Aiga Pelane: Prezidents pievīla

Varbūt Valsts prezidents Raimonds Vējonis, sēdēdams Latvijas Televīzijas studijā raidījumā “Viens pret viens” un braši teikdams, ka „atmetīs atpakaļ parlamentam” izmainīto mikrouzņēmuma nodokļa regulējumu, nemaz lāgā nezināja, ka mazo uzņēmēju sāpe nav tikai tas, ka valdība pēc pāris gadiem šo režīmu nolēmusi aizstāt ar kādu citu atbalsta mehānismu, bet gan arī (un pat daudz lielāka) - nepieciešamība no nākamā gada maksāt minimālās sociālās iemaksas. Pieļauju, ka piektdienas vakarā, kad prezidents to likumu arī „atmeta” atpakaļ, ne viens vien mazais uzņēmējs atviegloti uzelpoja un, iespējams, pat nodomāja – nu ir taču mums tas prezidents viens foršs vecis. Diemžēl – pilnīgi lieki, jo sociālo iemaksu „lieta” tā arī netiek mainīta. Vismaz pagaidām.

Es šoreiz nepieskaršos tam – vajag vai nevajag maksāt sociālās iemaksas un vai 97,16 eiro mēnesī ir daudz vai maz. Tāpat šoreiz ne par to, kādu ietekmi pašreizējais režīms ir atstājis uz tautsaimniecību, darba tirgu, sociālo budžetu, solidaritātes principu un, galu galā, arī ne par to, ko gan īsti uzskatīt par uzņēmēju tirgus ekonomikas kontekstā. Par to – kādu citu reizi. Šoreiz par totālu komunikācijas trūkumu un manipulatīviem paziņojumiem, kas uzticēšanos valsts varai, visdrīzāk, graus vēl vairāk.

Ja atskatāmies vēsturē, mikrouzņēmēju atbalsta mehānisms tika ieviests krīzes laikā ar konkrētu mērķi – lai jebkurš, kurš kaut ko prot darīt, spētu paēdināt sevi, savu ģimeni un nedaudz arī „atmestu” valstij nodokļu veidā. Ja ļoti gribētu, tad jau varētu arī saskaitīt politiķu mēģinājumus pa šiem gadiem mainīt šo atbalsta formu – te ceļot, te atkal neceļot nodokļa likmi, te mēģinot pielabot un mainot kādas likuma normas. Ticiet, to mēģinājumu bija daudz. Un ne jau mazie uzņēmēji, kuri tiešām veidoja savu mazo biznesiņu, kā nu mācēja, te bija pie vainas ar savu lobēšanas spēku. Viņi jau tad praktiski nebija vajadzīgi ne politiķiem, ne uzņēmēju organizācijām, jo lielais vairums jau bija tikai tā saucamie mikrouzņēmumi, proti, no lielajiem „atdalīti” pāris cilvēku grupiņas, lai būtu iespējams, kā moderni sauc, – optimizēt nodokļus.

Protams, jautājums šajā gadījumā ir arī par to, kāpēc Valsts ieņēmumu dienestam (VID) rokas bija par īsu, lai vismaz daļēji tiktu galā ar šādiem pēc būtības nelikumīgiem „optimizētājiem”

un vai likumdevēji tiešām darīja visu, lai iedotu VID likuma spēku arī kaut ko reāli izdarīt.

Tas viss turpinājās tik ilgi, līdz nebija vairs citas iespējas, kā principā atteikties no šī atbalsta veida, jo pretējā gadījumā tas draudēja ar pilnīgu valsts tautsaimniecības pāreju uz mikrouzņēmējdarbību un praktiski tukšu valsts naudas maku. Visas lielās pārmaiņas tika panāktas 2015.gadā. Un tieši tad arī tika izstrādāti grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas paredz valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu maksāšanu. Tātad minimālais maksājums mikrouzņēmumiem 2017.gadā būs 97,16 eiro, bet 2018.gadā – 129,54 eiro mēnesī. Vismaz vēl šobrīd šo likuma normu neviens negatavojas mainīt.

Mazie uzņēmēji gan var iet pie tik ļoti nīstās un dažādi sauktās deputātes Barčas un iesniegt savus priekšlikumus,

jo tieši no viņas vadītās Saeimas komisijas šobrīd ir atkarīgs, vai un kādas izmaiņas skars likums par valsts sociālo apdrošināšanu.

Gribu gan piebilst, ka vēl pirms vairāk nekā gada ne tikai veiktas izmaiņas sociālo apdrošināšanu iemaksu likumā, bet arī tika dots solījums no politiķiem – izstrādāt jaunu atbalsta mehānismu tiem uzņēmējiem, kas sāk savu uzņēmējdarbību, kā arī tiem, kuru bizness ir pavisam neliels un ir skaidrs, ka lielāks tā arī nekļūs. Taču tā vietā, lai priecīgi rosītos tālāk, visi laimīgi aizmiga – gan politiķi, gan uzņēmēju organizācijas, gan paši biznesa cēlāji. Līdz pienāca 2017.gada budžeta veidošanas aktīvā fāze un pamodās Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, kura sāka bļaut par milzu bezdarba kāpumu, jo pieaugs izmaksas – būs jāmaksā sociālās iemaksas. Pamodās pie varas esošo partiju politiskie oponenti un pamodās arī paši mikrouzņēmēji, kuriem, protams, nav katru dienu jāatkārto likuma panti. Laikam tik daudz stāstus par strādājošām jaunajām māmiņām, studentiem un invalīdiem tik īsā laikā medijos reti kad varēja dzirdēt, lasīt un redzēt. Kādu brīdi jau šķita, ka citu strādājošo, turklāt uz pilnu slodzi, šajā valstī nemaz nav palicis. Beidzot arī pamodās VID, kurš nu piedāvā konsultācijas uzņēmējiem, uz kuru nodokļu režīmu labāk viņiem pāriet?

Nācās pamosties un sākt skaidroties arī pie varas esošajiem. Taču tas tika darīts daudz par maz un daudz par vēlu.

Kāpēc tā? Man nav atbildes.

Man grūti atcerēties šī gada laikā publiski aktīvas diskusijas, atgādinājumus, iespēju piedāvājumu, plēšanos un cepšanos par labāko variantu. Jā, Ekonomikas ministrija šī gada septembrī valdībai jau piedāvāja trīs dažādus atbalsta veidus trīs dažādām uzņēmēju grupām – start-up uzņēmumiem, biznesa uzsācējiem un dzīvesstila uzņēmumiem jeb pavisam mazajiem.

Izstrādāt un apstiprināt likumdošanu valdība un Saeima spēja tikai start-up uzņēmumiem.

Abiem pārējiem – nē, jo koalīcijas partneri un uzņēmēju organizācijas Ekonomikas ministrijas piedāvājumam nepiekrita. Vai kāds šajā brīdī kaut ko mēģināja skaidrot? Nē. Tas, ka tagad prezidents „atmet” kaut ko atpakaļ ar frāzi, ka vajag kaut ko vietā, nav nekas jauns pēc būtības. Tas, ka vajag kaut ko vietā un ka tas būs, bija zināms jau pirms gada. Tas, ka kāds nav līdz galam labi padarījis savu darbu un tagad vajadzēs to visu atkal sasteigt zem sabiedrības spiediena, arī skaidrs. Vai tas jaunais steigā taisītais iznāks labāks nekā iepriekšējais? Atliek vien cerēt.

Vai varēja iztikt bez protesta akcijas pie Saeimas budžeta pieņemšanas dienā? Vai saruna par citu atbalsta veidu varēja notikt agrāk? Vai varēja iztikt bez augsto amatpersonu sacensības piektdien: premjers Kučinskis vai prezidents Vējonis - kurš pirmais paziņos tautai „prieka” vēsti, ka parlamentam vēlreiz būs jāskata mikrouzņēmumu nodokļa likums? Un praktiski neviena vārda no abiem valstsvīriem par to, ka minimālās sociālās iemaksas šis likums neatceļ.

"Galvenais, ir panākts tas, ka, pirms ir aizvērts kāds režīms, ir vienošanās, ka ir jāuzkonstruē kaut kas jauns, un tikai tad tas iepriekšējais tiks aizvērts. Tā ir galvenā ziņa. Lai cilvēki, kas darbojas tajā režīmā, lai viņiem nav lieka stresa,” teica uzņēmēju, Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras vadonis Rostovskis. Ja konkrēti - kāds stress tiem protestētājiem, kas bija sanākuši pie Saeimas, ir noņemts?

Un tā nav nekāda galvenā ziņa, ka būs cits mehānisms vietā – jau minēju, šis „jaunais uzdevums” jau sen ir dots.

Nobeigumā gribu piebilst – pēdējā laikā nereti var dzirdēt no augstu amatpersonu mutes, ka mūsu “nedraugi” darot visu, lai Latvijā destabilizētu situāciju un radītu priekšstatu, ka Latvija ir neizdevusies valsts. Cienījamās amatpersonas, ja turpināsiet šādā pašā garā ar gaužām neprofesionālu komunikāciju, nevajadzēs nevienu nedraugu, pietiks tikai ar jums.

31 komentārs
haralds elceris
ne pirmoreiz pievīla! http://www.tvnet.lv/zinas/viedokli/564036-vejonis_latvijas_iedzivotaju_vidu_nav_saskeltibas_starp_latviesiem_un_krievvalodigajiem/comments/page/1 http://www.tvnet.lv/zinas/viedokli/636074-vienoti_valoda_un_pilsoniba/comments/page/1 http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/635309-prezidents_mums_vajadzigi_lideri_kas_spetu_iedvesmot_sasniegumiem/comments
tu
esi stulbs vai izliecies??
hj
un jus cerejat ka jums ir prezidents kas doma pa tautu? naivi
Kristers
Negribas ticēt un sākt tik ļoti uzreiz šaubīties par prezidentu pēc viena raksta... 1:1 viņš teica, ka atmetīs, lai viņi sāk domāt un sakārto. Ticu, ka 2017.gada iemaksa būs jāveic , bet līdz martam ir dots termiņš, lai sakārtotu mikrouzņēmumu nodevu sektoru. Visu...
Bezcerība
Ko darīt, lai no janvāra VSOAI grozījumus nepieņem? Ko mēs kā tauta varam darīt? NEKO
Agnese Pastare
Kāpēc pamodāmies tik vēlu? Jo mēs strādājām, lai šos nodokļus maksātu. Kāpēc gaidījām tik ilgi? Jo mūs baroja ar sarunām, ka veiks izmaiņas. Kāpēc neko publiski neteicām agrāk? Teicām. Esmu pati rakstījusi atklātas vēstules visiem deputātiem, prezidentam un ministrijām - 2015.gada novembra vidū, 2016.gada augusta sākumā un 2016.gada oktobra sākumā. Kāpēc izliekas, ka neviens neko nav teicis jau agrāk? Jo melo.
Žēl
Taisni mikrouzņēmumu nodokli vajadzēja likvidēt, atstājot speciālas normas cilvēkiem, kas paši ražo - ražo, nevis taxi vada. Un sociālo - domāju, ak nav jēgas viņu maksāt, jo pensija tāpat nebūs un šibrīža pensijas, kuras ir nožēlojamā lielumā valdība jau nu var paši atrast - kaut deputātu kvotas - 28 milj noņemot, un cik vēl tādas iespējas!
Neizpratne
Tad likumu nemainīs un mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji varēs maksāt 9%+sociālais, nevis 5%+sociālais? Cik izdevīgi :D
Agnese Pastare
Atpakal atmeta tikai datumu, līdz ar to paliek spēkā jau pieņemtais 2015.gadā, no 01.01.17 ir 5% + socialais 97€ par katru darbinieku
Lasitajs
Loti logiski un sakarigi izveidots apraksts
Kā naglai uz galvas
"Cienījamās amatpersonas, ja turpināsiet šādā pašā garā ar gaužām neprofesionālu komunikāciju, nevajadzēs nevienu nedraugu, pietiks tikai ar jums." Kremlis maksā nepareizajai partijai... vai varbūt arī nē?
Lampa
Paldies par rakstu! Ceru lasīt arī par citiem jautājumiem, kas minēti ievadā.
Suna
Ko jus piekasāties prezidentam ,viņam tagad svarigākas lietas ,jadoma ka iedzivināt bernudārzos ,skolās stambulas konvenciju uz brivi dzimumu izveli ! Jus ar saviem dumjajiem nodokļiem turiet muti ,nauda mums ir vajadziga ,algas tacu lacel ,paraziti jauztur ,jagatavojas iebrukumam krievijā ...
Hedviga
Tad, kad lasu kārtējo gaušanos par sociālā nodokļa ieviešanu Mikrouzņēmumos strādājošiem uz darba devēja, vai rēķina, man pavīd pirmais jautājums - vai tiešām mikrouzņēmumos strādā tikai pensionāri,kam tas vairs nav aktuāli vai A un B līmeņa (ar aizturēm domāšanā) cilvēki, kuri visus šos gadus nelikās ne zinis par sociālā nodokļa maksāšanu no savas aldziņas personīgi, lai nodrošinātu kaut min garantijas darba nespējas gadījumā un kaut ko pensijai? Domāju, ka nē! To sauc par cilvēku bezatbildību un bezkaunību. Neviens cits tavā vietā par tavām sociālajām garantijām nerūpēsies! Mana friziere kādreiz teica, ka socnodokli maksāt netaisās, jo līdz pensijai jau neizvilks. Taču, kad līdz pensijai bija tikai daži gadi, tad no radiem savāca naudiņu, iemaksāja, un nu priecīga saņem pensiju. Cūciski, protams, ka varneši paģēr, lai par šiem bezatbildīgajiem socnodokli maksā MU īpašnieki!
Lietotājs
Un jūs domājat ka pēc 20 -30 gadiem man no šīs nolaupītās "pensijas" naudas kāds kautko samaksās ja cilvēki turpinās migrēt ar šādu ātrumu ka šobrīd? Stipri par to šaubos ?
jaut
Šitas būtu jālaiž nevis ārpus ētera, bet ēterā. Argumentu kvalitāte no augstāko amatpersonu puses pārāk bieži ir nekāda. Ja tas tiek piedots klusējot, tas attīstās nepareizā virzienā.
profils
Nu un – kad beidzot tas klaji PRETLIKUMĪGAIS "tautas priekšstāvju" vājprāta samurgojums par socnodokļa "obligāto minimālo slieksni" tiks "atmests atpakaļ" (atkārtotai pārgremošanai SILES cūklopu aizgaldā)? Vai arī - šajā ziņā šīs pašreizējās "valsts" iedzīvotāju "likumīga" APLAUPĪŠANA turpināsies?? Un MUĻĶU zemes joprojām 'rullēs' - kā pa SILES cūklopu sagānītajiem sū#iem???
Smadzeņu trauma
Patiesībā – esu dermoliberastu trollis steipuļu karlīne un arī SAMURGOTA SLIMA CŪKA ESU ar GALVAS APSALDĒJUMA SMADZEŅU TRAUMU, kas par nelielu samaksu izdarīs visu, gan līmi ošņāju, gan pats savus sūdus pie parašas, gan arī barakas komandanta obanāna pieķēzītās apenes, bet kameras biedri mani samīļo virkni reižu katru dienu, tikai viņus sauc Vaļera, Serjoga, Vovčiks un arī es, viena veca izļurkāta lezba Streipuļu Karlīne. Esu vēl arī dibenbrālis, ar ko arī apsveicu sevi, pasīvi streipuļojošo mikrocefālo retardu no dermoliberastu p!darskapja. Visi mani komentāri ir manu dermoliberastu skapja saimnieku un manu pretīgo perversiju partneru apmaksāti mēsli. P.S. PRETLIKUMĪGA CENZŪRA iesmird, lsm.lv administratīvie "lielākie kretīni" - šajā pašreizējā "tiesiskajā valstī" CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!
Smadzeņu trauma
vai vispārējs "muļķu zemes siles cūkas s#du latvāņa murgs", jeb galvas apsaldējums?
Kā tad tā?
Latviju jaunākajā laimes zemē Igaunijā arī ir jāmaksā "socnodokļa" obligātais minimālais maksājums. Pat augstāks nekā Latvijā.
Nemaz nav labi,
kad prezis pieviļ meiteni...
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti