Anda Rožukalne: Deputāta Šnores politiskā reklāma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Varam ironizēt, ka žurnālisti kā politiķu un varas pārstāvju kontrolētāji, kā sabiedrības uzticību baudoši starpnieki starp politikas veidotājiem un auditoriju vairs nav vajadzīgi. Vietā enerģiski nāk politiķi: paši veido politiku, paši to komentē, skaidro, popularizē dominējot sabiedrības izpratnē par savas darbības kvalitāti.

Daži no jaunās paaudzes politiķiem iet vēl tālāk – veido savus mediju projektus, kļūst par raidījumu vadītājiem, intervētājiem, scenāriju autoriem un producentiem. Tā noticis ar ''Rīga TV24" projektu “Globuss”, ko vada Saeimas deputāts vēsturnieks Edvīns Šnore.

Būtiski, ka šī raidījuma beigu titros ir uzraksts, ka tas veidots par sabiedriskā pasūtījuma līdzekļiem. Tātad nodokļu maksātāju nauda izmantota ne vien ievēlētā deputāta algai (kas ir pamatoti un likumīgi), bet arī viņa politiskajai reklāmai (ļoti apšaubāms ieguldījums). Ideja, ka parlamenta deputāts vada raidījumu, ir pretrunā ne vien ar mediju ētikas principiem par neatkarīgas un  sabalansētas informācijas sniegšanu, bet arī Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma prasībām.

Tomēr Šnores raidījums atšķiras no Eiropas Parlamenta deputāta Andreja Mamikina politisko viedokļu savirknējuma projektā “Eiropa bez cenzūras” (skatāms Pirmajā Baltijas kanālā (PBK)). “Globuss” ir pasaules politikai veltīts projekts, kurā kopā ar zinošiem speciālistiem, pētniekiem un ekspertiem, tiek pārspriestas vispārīgas vai aktuālas problēmas. Lūk, daži piemēri – reliģijas loma pasaulē, drošības riski Eiropā, Eirāzijas savienība, Maidana gadadiena.

Sākumā domāju, ka deputāts raidījuma vadītāja lomā aicināts, lai liktu lietā savas vēsturnieka zināšanas un intereses, lai piedāvātu savu ekspertīzi. Tā gluži nav. Deputāts piesaka tematu un uzdod neitrālus jautājumus. Viņa paša skatījums raidījumā netiek pausts. Katrs izlaidums ir rūpīgi sagatavots, piemeklējot fona informāciju, saruna tiek virzīta ieinteresēti, izmantojot grafiskus elementus un iepriekš savāktu faktu materiālu. Saturs ir izglītojošs, attiecību stils studijā – ieinteresēts un inteliģents. Tas arī viss. Nav saprotams, kāpēc diezgan nosacītām funkcijām, ko varētu izpildīt jebkurš, tiešām jebkurš žurnālists, uzaicināts parlamenta deputāts?

Būtībā tā ir mimikrija – deputāta izlikšanās par raidījuma vadītāju. Šī projekta kontekstā pārsteidz ne tikai televīzijas vadības izvēle, bet arī neatkarīgu ekspertu atsaucība.

Daži no viņiem uz Šnores raidījumu nāk regulāri. Tātad arī politikas, ārpolitikas, vēstures un citos jautājumos ļoti kompetentu cilvēku ieskatā tā ir normāla parādība, ka politiķis it kā neitrāli vada raidījumu. Patiesībā visi raidījuma viesi apstiprina šo jauno normalitāti, piedaloties un ieguldot savu laiku, zināšanas, eksperta harismu viena politiķa regulārā reklāmas projektā.

Kāpēc reklāmas, ja raidījums ir neitrāls un izglītojošs? Atbilde ir vienkārša: paša vadīts raidījums ir lieliska iespēja pastāvīgi būt skatītāju acu priekšā un iegūt papildu politiskās popularitātes punktus. Šnores gadījumā tās ir ne tikai priekšrocības, salīdzinot ar citiem parlamenta kolēģiem, bet par nodokļu maksātāju naudu iegūtas priekšrocības.

Arī tā ir nopietna tendence, ne velti par gudrais žurnālists Jānis Domburs piedalās deputāta Artusa Kaimiņa videobloga intervijās. Arī šo, tāpat kā Kaimiņa “Suņu būdu”, varētu saukt par Šnores videoblogu, bet abi, lai kā tos dēvētu, ir tipiski raidījumi ar intervijām, scenāriju, producēšanas izdevumiem un tehniskiem nosacījumiem. Šnores gadījumā projekts skatāms licenzētā kanālā, tātad pakļaujams elektronisko mediju regulācijai. Kaimiņš savu programmu nosauca par blogu, lai varētu turpināt raidīt arī priekšvēlēšanu laikā, kad politiskā reklāma ir aizliegta. Raidījumi top, deputāti uztur popularitāti, bet jautājumi par politisko atbildību, par politiskās darbības kvalitāti viņiem netiek uzdoti. Ēters ir aizņemts ar viņu pašu performanci, deputāti kļuvuši gluži vai par politikas žurnālistu kolēģiem.

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) regulāri vērtē jauno TV kanālu veidoto projektu kvalitāti. ''Rīgas TV24'' “Globusa”  ideja un tā saturs atbilst sabiedriskā pasūtījuma prasībām, bet pamatprincips, ka to vada politiķis, ir pilnīgā pretrunā ar sabiedriskā pasūtījuma nosacījumiem un sabiedrības interesēm. Tas ir izdevīgs tieši politiķim, kurš tiesības papildus parlamenta deputāta statusam darīt radošo darbu varētu izpaust arī citās, ar ētiku tuvāk saistītās formās.

Pārfrazējot populāro teicienu: mums ir politika, politiskās shēmas, politiskā reklāma un politiķu vadīti televīzijas raidījumi. Vai esam pieraduši?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti