Anda Rožukalne: Jums tik ļoti piestāv, kad uzbrūkat LTV, Ušakova kungs!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Kritizēt konkurenta politiskās idejas vai viņu pašu vairs nav modē. Personisks uzbrukums žurnālistam, medija kvalitātes un medija misijas noniecināšana – tā ir priekšvēlēšanu debašu tendence. Kopš “Izvēlies nākotni” 30.maija raidījuma arī Latvijā.

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma “Viens pret vienu” pārveidotais formāts divi pret vienu ar Nilu Ušakovu ("Saskaņa"/"Gods kalpot Rīgai") un Baibu Broku (Nacionālā apvienība) pret Gundaru Rēderu nebija tikai diskusija. Tas bija izglītojošs video par to, kādus paņēmienus pirmsvēlēšanu laikā izmanto debatēm labi sagatavoti politiķi. Globālās vēsmas, kas tiek analizētas un pētītas pārsvarā ASV un britu medijos, bija jūtamas arī šajā diskusijā.

Ietekmīgu politiķu vēršanās pret medijiem, to kritizēšana nav nekas jauns. Jauns ir niknums un arogance, ar kādu tas tiek darīts.

Tā notiek vairāku iemeslu dēļ. Bet galvenais no tiem ir politisko kampaņu veidotāju vēlme dominēt un kontrolēt komunikācijas saturu, lai saglabātu reputāciju. Ja ideju ir maz, politiskā ideoloģija plāna vai neeksistē, bet padarītie darbi pretrunīgi, reputācija ir pati svarīgākā. To viegli zaudēt, ja segums ir apšaubāms. Komunikācijas ātrums reputāciju var sagraut dienas laikā. Tāpēc komunikācija jāmaina. Lai reputāciju saglabātu, ir aktīvi jāuzbrūk medijiem, jo tieši tie var ievainot reputāciju, ja nav viegli vadāmi. Tas arī tika darīts šajā diskusijā.

Daži skaitļi, daži komentāri

Ievelkam elpu un nomierināmies, jo kopumā diskusija bija veiksmīga. Noskatījos raidījumu vēl vienu reizi, lai pārliecinātos, cik adekvāti ir LTV kritizējoši komentāri sociālajos medijos. Lūk, ko pamanīju. Abi politiķi atbildēja uz visiem Gundara Rēdera jautājumiem, sekoja viņa raidījuma plānam. To izjaukt neizdevās.

Pirmais Nila Ušakova personiskais uzbrukums notika raidījuma ceturtajā minūtē, kad, atbildot par maksājumu apjomu medijiem, viņš mēģināja pateikt, ka raidījuma vadītājs pats ir saņēmis tiešus maksājumus. Nākamais uzbrukums Rēderam sekoja jau septītajā minūtes beigās, pirms tā sestajā minūtē uzbrūkot LTV.

Kopumā raidījums aizritēja mierīgi, vidēji katrā trešajā minūtē izskanēja viens vai divi uzbrukumi.

Ja Nils Ušakovs raidījuma laikā atbildēja uz 10 jautājumiem, tad gandrīz katrā atbildē bija vismaz viens uzbrukums.

Lielākā daļa uzbrukumu Rēderam bija  nepamatoti apvainojumi, raidījuma vadītāja personiska aizskaršana, viņa spriestspējas noniecināšana līdz pat frāzei pēdējā uzbrukumā, ka “sajucis prātā”. Ļoti maz vai nekādas argumentācijas šajos uzbrukumos, nekādu faktu, kas pamatotu nicīgo attieksmi. Labi to zināt, vērtējot politiķi.

Uzbrukumi Latvijas Televīzijai bija līdzīgi. Medijs Nila Ušakova skatījumā tika pasniegts kā nepilnvērtīgs, nesvarīgs, viltus informāciju sniedzošs, tāds, kas nodarbojas ar nebūtiskiem jautājumiem – misiju pilda, skaitot dažus akmeņus Barona ielā. Augstprātības, ņirgu un nicīguma šajās frāzēs bija pārpārēm.

Baiba Broka vairāk kritizēja jautājumus un jautātāju, apvainojot, ka viņš dzīvo “neizprotamā pasaulē”, tā uzsverot nenormālību, loģikas trūkumu, ja tiek uzdoti nepatīkami jautājumi. Tipisks uzbrukums medijiem jaunākajos laikos.

Jūs nevarētu tā, kā Rēders…

Ja neticat, noskatieties vēlreiz! Saruna bija ļoti labi sagatavota. Visi raidījuma laikā uzdotie jautājumi bija konkrēti, faktos balstīti. Tie tik skaidri izteikti. Atsevišķiem jautājumiem tika pievienots vērtējums, kas raksturo izpildītus vai neizpildītus solījumus, iespējamu interešu konfliktu, attieksmi pret darba kvalitāti. Atbildes uz visiem jautājumiem tika saņemtas. Par to īpaša uzslava!

Pēc šī raidījuma es apbrīnoju Rēderu par savaldību, par sagatavošanos. Par mieru un līdzsvarotību. Par prasmi novadīt sarunu līdz galam. Par spēju nereaģēt uz rupjiem personiskiem apvainojumiem un turpināt jautāt. Par prasmi prasīt daudzkārt, ja atbilde nav saņemta vai aizpeld vieglākās tēmās.

Domājot par raidījuma struktūru, nav skaidrs, kas bija domāts, aicinot divus ģimenes draugus un šobrīd dekoratīvi konkurējošus politisko spēku pārstāvjus it kā pretstāvēt studijā. Iespējams, bija plānots, ka šādā situācijā viņi paši sevi atmaskos vēl vairāk, ka vēlētāji atklās, ko nezināmu. Tā nenotika.

Mēs bijām liecinieki politiskā šova jaunam formātam. Publiskam farsam, kurā var vērtēt nevis atbildes, domas un idejas, bet dalībnieku tēlošanas prasmes.

Tajās galvenā bija draudzīga Ušakova ironizēšana par Brokas politiskajām idejām un abu ironizēšana par situāciju, kurā nonākuši. Pēc tā LTV arhīvā raidījumam dotais virsraksts “Ušakovs pret Broku” īsti neatbilst realitātei. Abi bija pret LTV un pret Rēderu, pret viņa tiesībām uzdot tiešus jautājumus.

Pēc raidījuma

Šī bija viena no daudzām diskusijām ar politiķiem pirms šāgada vēlēšanām. Tās redzamas "RīgaTV24", "Re:TV", LTV7. Lielākā daļa no diskusijām ir līdzīgas, diezgan garlaicīgas, svarīgas tikai pašiem dalībniekiem. Redzot analītiskos rakstus un raidījumus (“Ir”, “Nekā personīga”, “De facto”, Latvijas Radio, "Delfi" un "Lsm.lv") atļāvos iedomāties, ka līdz šim pazīstamais pirmsvēlēšanu diskusiju formāts ir novecojis, neaktuāls. Iespējams, ka no tā jāsāk atteikties.

Pēc raidījuma es mēģināju iztēloties tos daudzos mediju formātus, kādos esmu pieradusi redzēt Rīgas domes amatpersonas. Mēģināju iedomāties, ka Nils Ušakovs tieši tāpat uzvedas pierastajā Pirmā Baltijas kanāla (PBK) interviju studijā, avīzes “Segodjna” lappusēs… Centos iztēloties, ka Andris Ameriks, kas nereti ir rīta viesis "RīgaTV24" programmā, līdzīgi nicinātu Veltas Puriņas komplimentāro interviju jautājumus un viņu pašu.

Nevarēju. Neizdevās. Tieši tāpēc šis raidījums bija kā svaiga vēsma, iepazīstot aktuālo vēlēšanu varoņus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti