Arturs Vaiders: Ministre sarūpē sensāciju

Patiešām. Latvijas Finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas uzvara pār vairākkārtējo pasaules čempioni ķīnieti Jifanu Hou saviļņoja šaha pasauli un arī iekļuva Latvijas dienas ziņu top 5. Beidzot arī Latvijas mediji sāka pievērst uzmanību šaha pasaulē nozīmīgākajam pasākumam – Olimpiādei.

Līdz tam par šo notikumu tikpat kā nemaz neinformēja. Olimpiāde notiek jau 42.reizi, šoreiz Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku. Tajā piedalās 140 dāmu un 180  vīriešu komandas (Azerbaidžānai ir trīs komandas).

Ceturtajā kārtā izloze Latvijas dāmām piespēlēja vienas no favorītiem – ķīnietes. No smagākas svara kategorijas, jo abu komandu kopējais reitings atšķīrās par 1292 punktiem. Tas nav Daugavas, bet Nīlas platums. Gana loģiski, ka mūsējās zaudēja, tomēr gana sīvā cīņā ar 1,5:2,5. Reiznieces- Ozolas un Hou reitingu starpība bija 418, tomēr Dana šahā ir ar gana lielu pieredzi un sarūpēja sensāciju.

Nākamajā dienā pēc šīs uzvaras Olimpiādes mājas lapā parādījās plaša intervija ar mūsu Finanšu ministri. Viņa neapšaubāmi ir prominentākā šahiste šajā Olimpiādē.

Citās spēlēs – pret Koreju 3:1, pret Kanādu 3:1, pret Irānu 2,5:1,5, pret Franciju 3:1, pret Indiju 1,5:2,5. Pret Indiju galotnē Laurai Rogulei bija tornis un zirgs pret torni. Cīņa bija ilga, tomēr neizdevās pieteikt matu vai arī iedzīt pretinieci laika trūkumā. Neizšķirts un mačā zaudējums.

Ļoti veiksmīgi Olimpiādes pirmo pusi aizvadīja Latvijas vīriešu izlase, kas pēc sešām kārtām ieņēma 10.vietu. Pret Pakistānu 3,5:0,5, pret Čīli 3:1, pret Zviedriju 2,5:1,5, pret Baltkrieviju 1,5:2,5, pret Ungāriju 2,5:1,5, Pret Kazahstānu 2,5:1,5.

Septītajā kārtā Latvijas dāmas spēlē ar Serbiju, bet vīri - ar Nīderlandi. Olimpiādē norisinās 11 kārtās un izlasei, kādu pretinieku tā piespēlē, ir gana liela loma. Līdz šim tā nedaudz labāka bijusi vīriešu izlasei, taču, esot līderu grupā, vairs nav cerību dabūt pretiniekos Surinamu, kur šahisti nav tik labi kā futbolisti…

Latvijas dāmu izlasē spēlē Dana Reizniece-Ozola, Laura Rogule, Ilze Bērziņa un Jeļena Otikova. Komandu trenē pazīstamais lietuviešu lielmeistars Aloizs Kveinis.

Kungu komandā ir Aleksejs Širovs, Igors Kovaļenko, Arturs Neikšāns, Vladimirs Svešņikovs un Ņikita Meškovs. Komandas treneris ir ar Latvijas šahistiem teicamās attiecībās esošais Igaunijas lielmeistars Mihails Ričagovs.

Olimpiādē viens no tiesnešiem ir mūsējais Alberts Cimiņš. Aizkulisēs un arī komandu saliedēšanā aktīvi darbojas  LŠF prezidents Āris Ozoliņš, kura bērns “Liepājas rokāde” joprojām dzīvo.

Ļoti iespējams, ka drīzumā arī Latvijā varētu notikt kāds nozīmīgs šaha pasākums. Ne jau varbūt olimpiāde (bet kāpēc gan? Tas jau nekas ka mums nav ne naftas, ne gāzes…). Bet vēl jau ir dažādi jaunatnes čempionāti, kas arī dod impulsu šīs spēles popularizēšanai.

Pagaidām ir tāda sajūta, ka Latvijas delegācijā ir labs mikroklimats un savstarpēja izpalīdzēšana, kas agrāk ne vienmēr tā ir bijis. Te nopelns pienākas gan trenerim, gan Ārim Ozoliņam, kura humora dzirksts šādā saspringtā turnīrā reizēm arī lieti noder.

Kā allaž, arī citu valstu komandās ir Latvijas šaha audzēkņi. Šoreiz vismaz divi. Arkādijs Naidičs ir Azerbaidžānas izlasē, kas tika uzskatīta par vienu no favorītiem, tomēr pagaidām spēlē ne visai sekmīgi (tikai astoņi punkti un 13.vieta). Arī Naidičs pie trešā galdiņa nespīd (četri punkti no sešiem). Vācijas izlasē pie ceturtā galdiņa mēdz spēlēt Daniels Fridmans (1,5 punkti no četriem).

Vīrieši (pēc sešām kārtām)

Indija 12

ASV    11

Nīderlande   10

Čehija 10

Gruzija          10

Ķīna    10

10.Latvija     10

Dāmas (pēc sešām kārtām)

Krievija          11

Ukraina         11

Polija  10

Rumānija      10

Indija 10

Azerbaidžāna I       10

21.Latvija     8

Individuālie rādītāji:

Širovs 2 no 5, Kovaļenko 5 no 6, Neikšāns 4 no 6, Meškovs 3 no 4, Svešņikovs 1,5 no 3.

Reizniece-Ozola 3,5 no 6, Rogule 3,5 no 6, Bērziņa 5,5 no 6, Erneste 1,5 no 3, Otikova 0,5 no 3.

Spēlētāji sarindoti galdiņu secībā. Jāņem vērā, ka pie pirmā vai otrā galdiņa pretinieki allaž ir spēcīgāki nekā pie ceturtā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti