Anda Rožukalne: Hibrīdtroļļu medību dienasgrāmata 4. Visi pazīst «jurmalu»

Viņam ir daudz vārdu, bet zīmīgākais ir “jurmala”. Viņam ir viena IP adrese, no tās komentē arī “kurmitis“, „vovan“, „kaiminjsh“. Citi nespēj viņu pārspēt čaklumā: nedēļas laikā uzrakstīti 323 komentāri pie 66 ziņām, raksta tikai apollo.lv. Aktivitāti panāk ar daudzkārtēju vienādu komentāru publicēšanu.

No citiem iespējamiem hibrīdtroļļiem atšķiras ar ļoti detalizētiem komentāriem, kas precīzi reaģē uz ziņu saturu un ir tieši adresēti ziņās minētajiem cilvēkiem, institūcijām vai valstīm. Viņa komentāri atgādina lozungus. Šķiet, “jurmala” izmisīgi cenšas pierunāt, pārliecināt publiskas personas kaut ko saprast, kaut ko darīt. Reizēm “jurmala” kļūst histērisks. Pastāvīgi un konsekventi ienīst ASV, vainojot to konfliku atbalstīšanā dažādās valstīs, vēlmē uzkundzēties visai pasaulei. Šīs domas pilnībā sakrīt ar Krievijas kritiku, kas adresēta ASV. Bet vislielākā nepatika tiek veltīta Latvijas politiķiem, kuri tiek vainoti izdabāšanā ASV politikas interesēm. Daļa no komentāriem satur ļoti rupjus un aizvainojošus uzbrukumus, daži ir neiecietīgi pret ebrejiem.

1.piemērs. Ziņa “Latvija jau pirms 13 gadiem izbeigusi krimināllietu pret «Doņeckas tautas republikas» vicepremjeru“, komentārs adresēts iekšlietu ministram, jo ievadā teikts „domāts kazlovskim“.

„Rihard bet juus tachu varat IELIST ASV ............,un vienkarshi apcietinat. Tieshi tapat vajadzeetu apcietinat Delfi,Apollo portala redaktorus par DEZINFORMACIJAS RASTISHANU. Un tas notiek katru dienu,un sheit raksta pilnigas MUKJIBAS kuras ir izdevigas ASV PARAZITIEM. Veiksmi KRIEVIJAI PUTINAM !!! Ta ka turies rihard sheit NAV ASV ,bet sheit ir LATVIJA. Brivibu Latvijai no ASV PARAZITISMA !!!!“

2.piemērs. Ziņa “Rinkēvičs: Eiropas drošība ir būtiskāka nekā viens otrs darījums“, komentārs iesākas ar adresātu „domats rinkevicham“

Tu esi LATVIJAS NEGODS RINKEVICH,ja Tu visos saskati IENAIDNIEKUS. Veiksmi KRIEVIJAI,PUTINAM TU APTRAKUSHAIS AKSTS !!! Puse Latvijas KLANAS PUTINAM NEVIS TEV ASV PAKALPINJ !!!!!!!!!!!!!

Šis komentārs atkārtots  četras reizes.

Vēl viens, kurš daļēji cenzēts, parādot portālu komentāru rediģēšanas praksi: „Pashol [cenzēts] EZELI !!!“

3.piemērs. Ziņas “ES paplašina sankcijām pakļauto amatpersonu sarakstu un aizliedz investēt Krimā“ komentārs adresēts ASV vēstniecei, atkārtots piecas reizes:

„Domats ASV !!! ES UZMIZU JUUSU SANKCIJAM,un ES INVESTESHU KRIMA. ASV VARAT ATSUKT MANU VAFELI KOPA AR ES“.

4.piemērs.

- „Dambrovski TU ESI NOZIEDZNIEKS,jo juusu partija VIENOTIBA PILDA ASV NORADES,un mums Latvieshiem jacies deelj JUMS DAMBROVSKI./

- “Latvieshi padomajiet LOGISKI shis sankcijas ir izdevigas ASV,un vinju ZIDIEM ROKFELERIEM. Ne jau LATVIJAI !!! Krievija ir muusu kaiminji,un mums tieshi jasadarbojas ar KRIEVIJU,jo mees varam pirkt leetaku ENERGIJU neka to spej piedavat ASV,un ja kads mums sola tad tie MELO,jo ASV interese vienigi DOLARI nevis LATVIJAS IZAUKSME,un ar tadu ka DAMBROVSKA palidzibu vinji sasniedz savus MERKJUS. Neesiet vientiesigi,un domajat ar galvu,jo Latvija ir muusu,un mums par vinju jacinas. JO DAMBROVSKIS CINAS PAR SAVU KABATU !“

Nu jau pietiks! Atvainojiet, ja kādu aizskāra piemēri. Bez tiem grūti raksturot “jurmala” komunikāciju. Tā ir ļoti rupja, emocionāla, komentētājs vēl citiem ļaunu, arī nāvi. Pārliecināšanai izmanto gan valodu, gan komentāra formu, pat burtu tipus un pieturas zīmes.

Nemitīgā vienādo komentāru atkārtošana nozīmē, ka “jurmala” vēlas dominēt komentāru telpā, ietekmēt, būt nozīmīgs. Irracionāli naidīgs. Būtībā pārstāv vienu ideju – ASV nīšanu, kas tiek sasaistīta ar dažādu ziņu tematiem. Citi hibrīdtroļļi nav tik emocionāli.

Labā ziņa – arī visi “jurmala” komentāri ir izdzēsti. Tāpat kā “ново-россия“ un liela daļa no „vairapulkstenzagle“ komentāros rakstītā. Komentāru sadaļās tas izskatās šādi. Attēls rāda, ka “jurmala” komentāri izdzēsti, tikai cits lietotājs uz viņu atsaucas:

Ja uzmanīgi ieskatāties ekrānuzņēmumā, tad pamanīsiet, ka tā augšā redzams ieraksts “Slēpts komentārs”. Nedaudz jāpaskaidro, kādos gadījumos tas parādās. Apollo.lv, tāpat kā citās vietnēs, lietotāji var vērtēt komentārus. Pieņemu, ka tā cilvēki atbalsta vai neatbalsta komentārā izteikto domu vai tā toni. Ja komentārs ir daudz biežāk vērtēts negatīvi, nekā pozitīvi, tad apollo.lv parādās uzraksts par slēptu komentāru. Varat to atvērt, ja vēlaties. Bet tas prasa papildu piepūli. Tātad slikti vērtētie komentāri tiek paslēpti no komentāru sadaļām. Tas parāda, ka citi komentētāji var panākt nepatīkama komentāra paslēpšanu.

Atceroties pētījuma galveno jautājumu – kāda varētu būt hibrīdtroļļu ietekme? – pēc atsevišķu aktīvāko komentētāju darbības analīzes secināju, ka ziņu portālu komentāru rediģēšanas rīku un redaktoru pieejas ir efektīvas. Naidīgie, neiecietīgie, rupjie komentāri tikai daļēji sasniedz vai vispār nesasniedz portālu auditoriju, tātad nevar to ietekmēt.

Bet kā ar citiem komentētājiem? Vai viņi var ietekmēt sarunu, kurā ielaužas hibrīdtroļļi? Par to – nākamajā blogā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti