Arturs Vaiders: Sapnis beidzies. Pamodināja. Piezemēja. Pazemoja

Starptautiskā sezona Latvijas futbolam klubiem beigusies gandrīz tikpat skumīgi, cik priecīgi iesākās. Otrā kārta izrādījās pēdējā. Ja pirmajā kārtā trīs mūsu klubi kopā ieguva 12 punktus, tad otrajā četratā spēja vien savākt vien piecus - FK "Jelgava" 3, "Skonto" un "Spartaks" pa 1 un FK "Ventspils" 0. 

Ja pirmajā kārtā iegūto un zaudēto vārtu starpība bija 10:5, tad otrajā - 7:21. Un nevar apgalvot, ka pretinieku meistarības līmenis šoreiz būtu bijis galvastiesu augstāks nekā pirmajā. Cita lieta, ka klubi, kas nesen bija iznākuši no atvaļinājumiem, divās nedēļās jau bija iekrājuši labāku fizisko kondīciju, ieguvuši arī spēļu praksi. Tāpēc var teikt, ka zaudējumi ir loģiski, taču rezultāti gan pārsteidza.

Vai viss loģiski?

Čempionu līgā FK "Ventspils" divu spēļu summā ar 1:4 (1:3, 0:1) zaudēja Helsinku HIK. Neveiksme tika ieprogrammēta jau Ventspils mača pēdējās 15 minūtēs. Tāpēc pārsteidza daža ventspilnieka izteikumi par iespējamu pozitīvu iznākumu divu spēļu summā. Jābūt arī reālistiem un jānovērtē savs līmenis. Arī tas varbūt palīdzēs izaugsmei. Katrā ziņā, atbildes mačs Helsinkos tikai vēlreiz apstiprināja, ka HIK bija pretinieks pa zobam, taču iespēja netika izmantota. Sekosim ventspilnieku sniegumam virslīgā, pie reizes pavērojot, vai nav dīvainu likmju svārstību toto kantoros un nesakarīgu piespēļu laukumā.

Mūsu titulētākā kluba "Skonto" kontā tagad ir divi apkaunojoši zaudējumi Eirokausos - 0:6 pret "Rabotnički" un tagad arī 2:9 pret "Debrecen".

Abiem ir arī nedaudz gruzīniska izcelsme. Skopjē blakus komandai bija Revazs Dzodzuašvili, tagad "Skonto" galvenais treneris ir Tamazs Pertija. Viņš jau paspējis visu vainu uzņemties, taču kā galvenie zaudējumi iemesli tiek minētas traumas. Jā, no sastāva izsisti gandrīz visi četri centra aizsargi un caurumi jālāpa ar mazpieredzējušiem jaunekļiem. Nav Latvijas klubiem tik garš soliņš kā "Bayern" vai "Barcelona". Un nebūs. Ar to arī trenerim jārēķinās un varbūt prasmīgāk jāorganizē treniņprocess.

Jāņem vērā arī Latvijas Virslīgas līmenis gan spēlētāju, gan tiesnešu ziņā. Jo meistarība mazāka, jo pārkāpumi var gadīties nejaušāki, toties smagāki.

Par apzinātu skontiešu traumēšanu gan nav pamata runāt. Jau pirms atbildes mača Debrecenā bija visai skaidrs, ka pārvarēt šo barjeru skontiešiem nebūs pa spēkam. Gan pretinieku spēka, gan savas novājinātības dēļ. Karstums arī varēja nospēlēt kādu lomu, bet ne tik lielu, lai pirmajās 58 minūtēs zaudētu 8 (!) vārtus. Varbūt arī šajā gadījumā kluba direktoram, kas ir acīgs toto spēlētāju mednieks, vajadzētu vēlreiz patīt Debrecenas maču. Ja reiz "Skonto" atkal nav pārāk laba finansiālā situācija - ļoti taupīja uz biļetēm uz Ungāriju, ja reiz neko pozitīvu sportiskā ziņā no mača izspiest nevarēja, tad taču varēja gūt vismaz finansiālo baudu!  

Jūrmalas "Spartaks" augstāk par .... (katrs var izdomāt savu atskaites punktu!) uzlēca jau pirmajā kārtā. Atkārtot ko līdzīgu neizdevās.

Tiesa, "Vojvodina" bija arī maķenīt meistarīgāks klubs. Taču savā laukumā pret to vismaz izdevās izraut neizšķirtu. Varbūt dalība Eirokausos un iegūtie tūkstoši eiro klubam ļaus kļūt organizētākam, sakārtotākam. Kaut cik līdzīgam klubam. Pārliecības nav. Kaut vai pēc darbībām pēc pirmās spēles, kad kluba prezidents pa tiešo uz Ukrainu aizsūtīja galveno treneri Romānu Pilipčuku. Ko, vai tiešām viņš cerēja, ka arī šoreiz katrs sitiens uz pretinieku vārtu pusi nonāks tīklā? Vai tiešām arī šajā klubā nav nekādas realitātes izjūtas.

Visreālākās izredzes iekļūt trešajā kārtā un atvest uz Rīgu "Trabzonspor" bija FK "Jelgava". Taču arī mītavnieki veiksmes limitu bija izsmēluši iepriekšējos mačos - pirmajās 20 minūtēs 0:2 un maķedonieši Balkānu svelmē jau varēja mierīgi kontrolēt spēles gaitu.

Katrā ziņā viņi bija tuvāk 3:0 nekā FK "Jelgava" 1:2. Tāda izdevība bija, bet Mārča Oša sitiens  atdūrās vārtsargā. Kaut arī jelgavnieki šobrīd nav Latvijas Virslīgas vadošajā trijniekā, tomēr tieši viņi rādīja Eirokausiem visnobriedušāko sniegumu un raksturu. Škrobe varbūt arī ir, jo "Rabotnički" tomēr it kā ir vājāks par "Litex". Par divām papildu nedēļām, kas bija Skopjes kluba rīcībā, jau minēju. Bet der paskatīties arī, cik neveiksmīgi noperformējuši pārējie Bulgārijas klubi.

Kopējā ainā nav mazsvarīgs arī fakts, ka gandrīz nevienā mačā spēles statistika nebija par labu Latvijas klubam. Agrāk vai vēlāk futbola loģika tomēr triumfē.

Jānomazgājas un jāspēlē

Eirokausu sezona beigusies, eiforija par pirmo kārtu zudusi. Klubi ir gan piezemēti, gan dažs arī pazemots. Būs vien jāpieceļas, jānomazgājas un atkal jāmēģina sapņot. Būs rimusi arī eiforija par Virslīgas līmeni, kas ir tāds, kāds ir. Un nevajadzētu pārspīlēt arī "zero tolerance" efektu. Jā, no kausiem nošķirtas Daugavpils un Rīgas "Daugavas", taču Ventspils 1:3 un "Skonto" 2:9 no šī aspekta pavisam labi arī neizskatās.

Trešajā kārtā neiekļuva neviens Baltijas klubs. Tāda ir reģiona realitāte. Starptautiskas prakses trūkst. Vai tiešām Baltijas līga vai Baltijas kauss nevarētu būt risinājums?

Bet tas tad jāgrib visu triju valstu federācijām un arī klubiem. No otras puses - varbūt nav nemaz tik traki. Futbolu tagad māk spēlēt visi! Lūk, angļu "West Ham" knapi knapi (11 m sērijā) tikai tika pāri Maltas klubam. Arī jau divi poļu klubi - "Slask" un "Jagiellonia" (ar Igoru Tarasovu) - ir izlidojuši ārā, divi Izraēlas klubi "Beitar" un Bērševas "Hapoel". Toties tālāk tika divi Azerbaidžānas klubi "Qabala" un Baku "Inter", kas parāda, ka naudai ir nozīme, arī "Vaduz", kas parāda, ka valsts lielumam nav nozīmes.  

Tagad visi septiņi klubi atkal varēs koncentrēties Latvijas Virslīgai. Pirmā spēle jau 26.jūlijā, bet 27.jūlijā maza Latvijas "klasika" FK "Liepāja" - "Skonto". Tamazs Pertija pauda neapmierinātību, ka liepājnieki nav piekrituši pārcelt maču uz vēlāku laiku. Un pamatoti nepiekrita - jūnijā Virslīgā viņiem bija divas, jūlijā šī būs trešā spēle. Un tas ir laikā, kad Latvijā sezona ir zenītā. Par kādu komandas snieguma izaugsmi var runāt šādos apstākļos? Tas atkārtojas no gada uz gadu un  šie vārdi allaž aiziet kā dūmi skurstenī. Vai kas mainīsies tikai tad, kad sāk degt dūmvads?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti