Anda Rožukalne: Jums arī patīk «kailo ķermeņu» ziņas, vai ne!?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 7 mēnešiem.

Jūs par to nekad neuzzinātu, ja kāda cilvēka ķermenis nebūtu netīšām vai tīšām atkailināts. Mazāki un lielāki plikumi, kas parādījušies, pašam plikajam nemanot, ir pastāvīga daļa no ziņu portālu satura. Šī pieredze ir tik ikdienišķa, ka esmu nosaukusi tās par “ kailo ķermeņu ziņām”.

“Ķermeņu” ziņas parasti ir saistītas ar sieviešu augumiem. Pavisam kailiem, dažās vietās atkailinātiem. Tāpēc rakstu šo starptautiskās sieviešu dienas noskaņās, solidarizējoties ar visām un visiem, kas lasa ziņas.

Kailuma redaktora ikdiena

Labu laiku brīnījos par redaktoriem, kas, pamanījuši niecīgāko miesas gabaliņu, to apjūsmoja virsrakstos un fotogrāfijās. Kāds taču pieņem lēmumu publicēt plikumu ziņas! Lielākā daļa šo jaunumu nāk no lētām izklaides lapām, kuras neliedz pārpublicēt savu saturu. Tad nu iedomājos, cik grūts ir darbs tiem, kuri katru dienu meklē kaut ko pliku.

Brīnos ne jau par interesi un prieku, ieraugot kailus ķermeņus.

Pārsteidz, cik mērķtiecīgi informācija ar kailumu centrā kļūst par mediju izklaides satura daļu. Brīnos par mediju profesionāļiem, kuru, kā man šķita, privātā interese par kailumu, kļuvusi, ja tā var sacīt, par nācijas interesi.

Labu laiku nevarēju saprast, kāpēc informācijas pārmērīgas pieejamības laikā, cilvēki nevar atrast jebkādu kailuma veidu, vienkārši apmeklējot vietnes, kur pirms apskatīšanās jānospiež poga “Man jau ir vismaz 18 gadi”.

Savu izbrīnu par plikuma ziņām reiz izteicu portāla "Delfi" redaktoram Ingum Bērziņam. Izrādījās, viņš nepriecājas par šo ziņu klātbūtni savā medijā, viņa redaktori nebūt nav kailuma apsēsti. Auditorija, kuras varā ir noteikt redaktoru intereses, vainojama pie visa - daļai portālu lasītāju ļoti patīk plikumi un ziņas par tiem.

„Redzot, ka ir auditorija, kurai šīs ziņas interesē un ko mums arī nepieciešams piesaistīt, taču vienlaikus saglabājot pašcieņu domājošu lasītāju acīs, vienīgais veids, kā pasniegt šīs ziņas – pašironiski tās novest līdz galējam pārspīlējumam“, skaidro Delfi galvenais redaktors Ingus Bērziņš.

Par plikumiem – mīlīgi un garšīgi

Pārspīlējumi un ironija par plikumiem izteikta, ieviešot īpašu valodu, lai apzīmētu kailās vietās. Tādu kā bērniem paredzētu saziņu, cenšoties pasniegt, būsim jau nu godīgi, parastu lūriķu prieku, - tā mīlīgi, nenopietni, pa jokam.

Sēžamvieta, kas ir viena no vietām, kuras kailumam vai puskailumam veltītas ziņu grēdas, šajā portālu virsrakstu valodā tiek saukta par dupsi vai dupsīti.

Piemēram, “Skaistākais Brazīlijas dupsītis gozējas jutekliskā foto sesijā” vai “Igauniju satraucis Evelīnas Ilvesas dupsītis”. Ja meklēsiet šādas ziņas, jūs ar pāris klikšķu palīdzību, tiksiet pie apmēram simta uzreiz, un visas par dupsīšiem.

Dupsītis virsrakstā var būt dibeniņš tekstā, kā šajā satraucošajā ziņā “Sabojāts viens no Brazīlijas smukākajiem dupsīšiem”.

Par dibenu var runāt arī nopietnāk: “Dupsis, par kuru fano miljoniem cilvēku” vai “Beidzot izvēlēts seksīgākais dupsis Latvijā”. Otrā ziņa piesaka ilgi gaidītu procesa veiksmīgu iznākumu, apmēram tāpat, ja beidzot būtu sakārtota nodokļu sistēma vai paātrināts lietu izskatīšanas laiks tiesās.

Līdzīgi, pamazināmā formā un bērniem piemērotā valodā šīs ziņas runā par krūtīm. Piemēram, “Slavenai resnītei pludmalē pasprūk pupiņš” vai “Video: Aušīgai laika ziņu meitenei tiešraidē izsprūk pupiņš”.

Bērnu valodu kailuma un ķermeņa ziņās papildina vārdi, ko parasti lieto apzīmējot ēdienu.

Sievietes un to ķermeņi vai apģērbi tiek izgaršoti, virsrakstos raksturojot tos ar vārdiem “kārdinoši foto”, “kārdinošā bikini”, “sulīga skaistule”.

Ar garšu saistīti vārds, kas regulāri parādās ķermeņu ziņās, ir “pikanti”, piedāvājot izgaršot “pikantas fotosesijas”, “pikants burziņš” un vēl kaut kas “jutekliski pikants”.

Vēl arī ar ēstgribas uzlabošanu saistīti virsraksti, kas ietver vārdu “apetītlīgs”, nereti tādi ir dupši vai viss augums, vai kāda “skaistule”.

Minēto ziņu avots parasti ir skaidri neminēti “ārvalstu mediji”, “britu mediji” vai kāds no baumu portāliem minētajās ārvalstīs, piemēram “The Daily Star”.

Kailuma ziņu ir tik daudz, ka, protams, par tām vērts runāt arī ļoti nopietni.

Šīs ziņas sievieti liek vērtēt tikai kā ķermeni, kā seksuālu objektu, neslavējot dvēseles daili, sirds siltumu vai ar smadzeņu palīdzību un smagu darbu sasniegto. Šādas ziņas liek sievietēm un meitenēm izdarīt kļūmīgus secinājumus par savu izskatu un sūtību, ietekmē pašvērtējumu un sajauc vērtību sistēmu.

Pētījumu, grāmatu un rakstu par šiem jautājumiem ir ļoti daudz. Aicinu to visu lasīt un domāt, kāpēc masu auditorijai paredzētajos portālos ir “ pliko ķermeņu ziņas”, jo tās ir saistītas ar ziņām par politiķu sieviešu kleitām un frizūrām kā vērtēšanas kritērijiem.

Šīm ziņām par godu esmu izveidojusi Latvijas portālu “ķermeņu ziņu” tipoloģiju.

Kailuma ziņu tipi

“Ķermeņa plikuma negadījumu jeb lūriķu ziņas” – jaunumi, kas radušies, kad kādam izdevies pamanīt kādu ķermeņa daļu, kurai nevajadzēja būt kailai. Šīm ziņām nav pārāk lielas vērtības, taču to aizvieto savādā veiksme, ja kāds šo negadījumu redzējis un pat fiksējis.

Tādi jaunumi palīdz novērtēt valodas bagātību, jo citādi nekad nesastapsiet tik daudzveidīgu, negadījumu apzīmējošo vārdu klāstu: kailums izsprūk, pavīd, pazib, izslīd, atklājas, veļas...

“Slavenību kailuma ziņas” – sevišķi notikumi, kad cilvēks jau ir slavens cita iemesla dēļ, tāpēc mirklis, kad publiskā notikumā vai atpūtā redzams aktiera, dziedātāja, mūziķa, politiķa ķermeņa fragments, liekams atsevišķā ziņu sadaļā.

“Pašatkailināšanās ziņas” – tās var radīt, pasmeļoties no sociālā medija Instagram lietotāju profiliem. Arī šajā kategorijā var kļūt slavens, atpazīstams, iecienīts, bet tikai saistībā ar prasmēm demonstrēt savu ķermeni. Lielākas iespējas iekļūt interneta slavenību pulkā, ja ķermenis ir maksimāli atkailināts un tiek kustināts. Ik palaikam noteiktas apsēstības atdzīvina šīs ziņas, liekot secināt, ka “Internets sajūsminās par tverkinga karalieni Mārgaretu”.

“Kardašjanu plikumi” – šī ģimene aizpilda veselu kategoriju, kurā visāda veida regulāra atkailināšanās vedusi pretī slavai un iegūtā slava liek atkailināties atkal un atkal.

“Ķermeņa izaugsmes un pārmaiņu ziņas” – tās vērš uzmanību uz kāda cilvēka ķermeņa pārvērtībām, kuras ļauj sajūsmināties, apbrīnot, šausmināties un uzzināt kaut ko par svešiem ķermeņiem.

“Moralizējošā tīksmināšanās par kailumu” – ziņas, kurās kailums ir vērtēts, izmantojot kādus morāles kritērijus. Tas ir pārmērīgs, izaicinošs, pat piedauzīgs, kā šajā ziņā: “Jauniņa dziedātāja pārsteidz ar piedauzīgu tērpu”.

“Bērnu ķermeņu ziņas” - diemžēl pieder sevišķi dīvainai grupai, kurā tiek novērtēti slavenību bērnu un citi publiski redzami bērnu ķermeņi. Piemēram, Madonnas meita tiek pasludināta par jaunatklātu “sulīgu skaistuli”, veselas ziņu sērijas tiek veltītas “nepilngadīgai līgavai” vai citiem bērniem, kuri, ja nebūtu pliki, iekārojami vai slaveni, neparādītos ziņās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti