Anda Rožukalne: Hibrīdtroļļu medību dienasgrāmata 2. Mans pirmais varonis «ново-россия»

Viņš ir lielisks! “ново-россия“ ir uzticīgs savam zīmīgajam segvārdam. Aktīvs, čakls un rosīgs – nedēļas laikā uzrakstījis 156 krāšņus komentārus pie 49 rakstiem. “ново-россия“ komentē no piecām IP adresēm.

Kad pētījums bija pilnā plaukumā, mēdzu jokot, ka par hibrīdtroļļiem zinu gandrīz visu, izņemot viņu asins ainu. Tā, protams, nav, lai gan atsevišķu personāžu darbības detalizēta analīze ļauj ieraudzīt hibrīdtroļļu darbības galvenos virzienus.

Lai iepazītos ar dažiem no viņiem, tika izvērtēts viss hibrīdtroļļu saraksts, atlasot pašus aktīvākos – tos, kas komentējuši vismaz 20 rakstus vismaz 100 reizes vienas nedēļas laikā. Daļa no troļļiem uzvedās vienveidīgi, līdz ar to detalizēti tika analizēti tie iespējamie hibrīdtoļļi, kur uzvedībā redzami galvenie visu troļļu darbības modeļi.

Tātad “ново-россия“. Komentē pārsvarā „Delfu“ krievu valodas ziņas, bet nedaudz rakstījis arī laviešu ziņu komentārus. Nav vienveidīgs, darbojas visai radoši. Viņa darbības pamats – pārpublicēt fragmentus no Krievijas medijiem. Ļoti naidīgs pret Latvijas politiķiem, kuri izsakās par Krieviju. Uzbrūk, apsaukājas, personiski apvaino.

Pirms parādu, kā darbojas “ново-россия“, man jāpiebilst, ka šie ir piemēri. Es tos neatbalstu, es tiem nepiekrītu, bet šādi teksti bija ievietoti ziņu portālos. Man nākas tos šeit publicēt, lai ilustrētu iespējamo hibrīdttoļļu darbību. “ново-россия“ nav formāls, jo personiskus izteikumus savieno ar saitēm uz Krievijas interneta vietnēm, piemēram, šīm: http://www.novorosinform.org/news/id/4446 un http://www.bragazeta.ru/news/2014/07/28/china/.

Lūk, piemērs, kurā ziņa “CША показали снимки, доказывающие обстрел Украины из России“ (ASV parādījušas fotogrāfijas, kas pierāda Ukrainas apšaudīšanu no Krievijas) papildināta ar citātu, kas mēģina pierādīt, ka ziņā minētais ir meli.

Фотографии подверждают: в украинском небе был подбит самолет рейса MH-370, исчезнувший в марте.\\nИздание Veterans Today представило фотодоказательства, что фрагменты разбившегося малазийского Боинга на Украине на самом деле принадлежат Боингу, «бесследно исчезнувшему в Южно-Китайском море» марте этого года\\nИздание высокопоставленных ветеранов госдепа и американской разведки Veterans Today сообщает о странных нестыковках на фотографиях разбившегося рейса MH-17 малазийского Боинга на Украине.\\nПосмотрите внимательно на положение флага на обломке самолета на Украине. Видно, что задняя кромка флага (сторона с красными и белыми полосами) находится непосредственно над оконным отверстием, покрытым металлической пластиной. Там нет окна. \\nТеперь внимательно посмотрите на вторую фотографию, где запечатлены и MH-17 (9M-MRD), и MH-370 (9M-MRO). На фотографиях MH-17 вы можете ясно видеть, что задняя кромка флага выстроилась НАД СУЩЕСТВУЮЩИМ ОКНОМ! \\n\\n(поскольку в интернете начали уже начала исчезать информация, проверяйте по этой сохранившейся фотографии).\\nhttp://communitarian.ru/novosti/politika/fotografii_podverzhdayut_v_ukrainskom_nebe_byl_podbit_samolet_reysa_mh-370_ischeznuvshiy_v_marte_28072014/\\n

Minētais raksts piesaistījis arī citu iespējamo hibrīdtroļļu uzmanību.

 “ново-россия“ mēdz nikni iebilst pret ziņu saturu, lai varētu aizstāvēt un popularizēt Krievijas versijas par aktuālajiem notikumiem.

Ziņu  par Ukrainas premjeru „Яценюк вернулся на пост премьера Украины“ (Jaceņuks atgriezies premjera krēslā) “ново-россия“ papildina gan ar savu viedokli, gan fragmentiem par citiem tematiem. Viņš cenšas komentāros iekļaut dažādus pret ASV vērstus faktus, kā arī aktīvi pārpublicē separātisku mediju ziņas par to, ka Ukrainas armija nogalina sievietes un bērnus.

Komentārs, paredzot Jaceņukam sliktu galu: „Туда-сюда всяко от петли не уйти уже никак“.

2.komentārs, veltīts ASV: „Константин Сёмин: Долги США могут похоронить всю мировую экономику.\\nПирамида государственных и частных долгов в США достигла таких масштабов, что одно случайное движение может похоронить всю мировую экономику. Ни нулевые и отрицательные процентные ставки, ни количественное“

3.komentārs, ietver šausmu stāstu par Ukrainas „fašistiskās armijas“ zvērībām. „Её звали Кристина, а маленького ангела Кира.\\n. Малышке был всего годик... 6 сентября Кристине должно было исполниться 24 года...\\nОдна из последних записей Кристины у себя на страничке:\\n"Со своим мужчиной я буду до конца. Что бы не случилось, я буду во всем его поддерживать и стараться ему помочь. Я буду всегда его любить. А в трудной ситуации я буду всегда рядом. Мне не надо от него ни машины, ни денег.\\nТолько его рядом. Навсегда."\\nУбита вчера вместе со своей маленькой доченькой в Горловке в результате обстрела украинской фашистской армией.\\nhttp://www.novorosinform.org/news/id/4395\\n.

Pie minētā raksta kopā ir 97 komentāri, 21 komentārus rakstījis “ново-россия“. Visi komentāri ir izdzēsti.

Reizēm “ново-россия“ paslinko, nemaz nelasa ziņas un neuztraucas par to saturu. Tās ir viņa „copy- paste“ dienas, kad “ново-россия“ vienkārši iekopē un publicē Latvijas ziņu portālu vietnēs fragmentus no Krievijas mediju satura.

Krievijas mediju fragmentu pievienošana diskusijai ir izplatīta un gudra stratēģija. Tā rada iespaidu, ka ieinteresētais komentētājs it kā piedalās diskusijā, ka ir kompetents un parāda jaunas, nezināmas ziņās minēto notikumu puses. Atklāj noslēpumus, aizstāv noklusēto. Savieno emocionālu cilvēcisku informāciju (par bojā gājušajiem) un racionālus datus (par ASV ekonomiku). Redzams, ka nepārtraukti melo, ja pārbauda izmantoto informāciju, vietnes, minētos faktus.

Atlasītie fragmenti gan no īstiem medijiem, gan tikai propagandas nolūkiem radītām vietnēm ir spilgti un labi sagatavoti. Tā kā komentāros publicētie teksti nākuši no citiem medijiem, tiek radīts iespaids, ka piedāvātā informācija ir patiesa un uzticama.

Vai “ново-россия“ ir bīstams? Vai tas spēj izmainīt komentāru vidē esošo viedokli? Vai var ietekmēt citu portālu lietotāju uzskatus par notikumiem. Negribu būt ļoti skeptiska, bet šaubos. Šaubām ir nopietns pamats – visi “ново-россия“ komentāri ir izdzēsti no portālu komentāru sadaļām. Atcerieties, es sākumā minēju, ka pētījumā strādājām ar visiem komentāriem, arī rediģētajiem, dzēstajiem.

“ново-россия“ komentāri ir dzēsti pamatotu iemeslu dēļ. Kā stāstījuši kolēģi no interneta medijiem, svešas saites uz citiem medijiem parasti tiek dzēstas. Daļa no “ново-россия“  komentāriem ir naidu kurinoši, to saturs pārkāpj Latvijas normatīvo aktu prasības un arī portālu komentēšanas noteikumus.

Bet “ново-россия“ nav vienīgais. Nākamajā blogā par kādu viņa kolēģi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti