tiesa, sezonas gaitā Džeimijs Vārdijs jau guva vārtus arī Anglijas izlasē. Viņam lieliski asistēja alžīrietis Riads Marezs. “Leicester” uzvaras gājiens sakrita ar Vārdija sēriju – 11 spēlēs pēc kārtas gūti vismaz vieni vārti. Lesteras klubs bija trešais rezultatīvākais līgā un ar trešo labāko aizsardzību, 38 spēlēs cieta tikai trīs zaudējumus. Vārtos bija Petera Šmeiheles dēls Kaspers – līdz ar to abiem ir Premjerlīgas čempionu tituls. Tikai ar dažāda “izmēra” klubiem. Pirms sezonas bukmeikeru likme uz “Leicester” uzvaru bija 1:5000, bet Linekers šāda panākuma gadījumā esot solījis TV kameru priekšā pārādīties apakšveļā. Tomēr nokautrējās. Ranjeri šis bija pirmais nozīmīgais tituls karjerā.

Premjerlīgā ir pieci Londonas klubi (“Arsenal”, “Tottenham Hotspurs”, “West Ham United”, “Chelsea”, un “Crystal Palace”), pa divi no Mančestras – “City” un “United” un Liverpūles – “Liverpool” un “Everton”.   

Premjelīgā bija otrā labākā apmeklētība – vidēji spēlē 36 451. Mazākais stadions ir “Bournemouth” ar 11 469 skatītāju vietām.

Sezonas laikā bija deviņas treneru maiņas. Skaļākā – Žozē Mourinju aiziešana no “Chelsea”. Tāpat tika panākta vienošanās, ka Manuelu Pelegrīni “Manchester City” aizstās Peps Gvardiola. Jau tūdaļ pēc sezonas Lui van Gālu “Manchester United” nomainīs Mourinju. Medusmaize abus tur noteikti negaida.

“Liverpool”, lai arī klubs palika ārpus Eirokausiem, turpinās stūrēt vācietis Jurgens Klops, kas komandu pārņēma sezonas vidū. Vadība jau ir apsolījusi 100 miljonus eiro sastāva pastiprināšanai. Kandidāti jau ir nolūkoti ne tikai Vācijas klubos.

Atšķirībā no citām līgām Anglijā nav ziemas pauzes un spēles notiek gan Boxing Day, gan Jaungada pirmajā dienā. Laiks tad ir vēss, laukumi smagi, reizēm pielijuši. Varbūt tāpēc pēdējā laikā klubos ir tik daudz traumu. Vadošajiem ir ļoti blīvs spēļu grafiks – Premjerlīga, vairāki kausi, Eiropas turnīri. Spēlētāji bez atpūtas vairāk lūst, un par to nepārtraukti sūdzējās Luijs van Gāls. Premjerlīgā apstākļi visiem daudz maz līdzīgi, bet Eiropas arēnās angļiem klājas grūtāk. “Liverpool” iekļūšana Eiropas līgas finālā bija pasen nebijis notikums (2012.gadā “Chelsea” vinnēja Čempionu līgā, bet gadu vēlāk – Eiropas līgā, vēlāk gan klusums). Šogad vēl ir "Euro 2016" finālturnīrs, bet Čempionu un Eiropas līgas kvalifikācijas kārtas sāksies tūdaļ pēc tā finiša. Dažiem atpūtai būs pavisam mazs sprīdis. Ak jā, vēl jau būs arī olimpiskais futbola turnīrs. Tas jau robežojas ar spēlētāju izdzīšanu un spēku izsūkšanu.

Par Premjerlīgas rezultatīvāko spēlētāju kļuva Harijs Keins no “Tottenham” – 25 vārti.

Anglijas Premjerlīgā, kur treneru korpusā angļi ir izteiktā mazākumā, ir “uzpeldējuši” vairāki jaunie talanti vai vidējās paaudzes speciālisti – Ronalds Kūmans (53) ar “Southampton”, Mauricio Početīno (44) ar “Tottenham”. Varenas pārmaiņas izdevās arī Slavenam Biličam (47) ar “West Ham”. No kluba, kas visu sezonu izmisīgi cīnās par palikšanu līgā un beigās arī izglābjas, par kuru ironizē pat izrādē “Izraidītie”, šoreiz tas līdz pēdējam sekmīgi cīnījās par vietu Eirokausos.

Karsts bija arī FA fināls, kurā “Manchester United” papildlaikā ar 2:1 pieveica “Crystal Palace”, kas ļoti jestri sāka sezonu. Londonieši bija vadībā līdz 81.minūtei. Komandas nopelnīja deviņas dzeltenās un vienu sarkano kartīti. “United” maču pabeidza mazākumā. Laimīgais sitiens 110.minūtē padevās Džesem Lingārdam, kas tikai 90.minūtē bija iznācis laukumā un lika pasmaidīt van Gālam. Tomēr viņa liktenis jau bija izlemts… Anglija bija vienīgā no Top 5 līgām, kur čempionam neizdevās paņemt arī kausu.

Nauda visu neizšķir, tāpēc ārpus Eirokausiem palika bagātie “Chelsea”, “Liverpool”.

Eiropas kausos spēlēs: Čempionu līgā “Leicester City”, “Tottenham Hotspurs”, “Arsenal” un “Manchester City” un Eiropas līgā – “Manchester United”, “Southampton” un “West Ham”.

Pēdējo vietu neglābjami ieņēma “Aston Villa” un līdz ar “Newcastle United”, kas ne tik sen spēlēja Eirokausos, un Norwic City atvadījās no Premjerlīgas. Viņu vietā būs “Wigan Athletics”, “Milwall” (sestais Londonas klubs!) un “”Barnsley”.

Bez laužņa

Ekonomiskas problēmas, kas pēdējos gados grauz Itāliju, nevarēja neatsaukties arī uz futbolu. Neviens Apenīnu pussalas klubs Eiropā neaizspēlējās pat līdz ceturtdaļfinālam.

"Serie A" atkal triumfēja Turīnas “Juventus”, kas tuvākos konkurentus “Napoli” apsteidza par deviņiem punktiem. Sezonas sākumā tam būtu pat grūti noticēt, jo pēc čempionāta pirmās ceturtdaļas “Juventus” bija 14.vietā. Savukārt, pašā ievadā “Hellas Verona” turējās galvgalī, bija pat otrā, bet beigās palika pēdējā… Sezonas vidū sekoja “Juventus” izrāviens – 15 uzvaras pēc kārtas. Sezonā kopā 22 sausās spēles un Džanlukam Bufonam rekords – 974 sausās minūtes pēc kārtas. Pret lauzni nav paņēmienu….

"Serie A" vidējā apmeklētība bija 22 199 skatītāji. Mazākais stadions bija līgas jaunpienācējiem “Frosinone” – 10 000 vietu. Par līgas rezultatīvāko spēlētāju kļuva argentīnietis Gonzalo Iguains no “Napoli” – 36 vārti. Piecām pilsētām – Milānai, Turīnai, Romai, Dženovai un Veronai līgā bija pa diviem klubiem. "Serie A" klubiem sezonas gaitā nomainījās deviņi treneri.

Pārdzīvojumiem bagāts bija kausa fināls “AC Milan” – “Juventus”. Silvio Berluskoni savējiem draudēja ar finanšu sankcijām, ja nedabūs kausu. Milānieši dominēja, bet kausu tomēr nedabūja. Vienīgos vārtus 110.minūtē guva spānis Alvaro Morato, kas tikai pirms dažām minūtēm bija iesaistījies spēlē. Mikele Allegri vareni uzminēja ar džokeru.  

 No Serie A izkrita abi jaunienācēji “Carpi” un “Frosinone”, kā arī “Helllas”.

Bez intrigas

Francijā "Ligue 1" aizritēja ar nospiedošu materiāli nodrošinātākā kluba “PSG” dominanci. Tuvākos sekotājus viņi apsteidza par 31 punktu. Šī komanda nezaudēja 27 spēles pēc kārtas. Aiz “PSG” muguras jau bija sīva cīņa un otro no ceturtās vietas šķīra tikai divi punkti.

Diemžēl Eiropas kausos Francijas klubiem, ieskaitot PSG, ne pārāk veicas. Tieši tāpēc izskan baumas, ka naudas devēji varētu nomainīt arī Lorānu Blānu, kas šobrīd ir viens no Eiropas interesantākajiem treneriem.

Par pārsteigumu čempionāta ievadā parūpējās “Angers”, kas līdz 23.kārtai turējās trešajā vietā, bet beigās palika devītie.

Sezonas gaitā "Ligue 1" nomainījās 11 treneri, “Troyes” pat divreiz. Par "Ligue 1" rezultatīvāko kļuva Zlatans Ibrahimovičs – 38 vārti. Viņam šī bija pēdējā sezona PSG, jo pārceļas pie Mourinju uz Angliju.

Vidējā apmeklētība arī bija virs 20 000 – 20 560 skatītāju. Mazākais stadions bija Korsikas klubam “Ajaccio” – 6006 vietas. “Euro 2016” varētu dot jaunu impulsu futbola bumam Francijā, jo infrastruktūra krietni uzlabosies.

Nevienai pilsētai, ieskaitot Parīzi, "Ligue 1" nebija divu klubu.

Arī kausa fināls bija vismierīgākais – PSG ar 4:2 apspēlēja “AS Monaco”.

Čempionu līgai kvalificējās “PSG”, Lionas “Olimpique”, AS Monaco, bet Eiropas līgai – “Nice”, “Lille” un "Saint Etienne.

No "Ligue 1" izkrita “Ajaccio”, “Stade Reims” un “ES Troyes”, bet to papildinās “Nancy”, “Dijon”, kā arī “Metz”, kurā ir Jānis Ikaunieks. Tiesa, aizvadītajā sezonā arī "Ligue 2" pie vārda tika pavisam maz. Varbūt nākamajā sezonā. Ja ne, tad jāiet kaut vai uz īri, lai tiktu laukumā, nevis sēdētu rezervē vai spēlētu dublieros.

Ar traumām

Toties vairākos čempionātos, kas seko Top 5, cīņa par titulu bija līdz pēdējās spēles pēdējai minūtei. Tā Nīderlandē tikai “Ajax” neizšķirts izbraukumā ļāva triumfēt “Eindhoven”. Krievijā un Portugālē līderi CSKA un “Benfica” spēja saglabāt divu punktu pārsvaru pār sekotājiem – attiecīgi “Rostov” un “Sporting”. “Rostov” liktenīgs izrādījās zaudējums pēdējā vietā palikušajai “Mordovia”. Zelts tika arī Aleksandram Cauņam, kaut traumu dēļ spēlēja maz. Krievijas Premjerlīgā iekļuva Orenburgas “Gazprom”, kurā ir Aturs Zjuzins. Vai paliks, rādīs laiks. Toties diez vai tur iekļūs Astrahaņas “Volgarj”, kas pārspēļu pirmajā mačā savā laukumā ar 0:1 zaudēja Mahačkalas “Anzhi”. Ar veselību ticis galā un spēlē arī Ivans Lukjanovs. Varens pārsteigums bija Maskavas “Dinamo” izkrišana no spēcīgākās līgas.

Turcijā “Besiktas”, kura arēnā pirms divpadsmit ar pusi gadiem Latvija panāca neizšķirtu un ieguva ceļazīmi uz "Euro 2004", pēdējā kārtā varēja arī zaudēt, bet trofeja jau tāpat bija rokās.

Pēdējos gados jaunu elpu ieguvis Beļģijas futbols – teicami spēlē izlase un arī vairāki klubi. Šajā sabiedrībā mēģina ielauzties arī Eduards Višņakovs. Pagaidām gan ne pārāk veiksmīgi.

Viens mūsu sūtnis – Antons Kurakins – ir Skotijā. Turienes futbolā lielākais sezonas notikums – Glāzgovas “Rangers” pēc vairāku gadu prombūtnes atkal atgriežas Skotijas Premjerlīgā.

Ukrainas futbols ir gana tiešs politikas spogulis. Tas nekas, ka Doņeckas klubs spēlē banderiskajā Ļvovā. Šogad titulu atkal ieguva Kijevas “Dynamo”, bet savstarpējais mačs bija dubļu pilns un ar tiem mētājās arī kādu brīdi pēc tam. Mūsu Vitālijs Jagodinskis no “Dinamo” bija izīrēts “Hoverla”.

Bet tagad pēc Čempionu līgas fināla dažas dienas atpūtai un visu pārējo pie malas! Ķeramies klāt "Euro 2016", kurā šogad pirmo reizi piedalīsies 24 komandas! LTV7 rādīs visas spēles. Bet Latvijas izlasi gaida Eiropā vecākais turnīrs izlašu līmenī – Baltijas kauss. Ja nevaram būt pirmie Romā, vismaz “ciemā” jābūt labākajiem!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ārpus ētera

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti