Anda Rožukalne: Hibrīdtroļļu medību dienasgrāmata 1. Kā atrast troļļus?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kā izskatās? Ko dara? Vai patiesi bīstams mūsu prātiem un valsts drošībai? Kas ir interneta trollis un viņa jaunākā versija – hibrīdkara dalībnieks jeb hibrīdtrollis, saukts arī par “Kremļa trolli”? Minētie un vēl vairāki svarīgi jautājumi tika uzdoti nesen veiktā pētījumā, analizējot milzīgu tiešsaistē atlasītu datu apjomu.

Kopā ar kolēģiem no Latvijas Starptautisko attiecību institūta visu vasaru pētījām, kā Latvijas ziņu portālos darbojas hibrīdtroļļi. Pētījumam bija vairākas daļas. Kopā ar kolēģi Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Komunikācijas studiju katedrā Klāvu Sedlenieku piedalījos hibrīdtroļļu kvantatīvajā (troļļu vēstījumu īpatsvars) un kvalitatīvās analīzes pētījumā (troļļu uzvedība un saturs). Viss pētījums vēl nav publicēts, tomēr daži tā rezultāti (ar kolēģu piekrišanu laisti klajā) varētu palīdzēt lsm.lv lasītājiem gan atpazīt prokremliskos troļļus, gan kliedēt dažus ar to darbību saistītus priekšstatus. Pētījumā tika analizēts iespējamo hibrīdtroļļu darbība tiešaistes ziņu mediju komentāru sadaļās (delfi.lv, rus.delfi.lv, apollo.tvnet.lv, tvnet. Lv, rus.tvnet.lv). Daļu no hibrīdtroļļu medību pētījuma rezultātiem publicēšu kā vairāku blogu seriālu, jo datu ir ļoti daudz.

Troļļu medības var sākties tikai tad, ja skaidri zinām, kā tos atpazīt starp daudziem citiem interneta “iemītniekiem”. Atšķirt no aktīvajiem diskutētājiem, priekšlikumu radītājiem un zināšanu piedāvātājiem. Arī no tiem, kas gūst prieku, apsaukājoties un regulāri uzbrūkot ziņu tematiem, tajos minētajiem cilvēkiem, rakstu autoriem, citiem komentētājiem un vēl visiem un visam, kas vien ienāk prātā.

Esam lasījuši par Krievijā strādājošajām “troļļu fermām” un “troļļu fabrikām”, kurās labi apmaksāti darbinieki augām dienām ražo ierakstus ziņu portālu un sociālo mediju vietnēs ar mērķi pavērst publiskās diskusijas un sabiedrisko domu Kremļa politikai labvēlīgā gultnē. Hibrīdkara ierindnieku – troļļu - darba aizkulises vairākās publikācijās atklājuši žurnālisti. Situāciju palīdzējuši skaidrot bijušie hibrīdtroļļi, unikālās atklāsmēs stāstot par intensīvām gara darba stundām, kas pavadītas, piesārņojot tiešsaisti ar neskaitāmiem, precīzi mērķētiem ziņojumiem. Viņu darbības detaļas liek domāt par vērienīgu plānu, par bīstamu praksi, kas deformē tiešsaistē pieejamo informāciju, jo izskatās kā parasta saruna, kā īstu cilvēku izteiktas patiesas domas.

Kā atklāt hibrīdtroļļus, ja viņi iefiltrējušies pulsējošajā informācijas straumē un izliekas par sarunas dalībniekiem? Kamēr viņi paši nav pieteikušies, parādot savus komentārus vai citus ierakstus, jāmeklē citi ceļi.

Izmantojot RSU Komunikācijas studiju katedrā izveidotā komentāru analīzes rīka “Interneta agresivitātes indekss” iespējas, hibrīdtroļļu pētījumam tika atlasīti vairāk nekā 200 000 minēto ziņu portālu komentāru latviešu un krievu valodā nedēļā, kad tika ieviestas Eiropas Savienības sankcijas  - no 2014.gada 29.jūlija līdz 5.augustam. Šajā laikā vēl aktīvi parādās Ukrainā notriektās Malaizijas lidmašīnas reisa MH17 tēma, NATO reakcija uz Krievijas politiku, ziņas citiem militāriem notikumiem Ukrainā, Latvijas politikas pavērsieni un daudzi citi jaunumi. Konkrētais laiks pētījumam apzināti izvēlēts kā mēreni mierīgs, lai varētu labāk atpazīt hibrīdtroļļu ziņojumus it kā parastā nedēļā.

Tātad mūsu rīcībā bija milzīgs datu fails ar 207 707 komentāriem, kas publicēti no 20 006 IP adresēm. Būtiska piebilde – strādājām ar visiem publicētajiem komentāriem, arī tiem, ko izdzēsuši portālu redaktori vai pārējiem lietotājiem nepieejamus padarījuši portālu lietotie tehniskie līdzekļi.

Hibrīdtroļļu medības sākas ar to identificēšanu pēc rakstu tēmām, komentāru satura, pēc komentētāja segvārda un IP adreses, no kuras komentētājs veicis savu ierakstu portālā. Pētījumā bija jāatpazīst nevis vienkārši rupji un uzbrūkoši komentētāji, bet tieši prokremliskie hibrīdtroļļi. Viens no viņu atrašanas kritērijiem bija publicēto komentāru skaits (ne mazāk par 15 komentāriem), jo apmaksātajiem troļļiem vajadzētu būt daudz aktīvākiem nekā tiem, kam par komentēšanu nemaksā. Iespējamie prokrieviskie troļļi ne tikai raksta naidīgus komentārus, bet tos atkārto, publicējot daudzas reizes līdzās dažādām ziņām. Pēc komentāru satura atlasījām tos, kuri pārstāv ļoti skaidru prokremlisku domu, kuri atkārto populārākos Krievijas valdības kontrolēto mediju vēstījumus, kuri neiesaistās diskusijās (vai reaģē tikai dažreiz), jo viņu mērķis ir izmainīt komentāru saturu. Atsijājām komentētājus, kuri raksta par dažādām tēmām (ieskaitot atbalstu Krievijas politikai), kuri ir prolatviski, proamerikāniski vai pārstāv, lai gan neiecietīgu, tomēr ar Krievijas interesēm nesaistītu pozīciju.

Tomēr tikai divas no minētajām pazīmēm bija relatīvi drošas – komentētāju IP adreses un segvārdi. Pēc tiem atlasījām aktīvākos, lai sāktu aizraujošo komentāru lasīšanas un analizēšanas posmu.

Izvērtētais apjoms ir milzīgs: 207 707 komentāri,  20 006 unikālas IP adreses.

48 no vairāk nekā divdesmit tūkstšiem IP adrešu atbilda hibrīdtroļļu identificēšanai izstrādātajiem kritērijiem. Jāpiebilst, ka viens un tas pats iespējamais trollis var gan mainīt IP adresi, gan savu segvārdu. Bet tā rīkojās absolūtais mazākums, lielākā daļa publicē komentārus no vienas IP adreses, pārsvarā saglabājot izvēlēto segvārdu vai dažus segvārdus.

Atlasījām 2967 komentārus: 1721 latviešu portālos, 1242 – portālos krievu valodā (4 komentāri citos portālos). Lai saprastu hibrīdtroļļu ietekmi, no visiem rakstiem atlasījām tikai tos rakstus, kuri bija izraisījuši hibrīdtroļļu interesi. Visvairāk komentāru bija pie ziņām par Ukrainas notikumiem - 29%, ar Ukrainas notikumiem saistītām Latvijas ziņām (lielākoties Latvijas politiķu un amatpersonu izteikumi, lēmumi, rīcības) – 10%, ziņām par Krievijas embargo kā atbildes reakciju uz ES sankcijām – 14%, ES sankciju ziņām – 13%, ziņām par notriekto lidmašīnu MH17 – 8%, ar Ukrainu saistītām Krievijas ziņām (galvenokārt valsts līderu paziņojumi, viedokļi, aktivitātes) – 8% (skat. 1.grafiku)

1.grafiks. Iespējamo hibrīdtroļļu komentēto rakstu tēmas


 

 

Ja rakstus sadalām pa portāliem, redzams, ka hibrīdroļļi komentējuši vairāk rakstus tvnet.apollo.lv latviešu valodas sadaļā un līdzās rus.tvnet.lv un rus.delfi.lv publicētajām ziņām – skat. 2.grafiku.

2.grafiks. Iespējamo hibrīdtroļļu komentēto ziņu īpatsvars portālos


 

Vai iespējamie hibrīdtroļļu komentāri veido nozīmīgu komentāru apjomu? Lūk, galvenie kvantitatīvās daļas rezultāti.

3. grafiks. Iespējamo hibrīdtroļļu komentāru īpatsvars


 

Nevēlos lasītājus nogurdināt ar milzīgām skaitļu virknēm, tāpēc tabulā iekļauti tikai galvenie rezultāti. Tie rāda, ka iespējamie hibrīdtroļļi, lai gan nikni un aktīvi, veido nepilnus 4% no visiem komentāriem. Tas ir viens no galvenajiem šī pētījuma secinājumiem. Ko tas nozīmē un ko dod iepazīšanās ar vairākiem raksturīgiem hibrīdtroļļiem – nākamajos blogos.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti