Ansis Egle: Dubaijas iespaidi gatavojoties «EXPO 2020»

Pasaules izstādes EXPO sagatavošana arī Latvijā rit pilnā sparā. Pēc dinamiskās gada nogales, kad vienā elpas vilcienā bija jāpaveic teju neiespējamais - jāsagatavo metu konkursa iepirkums, jāskaidro laika grafika izaicinājumi, žūrijai rūpīgi strādājot jāizvēlas īstenojamais mets un jāgatavojas projekta realizācijai, beidzot bija pienācis laiks doties uz Dubaiju uz tikšanos ar EXPO izstādes organizatoriem.

Tikšanās mērķis bija iepazīstināt EXPO organizatorus ar Latvijas paviljona izvēlēto metu un apspriest tā uzbūves plānus. Tāpēc Latvijas paviljona metu konkursa uzvarētāji - SIA "Riga Architecture Institute" pārstāvji Dagnija Smilga un Niklāvs Paegle ieradās Dubaijā, lai šo misiju paveiktu.

Jāsaka, ka tikšanās ar EXPO organizatoriem pagāja ļoti konstruktīvā atmosfērā. Mirklī,

kad atklājām Latvijas paviljona metu, organizatoru sejas liecināja, ka šis ir īpašs projekts, kādu iepriekš neviens nebija redzējis un iedomājies.

Tas bija īsts pārsteigums. Saņēmām daudz labu vārdu un atzinības par meta ideju un risinājumiem. Šajā ziņā mets ir tik īpašs, ka tam tika piemeklēta īpaša klasifikācija, lai tā saskaņošanu EXPO organizatori varētu veikt ar atbildīgajām institūcijām. Ir skaidrs, ka jau šajā sagatavošanās posmā Latvijas paviljons ir izpelnījies ievērību un interesi - tas ir labs signāls.

Šajā laikā Dubaijā valda mums saprotama vasara +25°. Taču, neskatoties uz to, visas iekštelpas, kurās viesojamies, tiek kondicionētas. Šobrīd tas šķiet nevajadzīgi, bet varu labi iedomāties pieradumu, ko izraisa vasaras temperatūras, kas sniedzas pāri 30° un 40° robežai. Šajā ziņā priecē tas, ka "EXPO 2020" norise ir plānota ziemā - no 2020. gada 20. oktobra līdz 2021. gada 10. aprīlim. Pieļauju, ka Dubaijas vasaru ne visiem būtu pa spēkam izbaudīt augsto temperatūru dēļ. Īpaši ziemeļniekiem. Šeit atceros Šanhajas EXPO pieredzi, kur kādā dienā temperatūra pacēlās līdz +42° atzīmei. Jāsaka, ka šādos apstākļos vienīgais risinājums elpot bija skriešus pārvietoties starp dažādām kondicionētām telpām.

Šī vizīte Dubaijā neatšķīrās no iepriekšējiem apmeklējumiem. Jebkurš draugs, kuram saku, ka esmu Dubaijā, priecājas par atvaļinājumu. Es mulsi smaidu un neko nesaku. Faktiski visa vizīte paiet dažādās kondicionētās konferenču zālēs un viesnīcas foajē, kurā veicam pārrunas ar dažādiem uzņēmumiem un speciālistiem. Tādā ziņā no Dubaijas nemaz neko īsti neredzam - tikšanās, pusdienas, tikšanās - no rīta līdz vakaram. Kurš - starp citu - šeit iestājas ap pulksten 6 - saule noriet tieši šajā laikā un vakars ir klāt.

Un tad sākas Dubaijas nakts dzīve. Mēs dzīvojam Dubaijas vēsturiskajā rajonā Deira, no kura ir cēlusies Dubaija. Šeit nav bezgalīgo debeskrāpju - vien daudz zemāka un savā ziņā maz izteiksmīga apbūve, kuras dažādajās ielās mājo teju visu iespējamo Tuvo Austrumu un Vidusjūras valstu ēdienu ēstuves. Sīriešu, libāņu, irākiešu un daudzu citu valstu tradicionālās virtuves - izvēle ir tiešām plаša, un ir tik grūti izvēlēties. Kādā no vakariem izvēlamies irākiešu vietu, un tā neliek vilties.

Ieeja irākiešu vietā

Lai gan daudzās no vietām ēdienu izvēle ir līdzīga, tomēr katrā no tām ir savi īpašie ēdieni, kas bieži atšķiras ar pagatavošanas niansēm. Pamatā visam ir dārzeņi un gaļa. Un salāti - kas ir īpaši ar to, ka tie svaigi, smalki sagatavoti un to ir tik daudz, ka visu nejaudājam apēst. Jāpiezīmē, ka pēc ēdienu pasūtīšanas nāk komplimenti no pavāra - pamatā vienmēr lēcu zupa un marinēti dārzeņi, bet arī šis komplimentu piedāvājums atšķiras katrā no vietām. Kā reiz sapratu kādā libāņu vietā - ēdienam ir jābūt daudz. Ja viesis ir apēdis visu, kas uz šķīvja - viesim nav bijis gana. Tāpēc mani vairs nepārsteidz tas, ka ēdiena vienmēr ir vairāk, nekā mēs spējam apēst. Tā ir viena no kultūras atšķirībām, ko ir grūti pieņemt un vēl vairāk - tikt ar to galā bez pārēšanās vispār nav iespējams. Tāpēc mērenība it visā ir atslēga tam, kā sadzīvot ar atšķirīgo un iepazīt visu jauno, kas ir neparasts un aizraujošs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti