Arturs Vaiders: Par Savicka sapņiem, Lipmana biksēm un Reira vēl neizskanējušo viedokli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Uzmini nu - kas tas ir: Rīgas "Dinamo" boss Juris Savickis par to runā jau teju vai septiņus gadus, bet LHF prezidents Kirovs Lipmans tā skaļāk tikai septiņas dienas?

Tiem, kas seko sporta un jo īpaši hokeja norisēm no Pēterupītes un Daugavas  līdz Baltijas jūras krastiem, uzminēt nebūs grūti. Protams, ka runa ir par valsts atbalstu KHL klubam Rīgas "Dinamo", kas izveidots un funkcionē par Krievijas naudu. Te gan vietā arī neliels retorisks jautājums. Tikpat labi klubs ir saķīmiķots un sačekots arī par Latvijas naudu - kā jau nesen ķecerīgi minēju:  varbūt tā ir Krievijas samaksa Latvijai par Abreni, kas tika atdota pat ne par pliku „paldies”? Vēl precīzāk - vienam no "Dinamo" padomes vīriem Aigaram Kalvītim, kas bija aktīvs šī līguma parakstītājs (cits aktīvs bīdītājs - Artis Pabriks - pēdējā brīdī gudri pagāja malā).

Lai vai kā, "Dinamo" šobrīd ir grūti laiki. Naudas straume no Maskavas sāk izsīkt. Un ne tikai "Dinamo". Runā, ka aizvadītā bija pēdējā sezona KHL tādiem klubiem kā Bratislavas "Slovan", Zagrebas "Medveščak". Baumo arī par Mitišču "Atlant".  Ģenerālsponsoru zaudējis Ufas "Salavat Yulajev", Omskas apgabala atbalsta limits iztecējis "Avangard". Naftas cenu kritums, pieprasījuma pēc gāzes mazināšanās, rubļa vērtības lejupslīde, sankciju ietekme kopējo situāciju Krievijā rada nepievilcīgu, un sportam atvēlētās naudas apjomi jūtami krītas, tāpēc arī par citu klubu problēmām vēl dzirdēsim. Treniņi klubos atsākas tikai jūlija beigās un līdz tam daudz kas var atgadīties.

Bet ko mums citu problēmas, ja savējo papilnam! Tāpēc arī arvien aktīvāk tiek lobēta valsts iesaistīšanās "Dinamo" atbalsta projektā un tiek nosaukti pat konkrēti valsts uzņēmumi, kas to varētu darīt - "Latvenergo", "Lattelecom", "Latvijas Valsts meži", "Latvijas dzelzceļš"... Tiesa, Lipmans visai ātri nonāk pretrunā pats ar šo it kā savu ideju. Sak, arī kad nebija "Dinamo", Latvijas izlase pasaules čempionātā spēja izcīnīt 7.vietu. Bet šobrīd, pateicoties "Dinamo", spēlētāji ir pārmaksāti un tāpēc vairs nemaz neraujas spēlēt izlasē. Īpaši jau pasaules čempionātā. No šī viedokļa Kirovs izdara arī gana loģisku secinājumu, ka "Dinamo" šā brīža situācijā pietiktu arī ar pusi no budžeta - kādiem 7-8 miljoniem eiro, jo arī citiem klubiem budžeti noteikti saruks. Taču arī tie 7-8 miljoni ir jāsameklē un kādam (kaut vai finanšu ministram Jānim Reiram, bet varbūt pietiktu arī ar Latvijas Olimpiskās komitejas prezidentu Aldoni Vrubļevski) jāpasaka, ka valsts "Dinamo" kasē neieskaitīs ne santīmu. Pat tad, ja tas vairs nebūs privātprojekts, bet nonāks Latvijas Hokeja federācijas pārraudzībā (cits jautājums - vai tas vispār iespējams!). Lai dinamieši beidz musināt un mulsināt tautas prātus. Gada laikā valsts apmēram ar tādu summu atbalsta tā saucamo lielo sportu. Atdodot šo naudu "Dinamo", pārējie aptuveni 100 sporta veidi paliktu bešā. Galu galā hokejs nav vienīgā sporta spēle un ir vismaz 20 sporta veidi, kam ik pa brīdim ir labi sasniegumi. Tad pat nebūtu par ko uz olimpiskajām spēlēm aizbraukt!

Un jābūt godīgiem, sports nav vienīgā dzīves prioritāte, kam vajadzīgs finansējums. Pat abstrahējoties no mediķu vai skolotāju algām. Vai kādreiz Savickis ir padomājis, cik samērojami ir tas, ka 20-gadīgs dinamietis mēnesī saņem krietni vairāk nekā cienījams aktieris gadā? Cik godīgi valstij būtu atbalstīt šādu absurdu? Ja Savickis pats var sagādāt šādus līdzekļus, iesaistot projektā biznesa struktūras, uz priekšu! Bet Savicka sapņi nav Raiņa sapņi. Ja nu vienīgi tā daļa, ko var dēvēt par murgiem.

Ir gan vēl viena ideja - "Dinamo" pārveidot par atklātu akciju sabiedrību. Ja pieņemam, ka sezonā "Dinamo" spēles apmeklē vairāki simti tūkstoši fanu, kādi 50 000 varbūt būtu gatavi atteikties no pāris alus kausiem, pāris čipsu pakām un kļūtu par "Dinamo" mazajiem (varbūt kāds arī par vidējo vai pat lielo!) akcionāriem. Cits jautājums - vai Savickis būtu ar mieru dalīties ar ietekmi klubā? Cik katra akcija maksātu, kādi būtu bonusi akcionāriem - noteikumus varētu izstrādāt, kad ideja būtu konceptuāli pieņemta. Tad arī varētu redzēt, cik ļoti faniem klubs ir nepieciešams. Starp citu, apmēram pirms desmit gadiem līdzīgu soli spēra Bundeslīgas futbola klubs "Borussia" (Dortmunde). Varbūt arī tas bija viens no stimuliem, kāpēc nupat februārī, kad Čempionu līgā tobrīd vēl spēlējošā "Borussia" tabulā ieņēma pēdējo vietu, bet "Westfalenstadion" tribīnes pulcēja 80 000 skatītāju. Ieinteresētu skatītāju.

Bet, ja jau par kādu papildu valsts naudu (drīzāk gan virtuālu) hokejam, varbūt Lipmans un Ko daudz nopietnāk varētu apsvērt, kā to ieguldīt Latvijas čempionāta līmeņa celšanā, bet jo īpaši Latvijas jaunatnes hokeja attīstībā. Lai 12-18 gadus vecie spēlētāji trenētos, spēlētu un mācītos Latvijā, nevis nedēļām vizinātos pa Krievijas plašumiem, novārtā atstājot gan mācības, gan pārdomātu treniņprocesu? Nākotnē atdeve būtu daudz lielāka. Kirov, ar to vajadzētu sākt un beigt, nevis ar "Dinamo"! Galu galā LHF prezidenta krēsls nevienam nav pieaudzis pie biksēm, lai cik dārgas tās būtu.  Latvijas čempionāta klubu un jaunatnes klubu delegātiem LHF kongresā ir daudz vairāk balsu nekā Rīgas "Dinamo".

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti