Arno Jundze: Gorbačovs un citi pīrāgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

No 14. līdz 17. martam Leipcigā notika gadskārtējais grāmatu tirgus, un mēs ar raidījuma „100 g kultūras Eiropā” filmēšanas komandu devāmies pārbaudīt, vai mūsu literatūras un grāmatniecības pārstāvji gana pārliecinoši aizstāv savas līnijas šai jomā. Izrādījās, ka pavisam pārliecinoši!

Braukt filmēt starptautisku grāmatu izstādi nudien ir tas pats, kas Vinnijam Pūkam komunicēt ar bitēm. Vispirms jau Vācija mūs sagaidīja ar tikpat nešpetnu salu kā Latvijā. Kādi gan tur cerētie krokusi un narcises! Ejot pa Leipcigas centra ielām, bija jāzīlē: uzkritīs uz galvas ledus gabals vai tomēr novelsies blakus! Labi, ka negadījās kā brāļiem lietuviešiem, kas brauca uz Leipcigas grāmatu mesi caur Frankfurti, bet ieradās tad, kad izstāde bija gandrīz beigusies. Sniegputenis!

Noskatījušies, kā bagātas televīzijas pierullē pie izstāžu zālēm ar savu superdārgo tehniku, abi ar operatoru pieticīgi kāpām ārā no maršruta tramvaja un ķērāmies pie darba. Mūsu plāns bija vienkāršs un pašsaprotams. Filmējam visu, ko varam nofilmēt saistībā ar Latvijas līdzdalību, un mēģinām noķert Leipcigas grāmatu izstādes superzvaigzni – rakstnieku Mihailu Gorbačovu. Par pēdējo cerību nav daudz, bet kāpēc gan nemēģināt. Kaut vai nofilmēt!

Piektdienas rītā, kad bijušajam PSRS prezidentam jāierodas stendā, kurā paredzēta viņa uzstāšanās, ap to spieto tūkstošgalvains pūlis un manīgi reportieri. Vācieši viņu mīl, un ir jau arī par ko – lielo iespēju apvienot divas Vācijas vienā valstī viņiem deva tieši Gorbačovs. Diemžēl spietotājus gaida vilšanās. Lai gan stendā rit kaismīga žurnālistu diskusija un grāmata, uz kuras vāka ir Gorbačova kungs ar savu dzīvesbiedri, iet uz izķeršanu, bijušā PSKP ģenerālsekretāra tur nav… Un arī neierodas. Sirmajam vīram, kam pavasarī būs jau 82 gadi, tas nav pa spēkam. Tā sagrūst mūsu ģeniālais plāns.

Vēlu vakarā Mihails Gorbačovs tomēr uzstājas pilsētā noritošajos meses festivāla lasījumos. Bijušais PSKP ģenerālsekretārs uzrunā lasītājus pārpildītā Leipcigas Sv. Pētera baznīcā, un viņa redzētgribētāju ir tik daudz, ka baznīcas ārpusē tiek uzstādīti pat īpaši ekrāni – iekšā visiem vietas nepietiek. Iedomājieties vien, bijušais kompartijas vadītājs uzstājas baznīcā!

Leipcigas grāmatu izstādē daudzu mutēs ir Māra Putniņa un Mežonīgo pīrāgu vārds. Ir kļuvis zināms, ka lielajā "Fischer Schatzinsel" apgādā izdotais romāna tulkojums ticis nominēts Vācijas jaunatnes literatūras balvai. Laureāti būs zināmi 11. oktobrī, bet apgāda darbinieki fano par Māra Putniņa romānu un jau tagad tur īkšķi, lai viņš dabūtu šo godalgu. Priecīga ziņa ir arī tā, ka apgāda "Pētergailis" izdotā grāmata "Kafka un ceļojošā lelle" Leipcigas grāmatu tirgū notiekošajā grāmatu dizaina konkursā ir iekļuvusi starp 15 skaistākajām grāmatām pasaulē. Par to nudien ir pamats lepoties.

Latviešu literatūra Leipcigas mesē turas braši. To apliecina aplausi mūsu rakstnieku lasījumos, interese par Latvijas literatūras stendu un vēlme lasīt latviešu grāmatas vācu valodā. Ja tikai būtu ko lasīt. Protams, ka mēs to visu centāmies nofilmēt, tomēr mēģināt notvert caur kameras objektīvu sajūtas, kuras rodas, stāvot apmēram simt tūkstoš skatītāju lielā pūlī, kas dūc kā bišu strops un mīl literatūru varbūt pat krietni vairāk nekā mēs, latvieši, nav iespējams. Īpaši tad, kad pretim nāk jauniešu pūlītis, kas saģērbies kā viņu mīļākie grāmatu varoņi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti