Anda Rožukalne: LTV krievu kanāls – jaunais džedaju zobens?

Trešais Latvijas Televīzijas (LTV) kanāls krievu valodā nedēļas laikā kļuvis par vēl vienu stāstu no tiem daudzajiem publiskajiem, kuros dzīvojam. Būtiski, lai šis stāsts ir godīgi izstāstīts, galvenajos vilcienos - arī patiess.

Negaidot esmu kļuvusi par krievu kanāla stāsta daļu un tā stāstītāju. To izdzirdēju pirmdienas 30.marta Latvijas Radio rīta ziņās, kurās bija citēts finanšu ministrs Jānis Reirs – ministrija kanāla veidošanu neatbalsta, speciālisti uzskata, ka tikai piecu gadu laikā to var izveidot “pienācīgā līmenī”. Citi ziņu avoti nekavējās to atkārtot.

Protams, atpazinu vienu savu teikumu no aģentūrai „Leta” sniegtās intervijas 20.martā (viena no vairākām publikācijām šeit). No intervijā minētā teikuma vienīgā precīzā vieta bija “pieci gadi”, pārējais pieskaņots, lai ministra teiktais izklausītos pamatots.

Esmu pieradusi, ka pašas teiktais (arī neteiktais) pie manis atgriežas neatpazīstamā izskatā un uzreiz kļūst par manu problēmu. Varētu klusēt, bet šoreiz negribu ļaut savu vārdu izmantot man nezināmām aktuālajām vajadzībām.

“Latvijas Avīzes” (LA) 30.marta numura ministra Jāņa Reira intervijā rodams minētās ziņas pamatmateriāls: “Tā ir naudas tērēšana, nevis investīcijas. Gan mūsu, gan kaimiņvalstu vēlme veidot jaunus TV kanālus izskatās pēc tērēšanas. Ja uzklausām speciālistus, piemēram, profesori Andu Rožukalni, tad saprotams, ka vajadzīgi vismaz pieci gadi, lai šādu kanālu izveidotu pienācīgā līmenī. Tad tas būs par vēlu. Pieskaitot privātos medijus, valstī ir laba televīzijas un radio infrastruktūra. Loģiski būtu saturu pirkt no privātajiem“.

Ziņas veidotājiem neko nevaru pārmest, bet ministra padomdevēji gan manis teikto nav lasījuši vai sapratuši. Mans vārds pieminēts kā pamatojums līdzās ministra domai, ko es neesmu teikusi un kam nepiekrītu. Esmu gatava atbildēt par sevis teikto, bet negribētu būt līdzatbildīga, ja ministrs pieņem lēmumu vai izsaka viedokli, tam piešķirot kompetenci un to pamatojot ar manu domu, kas nekad nav izteikta.

Esmu teikusi, ka jaunajam krievu kanālam būs ilgi jācīnās par auditoriju, ka krievvalodīgos iedzīvotājus nebūs iespējams īsā laikā piesaistīt jaunā kanāla saturam. Pavērojiet, kā klājas esošajiem kanāliem! Populārais Pirmais Baltijas kanāls (PBK) savu ietekmi audzējis desmit gadus, aktuālie notikumi to nav nedz palielinājuši, nedz samazinājuši. Ievērojamas investīcijas LTV1 un LTV7 saturā (arī krievu valodā) to reitingus ceļ pa procentam vien. Nozīmīga skatītāju pārgrupēšanās nav notikusi, kad 2014.gadā bezmaksas virszemes apraidē tikai piedāvāti trīs jauni TV kanāli. To un citu cīņa par tirgu un skatītāju notiek lēni un smagi. Tāpat klājas radio – kurš atceras „Radio 101”? Arī citi, skaļi tirgū ienākuši, klusi pazūd vai drūzmējas kanālu topa apakšā, sadaļā, kur reitingus raksta ar nulle komats ļoti maz. Auditorijas mediju lietojuma paradumi ir konservatīvi, konkurence (ne tikai TV kanālu vidū, bet ar citiem medijiem) ļoti cieša. Nelieliem jauna kanāla panākumiem vajadzīgi pāris gadi, lieliem – varbūt pat pieci (ja paveiksies)? To visu stāstīju kā fona informāciju vairākiem argumentiem “par” labu krievu TV kanāla veidošanai. Vai gan domājat, ka šai idejai nav trūkumu, risku?

Tāpēc tas viss nepavisam neder kā pamatojums ministra teiktajam, jo runāju nevis par “pienācīgu līmeni” (pieļauju saturu), ko grūti sasniegt, bet par auditorijas sasniedzamību un tās iegūšanu. Labu saturu var radīt daudz ātrāk, ilgāku laiku vajadzēs pieradināšanai pie tā, uzticības iegūšanai. Neviens nebūs priecīgāks par mani, ja šī nākotnes prognoze izrādīsies kļūdaina.

Atvainojiet, muļķīgi uzskatīt vienu jaunu TV kanālu par maģisko džedaju gaismas zobenu, kura pavicināšana mirklī aizvirzīs Krievijas TV cienītājus pie jaunā kanāla, bet visus pārējos krievvalodīgos Latvijas iedzīvotājus padarīs par tā kaislīgiem faniem. Atvainojiet, bezatbildīgi ir kaut vienu sabiedriskā medija projektu veidot kā īstermiņa kampaņu, no tās prasot gadiem ielaistu problēmu ātru risinājumu. Man bail iztēloties, kas domāts ar ministra vārdiem: “Loģiski būtu pirkt saturu no privātajiem”, tāpēc neiedziļināšos.

Nesaprotu, kā pirkšana “no privātajiem” varētu atrisināt jautājumu par daudzveidīga satura veidošanu krievvalodīgajiem iedzīvotājiem, viņu uzrunāšanu. Krievu mediju ir daudz, satura “no privātajiem” pārpārēm, informācijas kanālu skaits nav problēma. Problēma ir pieejamā satura daudzveidībā, kvalitātē. Jauns kanāls īsti nav mērķis, bet līdzeklis. Viens no daudziem.

Tāpēc nepiekrītu, ka pēc pieciem gadiem “būs par vēlu”, kā saka Jānis Reirs. Tā būs, ja vēl ilgi strīdēsimies, pārvēršot saprātīgu rīcību tajā, ko sauc par “paralysis of analysis”. Bezjēdzīgu pārdomāšanu un analizēšanu, atliekot lēmuma pieņemšanu un piesaucot, ka neko nevar darīt, jo vajadzēja jau sen, ka viss ir par vēlu un, ja sāksim, atkal būs nokavēts. Datu un citas informācijas lēmuma pieņemšanai jau tagad pietiek. Lai kāds tas būtu, to vajadzētu balstīt uz faktiem.

Kādi fakti zināmi par jauno kanālu krievu valodā? Nacionālā elektrisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) pieņēmusi lēmumu par tā veidošanu. Tā potenciālās auditorijas mediju lietojuma paradumi ir zināmi un izanalizēti. Jaunā kanāla koncepcija vēl nav pabeigta, spriest par tās saturu un vērtēt izmaksas, arī efektus, ir priekšlaicīgi.

Viss pārējais ir dažādi viedokļi. Kā zināms, no kritiskās domāšanas pamatelementiem viedoklis ir visvājākais - tas parasti ir paziņojums par kaut ko tādu, par ko cilvēks ir pārliecināts, ka tā ir patiesība.

Balstīt savu viedokli uz nepatiesiem citu viedokļu atstāstiem nozīmē smagi iekrist procesā, ko politikas zinātniece Elizabete Perse sauc par “viedokļu līderu viedokļu plaģiātiem”. Uzsvēršu vēlreiz – šoreiz runa par nekad neizteiktu viedokļu vai vērtējumu kopijām. Ceru, ka šis gadījums ir nelāga nejaušība un visos citos jautājumos ministra Jāņa Reira skatījums sakņots patiesos faktos.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt