Andris Ušackis: Ak, Tu, govs tāda! Tūlīt nāc malā!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Tas nebija lauku tantiņas uzkliedziens brūnaļai, kas ielīdusi, kur nevajag. Tas bija slavenā TTT trenera Raimonda Karnīša uzsauciens jaunajai basketbolistei, kura neprata iedot precīzu piespēli savai līderei. Publiski. Pa visu zāli, 19-gadīgai simpātiskai sievietei…  Lai arī septiņdesmito gadu beigās šāda retorika nebija nekas neparasts, šī epizode man joprojām ir kā etalons - kā nevajag uzvesties trenerim.

Nesen šīs izjūtas atjaunoja LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” kolēģi, publiskojot kāda jaunatnes hokeja trenera monologu ģērbtuvēs.

Protams, nav noliedzams, ka bļaušana uz saviem audzēkņiem ir jebkura trenera darba sastāvdaļa. Bez tā vienkārši nevar iztikt. Tikpat vienkārša šķiet arī mūsdienu bļaušanas robežšķirtne. Ir diezgan skaidri noprotams - izsauciens nedrīkst pazemot cilvēku. Neatkarīgi no sportista izdarītā, neatkarīgi no viņa vecuma vai trenera statusa.

Tieši jaunatnes hokeja treneri un to statuss arvien biežāk nonāk sporta sabiedrības uzmanības centrā. Labāko Latvijas hokejistu iedvesmoti, bērnu vecāki, neko nežēlojot, virza savu jauno atvasi pretim NHL slavas mirkļiem.

Bieži vien virza tik nepārprotami taisnstūraini un agresīvi, ka privāto hokeja klubu treneri nonāk neapskaužamā situācijā. Ir vecāku nauda, un ir prasības pēc panākumiem. Pie kam - tūlītējiem panākumiem.

Ir dokumentēti gadījumi, kad vecāki draud un pat uzbrūk treneriem, ka izvirza konkrētas prasības pēc lielāka spēles laika, izvirza prasības spēlēt augstāka līmeņa turnīros, izvirza prasības, prasības un prasības.

Zinošāki vecāki un treneri labi saprot, ka jauno hokejistu ir viegli nokaut, pārforsējot ledus treniņus, dodot maksimālas spēles slodzes un sasteidzot spēlētāja attīstību. Tādas prakses rezultāts ir labi hokejistu panākumi pusaudžu vecumā, kam seko it kā neizskaidrojams kritums tajā vecumā, kad jāiesaistās vīru hokejā.

Rīgā notiekošais starptautiskais jaunatnes hokeja turnīrs dod labu iespēju noskaidrot sistēmu, kādā tiek audzināti (uzsveru - audzināti un nevis trenēti) jaunie hokejisti citās valstīs un salīdzināt  to ar Latvijas praksi.

Atmetīsim valsts un pašvaldību ierobežotās finansiālās iespējas, kas mūs atšķir no turīgākajām valstīm, un fokusēsimies tikai uz lietām, kuras ir realizējamas, neveicot būtiskus naudas ieguldījumus.

Šim tematam ir veltīta "Sporta studijas" diskusija, kas notiks pirmdien plkst. 12.55 LTV1 tiešraidē.

Pazīstamajam jaunatnes hokeja trenerim Gintam Bikaram taujāsim pēc viņa starptautiskās prakses, bet hokeja Treneru padomes vadītājam Gintam Biseniekam  - par gūtajām atziņām Latvijas hokeja saimniecībā. Mārtiņš Pagodkins, kurš Latvijas hokeja federācijā atbild par jaunatnes hokeju, varēs izskaidrot LHF iespējas uzlabot situāciju. Artis Ābols, uzaudzinājis izlases hokejistu, no tēva un trenera pozīcijām vislabāk varēs raksturot, kā iziet jaunatnes hokeja līkločus, lai sasniegtu jēgpilnu rezultātu. Pie reizes noskaidrosim viņa viedokli par treneru bļaušanas sarkanajām līnijām.

Protams, būs arī citu ekspertu viedokļi, kas kopumā palīdzēs iezīmēt virzienu, kurā būtu jāmainās Latvijas jaunatnes hokejam, lai tas iespējami efektīvāk pārtaptu par Latvijas Vīru hokeju.

Diskusiju vadīs Latvijas Televīzijas žurnālisti Dāvids Ernštreits un Andris Auziņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti