Anda Rožukalne: Kāpēc vērts sekot «Meduza» peldējumam?

Jau gandrīz nedēļu varam lasīt ziņas un rakstus portālā meduza.io. To veido bijušā Krievijas medija Lenta.ru komanda Gaļinas Timčenko vadībā. Viņa strādāja lenta.ru kopš 1999.gada, no 2004.gada bija šī medija galvenā redaktore un tika atlaista no darba šā gada martā.

Lai gan meduza.io saturs paredzēts Krievijas iedzīvotājiem, tā portāla piedāvājums varētu būt vērtīgs tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri vēlas izprast notikumus Krievijā, aktīvi meklējot profesionāli sagatavotu informāciju.

Ir vairāki iemesli, lai piedāvātā satura dēļ vismaz pāris reizes nedēļā ieskatītos meduza.io, ko veido Krievijā vajāti žurnālisti. Jau kopš pirmajām oficiālās darbības dienām portāla saturs ir bagāts, aktuāls, daudzveidīgs.

Pirmais iemesls meduza.io lasīšanai – tas ir interneta medijs, kas skaidri formulē savus profesionālos principus. Atšķirībā no daudziem lielākiem vai mazākiem ziņu portāliem Latvijā, meduza.io, vēršoties pie lasītājiem, nevis piedāvā savas komandas vai sasniegumu pašreklāmu, bet uzsvērusi satura veidošanas principus. Šajā aprakstā ir divas Latvijas mediju kultūras kontekstā būtiskas vēstis.

Pirmā skan šādi: “mēs nicinām propagandu un džinsu”. Tiem, kas nepārzina krievu žurnālistikas profesionālo žargonu, jāpaskaidro, ka “džinsa” nozīmē apmaksātas intervijas, ziņas un sižetus jeb praksi, ko Latvijā pazīstam kā “pirkto žurnālistiku”. Šis ir būtisks paziņojums gan lasītājiem, gan reklāmdevējiem un iespējamiem satura pircējiem.

Tas definē portāla pozīciju laikā, kad apmaksāta satura sapludināšana ar neatkarīgi un profesionāli veidotu informāciju ir ne vien daudzu mediju profesionāļu rutīna, bet arī to īpašnieku un vadītāju biznesa modelis. “Pirktā žurnālistika” plaukst un zeļ arī Krievijā. Jauns medijs, kas skaidri izsaka savu nostāju pret šo profesionālu žurnālistiku degradējošo praksi uzvedas drosmīgi pat Latvijas kontekstā, jo tik atklāti definētu principu neatradīsiet Latvijas mediju pozīcijā.

Otra  svarīgā vēsts arī attiecas uz satura veidošanu, tā rodama tajā pašā teikumā, tātad portāla veidotāji raksta: “viedokļu žurnālistikas vietā dodam priekšroku faktu žurnālistikai”. Šāds paziņojums ir svaiga gaisa plūsmai līdzīgs solis, ja zinām, ka vietējie interneta mediji ir pārpilni ar amatpersonu, politiķu, speciālistu viedokļiem, izteikumiem, frāzēm, kas ievietotas ziņu formātā, tiek apspriestas un pārpublicētas kā viegli uzķerti fragmenti no dažādiem raidījumiem, pasākumiem vai citu mediju publikācijām. Izcelti virsrakstos un iepakoti kā vienpusīgas ziņas šie viedokļi, daudzkārt atkārtoti, sāk līdzināties faktiem. Bez profesionāļu ieguldījuma un izteikumus papildinošiem faktiem, alternatīviem skatījumiem, viedokļu žurnālistika ļauj mediju saturā dominēt spilgtu citātu izplatītājiem, samazinot iespējas saprast notiekošo, jo priekšplānā izvirzīti viedokļi un apgalvojumi. Prieks, ka Krievijas žurnālisti atzīst šo problēmu un vēlas piedāvāt alternatīvu – faktos balstītu žurnālistiku.

Otrais iemesls lasīt meduza.io – portāla redaktoru ziņu atlase. Portāla pirmo lappusi piepilda ziņas, kas apkopotas no dažādiem informācijas avotiem – Krievijas un ārvalstu medijiem. Kopš propagandas apskāvienos sekojam Ukrainas notikumiem, šāds apkopojums, dažādu mediju publikāciju piedāvājums, man pietrūka Latvijas mediju saturā.

Atkarībā no katra medija prioritātēm,  Latvijā varam sekot galvenokārt divu veidu ziņu plūsmām – Krievijas propagandas un tās uzstādījumu atbalstītāju t.s. ziņām un citu nometni pārstāvošām publikācijām, kurās ir centieni meklēt vairāk vai mazāk patiesībai atbilstošu informāciju. Pietrūka daudzpusīguma, iespējas pastāvīgi un vienuviet salīdzināt dažādu pušu skatījumu. Meduza.io gan nekoncentrējas uz Ukrainā notiekošo, bet tā katru dienu piedāvā savu redaktoru atlasītās informācijas veidotu pasaules ainu, ko sniedz gan pašu ziņas, gan citu avotu informācija. Starp citu, arī par Ukrainu te iespējams lasīt to, ko citi nepiedāvā. Ja uzticamies meduza.io redakcijai, varam novērtēt viņu skatījumu uz to, kas katru dienu svarīgākais.

Trešais iemesls – oriģinālais saturs. Meduza.io nepievērš uzmanību Latvijai, medijam interesē Krievija.

Portālam ir savi autori, savas prioritātes un savas lielās tēmas. Vairāk nekā citi mediji, portāls atspoguļojis ar terorismu saistītos notikumus Kanādā. Šonedēļ no redakcijas oriģinālajiem stāstiem visaizraujošākais ir raksts par naftas uzņēmumu “Bašņeftj”.

Tas lieliski atklāj izejvielu impērijas likumus un tikumus. Zīmīgi, ka portāls nebaidās publicēt garus, pamatīgus, spožas žurnālistikas valodas piepildītus rakstus.

Ceturtais iemesls – spēcīga alternatīva Latvijas krievvalodīgajiem iedzīvotājiem. Ja iedomājamies, ka daudzi Latvijas (un ne tikai) iedzīvotāji meklē kvalitatīvu informāciju krievu valodā, nevēlas saņemt tikai to, kas apstiprina viņu viedokli, bet gatavi uzzināt ko jaunu, tad ziņa par meduza.io izveidošanu varētu viņiem būt laba ziņa. Latvijā krievu žurnālistika ir dziļā krīzē, darbojas tikai viena dienas avīze, kuras piedāvātais saturs ļoti attālinājies no tā ko varētu saukt kvalitatīvu žurnālistiku, līdzīgas problēmas vērojamas arī vairāku citu krievu komercmediju darbībā. Lūk, alternatīva, tāda žurnālistika krievu valodā, kas nav zaudējusi savu sparu, profesionālās vērtības un pašcieņu.

Lai meduza.io veiksmīga pelde informācijas okeānā!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt