Arturs Vaiders: Kļūdas maksā dārgi

Pēc Latvijas - Čehijas mača (1:2) valstsvienības galvenais treneris Marians Pahars uzslavēja spēlētājus par pašatdevi, jo līdz pat pēdējai minūtei turpinājās cīņa par neizšķirtu, taču bija arī paškritiski vaļsirdīgs - šovakar kļūdījās visi. Freimanis, Gorkšs, Zjuzins, Dubra, Karašausks, arī Vaņins. Arī es kļūdījos.

Trenerim nevar nepiekrist, jo jau 22.minūtē rezultāts bija 0:2, bet 32.minūtē Pahars veica jau otro maiņu, otrajam puslaikam atstājot tikai vienu izvēli. Tas lielā mērā nozīmēja, ka treneris ir kļūdījies ar sākumsastāvu, kaut pats viņš ne Gintu Freimani, ne Vladimiru Kamešu nevainoja. Salīdzinot ar maču Konjā, sākumsastāvā bija piecas izmaiņas - aizsardzībā laukumā devās Kaspars Gorkšs un Gints Freimanis, bet vidējā līnijā uzreiz trīs jaunas sejas - Aleksandrs Fertovs, Artūrs Zjuzins un Vladimirs Kamešs. Un šis Pahara  solis bija visnotaļ pamatots.

Pēc atgriešanās Rīgā (agrā piektdienas rītā) laika, lai atjaunotu spēkus, nebija daudz un ne visiem tas izdevās vienlīdz labi. Ņemot vērā, ka turnīra tabulā sev par labu vērst mūsējie neko daudz nevarēja, pamatota bija doma dot iespēju sevi parādīt iespējami lielākam futbolistu pulkam.

Diemžēl šoreiz tas ne visiem izdevās. Bet arī šāda informācija treneriem ir vajadzīga. Jebkurā gadījumā Pahars uz komandtiltiņa aktīvi strādā gan spēles laikā, gan arī tai gatavojoties. Atrast vai tikai meklējot.

Protams, ka var tagad zīlēt, kā būtu bijis, ja pie 0:1 Artūrs Karašausks nebūtu paslīdējis un izietu 1-1 ar Petru Čehu. Bet paslīdēja un tūdaļ arī bija 0:2. Futbola likumi joprojām strādā - ja vārtus negūsti tu, to izdara pretinieks. Turklāt, nebūt nevar apgalvot, ka abi vārtu zaudējumi bija nenovēršams ļaunums, kas brieda un brieda. Pirmajā gadījumā Freimanis pavisam neveiksmīgi izmeta autu, tad līdz galam nenostrādāja savā zonā. Davidam Limberskim padevās labs sitiens, taču nevar teikt, ka Andrim Vaņinam netverams. Bet otrie vārti jau bija neliela pret turkiem zaudēto kopija. Gandrīz iepretim vārtiem pussargi ļāva brīvi uzsist Vladimiram Daridam. Sitiens bija labs, tikai atšķirībā no Konjas šoreiz mūsu vārtsargs  redzēja brīdi, kad Darida trāpa bumbai. Tomēr neizvilka.

Var zīlēt, kā būtu bijis, ja pirmā puslaika beigās Zjuzins no soda laukuma būtu uzsitis tā, ka Čehs būtu bezspēcīgs. Bet vārtsargs sitienu atvairīja. Ja otrā puslaika sākumā tas pats Zjuzins no 12 metriem nebūtu triecis bumbu griestos.

Tikai ar ceturto piegājienu un rikošeta palīdzību viņam izdevās iedabūt bumbu čeha Čeha vārtos.

Vēl atlika spēlēt nepilnas 20 minūtes. Gribēšana bija, bet varēšanas un jaudas šoreiz pietrūka. Paharam bija atlikusi tikai viena maiņa (pats viņš pēc tam prātos, ka varbūt Kamešu arī nevajadzēja mainīt un komandas sapurināšanai būtu pieticis ar vienu maiņu). Līdz ar to tā arī palika rezervē gan Eduards Višņakovs, gan Valerijs Šabala. Pirmā roka bija Aleksandram Cauņam. Izdevības bija, bet spēki gāja mazumā un to realizācijas iespējas arī. Turklāt pretī spēlēja meistarīga komanda, kas pēc uzvaras Rīgā dejoja, jo bija nodrošināta ceļazīme uz "Euro 2016" mājvietu Franciju. Vēlāk to izdarīja vēl viena mūsu grupas komanda un galvenais pārsteigums - Islande. Atlikusi vien cīņa par trešo vietu starp Turciju un Nīderlandi, un tā solās būt gana asiņaina. Bet jau bez Latvijas izlases iejaukšanās.

Mūsu izlase pēdējā laikā sākusi spēlēt cerīgāk un arī tāpēc tribīnēs bija gandrīz 8000. Kaut vienlaikus bija arī Latvijas - Lietuvas basketbola mačs. Tas nozīmē, ka pirmais un galvenais iemesls, kāpēc fani pilda stadionu, ir izlases spēles saturs.

Ne tikai detektīvseriālos svarīgākais ir atrast vainīgo. Šajā gadījumā tas varētu būt Valsts prezidents. "Skonto" stadionā viņš ieradās minūtes 20 pirms mača beigām un tūdaļ Zjuzins guva vārtus. Būtu bijis jau no spēles sākuma, mūsējie bērtu bumbas Čeha vārtos jau no pirmajām minūtēm. Taču prezidents deva priekšroku basketbolam. Tā gadās, teiktu Kurts Vonegūts. Bet viss ir likumsakarīgi - uzvarēja stiprākais.

A grupas tabula
(spēles, uzvaras, neizšķirti, zaudējumi, gūtie un zaudētie vārti, punkti)

Islande                      8          6          0          2          15-3   19

Čehija                        8          6          1          1          16-10 19

Turcija                       8          3          3          2          11-9   12

Nīderlande               8          3          1          4          13-10 10

Latvija                        8          0          4          4          4-16   4

Kazahstāna              8          0          2          6          5-16   2

Nākamās  spēles: Islande - Latvija, Čehija - Turcija, Kazahstāna - Nīderlande; Latvija - Kazahstāna, Nīderlande - Čehija, Turcija -  Islande