Anda Rožukalne: 3 nacionālās apraides biļetes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Nepievienošos tiem, kas nikni metas virsū jaunajiem bezmaksas apraides kanāliem.  Labāk izvērtēt, kāpēc Latvijas virszemes kanālu OTV, TV24 un Re:TV piedzimšana nelīdzinās veiksmes seriālam. Manuprāt, šādu situāciju radīja nepamatota steiga, apsēstība ar kanālu skaitu un resursu trūkums profesionālā līmeņa celšanai.

NEPLP mazāk nekā pirms mēneša, dažas dienas pirms svētku brīvdienām paziņoja sabiedriskā pasūtījuma līdzekļu piešķiršanas konkursa rezultātus. Televīzijas ieguva iespēju radīt pieteikto saturu, bet vienlaikus 1.janvārī tika izliktas bezmaksas apraidē. Šo steigu veicināja arī Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas lielā uzmanība un skaļie pārmetumi rudenī, kad pēc MTG salīdzinoši nesenā lēmuma pamest bezmaksas apraidi (lai gan uzņēmums solīja to nedarīt), uz burvju mājiena neradās jauni, ļoti kvalitatīvi kanāli.

Pēkšņā apraides atļauju piešķiršana ilustrē Latvijā izplatīto kanālu orientēto domāšanu,  pārliecību, ka kanālu atvēršana pati par sevi bagātina saturu.

Nē, kanālu skaits informācijas dažādību nepalielina, to veicina daudzveidīgs, unikāls saturs. Un labus kanālus nevar radīt īsā laikā bez nopietnām investīcijām to saturā!

Jaunie kanāli šobrīd risina trīs problēmas. Pirmā - pašu saturs. Daļa no tā veidota pēc Latvijā dzīvīgām amatierisma tradīcijām, aizrautīgiem cilvēkiem sanākot kopā un mēģinot veidot ko līdzīgu mediju vidē acīmredzamajam. Bet mediju saturs, ja vien to veido profesionāļi, lielākoties top aizkadrā. Ļoti svarīgais neredzamais darbs, kas ietver ideju radīšanu, apdomāšanu, izmēģināšanu un izstrādāšanu, pašlaik virszemes kanālu redzamā satura tapšanas gaitā nereti nav izdarīts. Tāpēc piedāvājums bieži  ir pašdarbniecisks, negatavs.

Otra problēma: ko iesākt ar bezmaksas virszemes pieslēguma iespējām rādīt un rādīt. Kanāli meklē saturu, tajos ir daudz atkārtojumu, citu producentu piedāvāto arhīvu materiālu, kuru īsā vieta būtu jēdzīgi saliktā, konceptuāli skaidrā kanālā, ko ieslēdzot (un izslēdzot) ir skaidrs, kāpēc to esi sameklējis.

Šeit arī trešā problēma – unikāla kanāla koncepcija. Tā vairāk vai mazāk skaidra "Re:TV", kas piedāvā reģionu stāstus, bet, protams, jāceļ satura līmenis. "TV24"  domāts kā ziņu un kanāls, tomēr tā saturs var ilustrēt viduvēju, sasteigtu profesionālo kvalitāti. OTV rāda novada oficiālos notikumus atstāstošas ziņas un jau pārlaidis skandālu ar Latvijā veidoto filmu demonstrēšanu. Kāpēc vajadzīgs kanāli, kas spēj vien atkārtot vecas filmas vai raidījumus?  Kāds ir katra kanāla uzdevums? Tas nav skaidrs, jo NEPLP konkurss bija par raidījumiem, ne jau par kanāla koncepciju. Uzvara konkursā ar satura idejām, nerada saturiski  kvalitatīvu kanālu.

Visiem OTV, "TV24" un "Re:TV" kritizētājiem, jāatceras, ka sabiedrības nauda ieguldīta tikai konkrētos raidījumos, viss pārējais – pašu uzņēmumu investīcijas. Par to izlietojumu atbild arī kanālu īpašnieki. „Re:TV” veido Vidzemes televīzija, kas pieder SIA „Valmiešas TV”. Šī uzņēmuma īpašnieks ir SIA „Valmieras reģiona patērētāju biedrība” , kuras īpašnieku vidū ir Jurģis Ābele (60,01%), Indulis Frišfelds (16,95%), Indulis Āboltiņš (5,2%), Atis Sausnītis (2,5%) un citi.

OTV kanāla īpašnieki pašlaik mainās. Kā noskaidrojusi Leta, tiem pievienosies advokāts un Administratoru asociācijas padomes priekšsēdētājs Ilmārs Krūms. “Ogres televīzija” pašlaik pieder Arturam Robežniekam (55,67%), Nikolajam Ļeoņenko (23,71%), Ogres novada domei (14,43%), Valdim Kupcim (2,06%), apdrošinātājam "Balta"(1,03%), kooperatīvajai sabiedrībai "Ogreks"(1,03%), Ogres rajona pašvaldību savienībai(1,03%) un Tatjanai Zaicevai(1,03%). TV24 īpašnieks ir akciju sabiedrība „TV Latvija”. Tā  valdē strādā ir Jānis Zips, padomes priekšsēdētājs ir Juris Ķezberis, padomē darbojas Lauris Kļaviņš un Agnese Grīga.

Vai bija citas iespējas. Noteikti! Pirmā, mierīgi izdomāt, ko darīt ar brīvajām kanālu vietām un rādīt tajās kvalitatīvu kanālu saturu. Kaut vai Krievijas nepaklausīgo “Dožģj”, kultūras kanālu "Arte" vai kādu citu, par kura trūkumu sociālajos tīklos pamatoti protestē uz masu skatītāju orientēto, ar Krievijas prokremiskajiem kanāliem piepildīto "Lattelecom" paku kritizētāji. Jaunu kanālu varēja veidot LTV, šādi plāni taču iepriekš ir bijuši.

Lai kādas būtu idejas, tām visām vajadzīgs laiks un citi resursi. Doma dot iespēju augt kādam no esošajiem kanāliem nav slikta, bet nu mums ir burtiskā nozīmē jāierauga, kāda ir to profesionālā varēšana.

Jaunie virszemes TV spēlētāji ir situācijā, kas atgādina degvielas nomaiņu lidojuma laikā - vienlaikus jārada saturs un jāpiepilda nacionālā kanāla ēters, pret kuru ir ļoti augstas prasības. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti