Arturs Vaiders: Puļķis visiem caurumiem

Ušakovs uzrunā skolotājus, Ušakovs griež Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskā centra atklāšanas lentīti (kā negriezīs, ja būvēja viņa uzticamākie sponsori, kuru mājaslapā pamaz informācijas valsts valodā), Ušakovs brauc uz Maskavu inspicēt Rīgas tirdziņu, Ušakovs lido uz Vašingtonu (tikai nevar īsti zināt, kāpēc), Ušakovs lido uz Briseli (lai tiktos ar Eiropas Parlamenta sociāldemokrātiem, kaut pašam līdz īstam sociāldemokrātam kā ezītim līdz taboram), Ušakovs sniedz interviju TASS (un sūkstās par dramatisku krievu tūristu sarukumu Rīgā), Ušakovs pozicionējas "Delfu" "Rīgas ziņās" (un blefo par viesu skaitu Rīgas svētkos), Ušakovs spiež roku sportistiem. Vēl tikai jāuzlido kopā ar vārnām un jānolaižas Rīgas kanāla dzelmē.  

Viņš mums sola skandināviska tipa pilsētu, jo labi saprot, ka latvisku piedāvāt nevar, bet viņam pieņemamo krievisko Rīgu daļa elektorāta, par neelektorātu nerunājot,  noraidīs. Un skandināviskais variants daudziem nemaz nešķiet tik ļoti simpātisks, jo Rīgai ir sava seja un savs daudznacionāli nacionālais kolorīts.

Ušakovs ir visur. Bija arī uz vēsturisko Latvijas - Lietuvas basketbola maču un gozējās divkārtējās olimpiskās čempiones Uļjanas Semjonovas saulītē. Protams, ka pilsētas mēram un partijas līderim allaž ir svarīgi būt prožektoru apspīdētam. Taču mēram ir tikpat svarīgi zināt, kas notiek "Rīgas satiksmē" (kāpēc Volkinšteins nemāk rēķināt un visi iepirkumi sanāk krietni dārgāki?), "Rīgas ūdenī" (kāpēc neviens negrib pirkt pudelēs pildīto Rīgas ūdeni, kas esot 100 reizes labāks par "Evian") , "Rīgas namu pārvaldniekā" (kāpēc kasiera meitas, šofera dēli un deputātu sievas šajā silē barojās, ar abām kājām iekāpuši?). Un, kad jautā, arī jāspēj kompetenti atbildēt. Taču tad nereti iestājas pauze, kuras laikā Muris un Kuzja var aiziet līdz Pitalovai. Protams, ka mēram jāzina arī, kas notiek galvaspilsētas sporta saimniecībā.

Piemēram, Ventspils pašvaldība atbalsta "BK Ventspils", "FK Ventspils" un palielu  pulku olimpiešu. Jelgava dome - "FK Jelgava", "HK Zemgale", "BK Jelgava", "VK Biolars/Jelgava". Ne vienmēr šis atbalsts ir dominējošs, bet svarīgs gan. Un ko tad Rīga?

Nav vairs ne "ASK-Rīga", ne "HK Rīga 2000", ne "FK Rīga", ne "VK Rīga". Palicis vien tradīcijām un panākumiem bagātais klubs "TTT-Rīga", ko joprojām stutē "Rīgas satiksme".

Taču arī finansēšana reizēm šķitusi dīvaina. Te iegrūž lielas summas, cerībā iekarot Eiropu, bet smagi aplaužas. Tad apmierinās ar Latvijas čempionu titulu, kuru viņām reizēm nozog vienas personas balstīts klubs no Cēsīm. Jā vēl ir jaunatnes "HK Rīga", ir futbola komanda RFS, kas šogad tīko iekļūt Virslīgā. Tas arī gandrīz viss. Pat plānveidīga atbalsta Rīgas sporta izcilniekiem nav. Līdz ar to arī sanāk tādi kuriozi - lai labāk izskatītos, mērs spiež roku ne vien pasaules čempionāta medaļniecei cīņā rīdziniecei Laurai Skujiņai, bet arī Anastasijai Grigorjevai no... Daugavpils. Vai tiešām tikai uzvārda dēļ?!

Labi, komandas ir kā aisberga redzamā daļa, lai arī ļoti būtiska pilsētas vārda skandināšanai. Jā, Rīgas pašvaldība pati rīko vai atbalsta virkni sporta pasākumu, piemēram, "Baltijas aplis" mākslas vingrošanā, "Rīgas kausi" vieglatlētikā, Rīgas velomaratons, Uļjanas Semjonovas kauss basketbolā, Rīgas sporta nakts, Rīgas triatlons, "Riga open" boksā, "Baltijas Grand Prix" sporta dejās, Rīgas domes kauss handbolā utt. (ar līdzīgiem sarakstiem, protams proporcionāli lielumam varētu palepoties arī Smiltene, Bauska, Ventspils un visas citas pašvaldības). Taču daļa no tiem notiek nolietotās sporta bāzēs vai arī tādās, kas Rīgai nemaz nepieder. Kaut vai tas pats Olimpiskais sporta centrs.

Jā, pēdējā divdesmitgadē daudzviet pie skolām ir uzbūvētas sporta halles un ar "Saskaņas" ciešā partnera Latvijas Futbola federācijas atbalstu dažāda izmēra futbola laukumi ar mākslīgo segumu. Tas viss ir.

Bet, vai Ušakova kungs var pateikt, kur galvaspilsētā ir cienīgs stadions ar astoņiem celiņiem aplī? Kur galvaspilsētā ir laba sporta spēļu halle, kur var satilpt vismaz pāris tūkstoši skatītāju? Cik daudz peldbaseinu ir pilsētā un kuriem no tiem savu roku pielikusi pašvaldība?

Ar jau pirms 15 gadiem atjaunoto "SN Daugava" vai pirms pieciem gadiem renovēto "Arkādijas" kompleksu diez vai var lepoties. Jo sevišķi tāpēc, ka pie "Arkādijas" stadiona esošā arhitektoniski pievilcīgā koka būve (arhitektūras piemineklis?) arī piecus gadus pēc objekta nodošanas ekspluatācijā nav pabeigta un nav lietojama (vai līdzekļi sen jau iztērēti un pazuduši 20% ofšoros?). Droši vien mērs ar lielu joni 2016.gada pavasarī metīsies griezt arī LFF stadiona lentīti (tā, kas būs Krišjāņa Barona ielā kādreizējā ASK stadiona vietā. Interesanti, kā tas savīsies kopā ar dome ieceri Barona ielu padarīt par gājēju ielu?). Protams, ja darbi tiks pabeigti. Taču arī te domes nopelni būs niecīgi, jo stadions tiks būvēts par LFF (vai pareizāk UEFA un FIFA ) līdzekļiem.

Kādi tik plāni un miglas burbuļi acīs nav pūsti par Rīgas varenajām sporta būvēm. Būs stadions Pļavniekos. Tad būs sporta komplekss ar stadionu un multifunkcionālu halli Ziepniekkalnā. Pēdējā pieturas vieta ir Torņakalns, bet tā jau būs vairāk piederīga Latvijas Universitātei (LU), ne Rīgas domei. Un LU finanšu garantijas mēģina izbičot ne no RD, kam maciņš sen jau pustukšs, bet Finanšu ministrijas.  Tātad pagaidām tālāk par skaļiem un sīrupainiem vārdiem nekur nav tikts. Darbi tam neseko. Toties vēlme pozēt un gozēties tāpēc nav mazāka, jo blefošana pēdējā laikā kļuvusi par ļoti nozīmīgu Rīgas domes PR sastāvdaļu. Tāpat kā būt par puļķi visiem caurumiem, kuriem tāpat ūdens sūcas cauri. Raiņa gadā atskaņas radīsies pašas no sevis.

P.S. Bet Rīgas mēram teju vai vajadzētu bučot papēžus basketbola sabiedrībai un valdībai par to, ka šis grupu turnīrs ir šeit. Jā, mazu piešprici iedeva arī pilsēta, taču salīdzinot ar valdības ieguldījumu (1,2 miljoni eiro par licenci un 150 000 eiro čempionāta rīkošanai), tās tādas pupu mizas vien ir. Tajā pašā laikā nedēļas ietvaros tik daudz fanu, tik daudz izdzerta alus, tik noslogotu viesnīcu un krogu, un citu izklaides vietu pilsētā sen nebija piedzīvots. Un tas dot daudz lielāku piepildījumu pilsētai nekā "Kubana" festivāls. Par cerībām uz krievu Starij Novij god svinētāju pūļiem nemaz nerunājot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti