Arturs Vaiders: Ne tikai statistika

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Svētdien pa pāriem tika saliktas komandas, kas cīnīsies par pēdējām četrām ceļazīmēm uz "Euro 2016" futbola finālturnīru Francijā. Neapšaubāmi interesantākais pāris būs kaimiņvalstu duelis Zviedrija - Dānija. Ne viens vien vēl atceras "Euro 2004", kad abas šīs izlases tikās grupu turnīra pēdējā mačā. Neizšķirts derēja abām un tā arī beidzās spēle, no tālākas cīņas atāķējot spēcīgo Itālijas izlasi, kas diezgan atklāti izsmēja "skandināvu vienošanos". 

Ne mazāk interesants duelis būs Ukraina - Slovēnija. "Euro 2000" play-off slovēņi divu spēļu summā pārsteidzoši apspēlēja par favorītu uzskatīto Ukrainu. Viņu līderis Zlatko Zahovičs izrādījās veiksmīgāks par Andriju Ševčenko. Ukrainai nācijas gara pacelšanai uzvara būtu vitāli svarīga. Par pāri Norvēģija - Ungārija var piebilst vien to, ka ungāri finālturnīrā nav spēlējuši kopš 1972.gada, kad viņi kļuva par čempioniem, bet norvēģi tik tālu tikuši tikai reizi, kad viņus trenēja vīrs Egils Olsens. Ceturtajā pārī:  Īrija - Bosnija. Pirms četriem gadiem īri play-off apspēlēja igauņus, bet tagad pretī daudz cietāks rieksts - Bosnija ar Enveru Džeko priekšgalā. Bosnieši ir bijuši pasaules čempionāta finālturnīrā, bet Eiropas elitē vēl ne.

Spēles notiks novembra vidū, un tās sola intrigu līdz baltkvēlei.

"Euro 2016" finālturnīrā Francijā pirmo reizi piedalīsies 24 komandas (pirms tam bija 16, vēl pirms tam 12 un vēl agrāk - 8). Līdz ar to arī pavērās lielākas iespējas citiem - pirmo reizi.

Tā pirmo reizi finālturnīram kvalificējās Islandes, Ziemeļīrijas, Albānijas un Slovākijas izlases. Pēc ilgāka pārtraukuma kvalifikācijas barjeru, pateicoties Roberta Levandovska rezultatīvai spēlei, pārvarēja poļi. Pirmo reizi no vienas grupas pa tiešo (bez play-off) iekļuva trīs izlases un tieši no tās grupas, kurā spēlēja Latvija, Čehija, Islande un Turcija. Un aiz borta šajā grupā palika Nīderlande, bez kuras it kā grūti iedomāties kādu lielu futbola turnīru.

Nīderlandes neveiksme, iespējams, visgardāk tika izgaršota kaimiņvalstī Beļģijā, kas nu ir solīti priekšā kaimiņiem, kaut gadu desmitus atradusies viņu ēnā. Neveiksminieku pulkam noteikti jāpievieno Serbijas un Bulgārijas izlases. Katra pa savam izkala negatīvo rezultātu, taču fakts ir un paliek fakts. Pavisam katastrofāli nospēlēja "Euro 2004" čempioni grieķi, ciešot sešus zaudējumus un grupā paliekot pēdējā vietā. Tajā pašā laikā tādi "pundurīši" kā Lihtenšteina, Luksemburga un Fēru salas spēja pacelties virs pēdējās vietas - attiecīgi 5, 4 un 6 punkti.

Galīgos secinājums varēs izdarīt, kad būs noslēgušās play-off spēles.

Bet vismaz pagaidām pieticīgāks kā parasti bijis Skandināvijas (ceļazīme jau rokās Islandei, bet trīs komandas spēlēs play-off) un arī bijušās Dienvidslāvijas guvums (Horvātija jau kvalificējusies, bet Bosnija un Slovēnija spēlē play-off). Vēl trūcīgāk ir bijušajai PSRS (ceļazīme Krievijai un tikai Ukraina aizkļuva līdz play-off), toties trīs no šī reģiona palika pēdējā vietā - Armēnija, Moldova un arī Latvija...

Ja minam izcilniekus, tad jānosauc trīs izlases - Anglija (10 spēlēs 10 uzvaras), Austrija (un tas ir neliels pārsteigums! - 9 uzvaras un neizšķirts) un Spānija (9 uzvaras un zaudējums).

Visvairāk vārtu guva Polija (33) un Anglija (31), visvairāk savos vārtos ielaida Gribraltārs (56), Sanmarīno (36) un Andora (36). Vislabākā vārtu starpība bija Anglijai (+28; 31-3). 

Labs sniegums bijis Britu salām - koferus ceļam pāri Lamanšam jau var kārtot Anglija, Velsa un Ziemeļīrija un cerības ir arī Īrijai. Vienīgi skoti šoreiz izrādījušies liekie. Sekmīgs arī bijušās Austroungārijas impērijas veikums - ceļazīmes jau ir rokās Austrijai, Čehijai, Slovākijai, Rumānijai, Horvātijai, pie tām var tikt arī Ungārija, Slovēnija un Bosnija... (Poliju, Itāliju un Ukrainu pat nepieskaitīsim...)

Paši rezultatīvākie bija divi Minhenes "Bayern" spēlētāji - Robertam Levandovskim 13 un Tomasam Milleram 9 vārtu guvumi (gan poļiem, gan vāciešiem bija spēles ar Gibraltāru). Savukārt bez punktiem turnīru beidza Gibraltārs un Andora.   

Visai rets gadījums - 3 punkti tika atņemti Serbijai, 1 - Horvātijai, zaudējums 0:3 pret Krieviju piešķirts Melnkalnei... Kā redzam, galvenie grēkāži nāk no Balkāniem, kur joprojām no tribīnēm lido ne tikai monētas, bet arī petardes.

Latvijas sniegums un vieta turnīra tabulā jau ir gana daudz vērtēta. Sniegums vairākās spēlēs bija ar cerīgu pieskaņu nākotnei, bet vieta - zemāk vairs nebija, kur krist. Diemžēl pēc gadiem vairāk atmiņā būs vieta, nevis šajā ciklā parādītā spēle.

Kā Latvijas izskatās uz Baltijas fona?

Igaunijai        10       3          1          6          4-9      10

Lietuvai         10       3          1          6          7-18   10

Latvijai           10       0          5          5          6-19   5

Tagad Mariana Pahara rīcībā ir vesels gads, lai izlase spertu soli uz priekšu un attaisnotu uzplaiksnījušās cerības. Arī Latvijas Futbola federācijai aktīvāk jābalsta process, piemeklējot visatbilstošākos sparingus pārbaudes spēlēm, iepriecinot savus fanus ar kādu spēli pašmāju laukumā, nepaļaujoties tikai uz mistiskiem spēļu rīkotājiem, kā tas bija Antālijā ar maču  Latvija - Bolīvija. Bet līdz "Euro 2016" finālturnīram - tikai nedaudz vairāk par pusgadu, un jau tagad daudzi zina, ko darīs jūnijā un jūlija pirmajā nedēļā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti