Aiga Pelane: Pārprastais Vilks

Ko īsti sabiedrībai vēlējās pateikt finanšu ministrs Andris Vilks, publicējot savu viedokli „Latvijas Avīzē” ar nosaukumu „Nodokļu slogs – kādus soļus spersim šīs jomas pilnveidei?”, vairs nav skaidrs. Brīdī, kad jau nopriecājos par valstsvīra cienīgu stāju, kurš spēj arī šajā pirmsvēlēšanu laikā diskutēt par svarīgiem, bet nepopulāriem jautājumiem, ieraudzīju, ka jau sekojusi jauna ministra parakstīta preses relīze, kurā teikts, ka viņš ir pārprasts un nav mudinājuma celt nodokļus.

Tad kāds bija viedokļa raksta mērķis? Ko ministrs īsti gribēja teikt? Protams, ministrs tieši savā rakstā avīzē nesaka – nodokļi jāceļ, taču raksta konstrukcija liecina par to, ka uz to pusi tomēr velk – vajadzību daudz, naudas nepietiek, un kopumā nodokļu slogs Latvijā ir zems un var kļūt vēl zemāks, un tad vispār daudz ko nevarēs atļauties. Kā mēs turpmāk finansēsim savas vajadzības - šī patiešām ir viena no svarīgākajām problēmām patlaban.

Var jau pieļaut, ka ministrs vēlējās tikai pažēloties, ka „ļaunās” - citas ministrijas - prasa par daudz naudas, bet ministram nākamā gada budžets nekādi nelīmējas kopā.

Nu labi, ministrs pažēlojas, bet ne jau to sabiedrība gaida. Kāds būs risinājums? Ministrs atrunājas, ka Finanšu ministrija nerosinās diskusiju par kompensējošiem pasākumiem [...], un šī valdība arī nerosinās nodokļu pārskatīšanu vispār. Taču gribu uzsvērt, ka Finanšu ministrija ir tieši atbildīga par nodokļu politiku, par naudas iekasēšanu valstī un arī par tās sadali, proti, tā katru gadu izstrādā valsts budžetu.

Ja tajā kaut kas nav kārtībā – proti, gali nekādi neiet kopā, tad svarīgi laikam sākt par to runāt un neslēpt galvu smiltīs. Kas tad rosinās šo diskusiju, ja ne ministrija, kurai tieši ir šī sāpe, kura pārzina un vēl ir atbildīga par šo jomu?

Un Vilka viedoklis laikrakstā būtu bijis ļoti labs sākums šādai diskusijai.

Ļoti žēl, ka ministrs daļēji norobežojas no tā, apvaino medijus par to, kā viņi interpretē teikto, turklāt vēl mēģina mainīt savu nostāju (avīzē publicētajā viedoklī nav atrodams vārdu savienojums "ēnu ekonomikas apkarošanai", kaut arī vietām ir nojausma, ka tā tiek piesaukta. Taču vēlāk tapušā preses relīzē šis jau pārvēršas par galveno uzdevumu). Iespējams, tam par vainu jau pavisam tuvās Saeimas vēlēšanas.

Taču savā ziņā Vilks vismaz ir panācis to, ka par nodokļiem valstī atkal nedaudz parunā. Ļoti gribas cerēt, ka tomēr sāksies arī nopietnas diskusijas par nodokļu politikas maiņu, un šajās diskusijās, lai kā arī negribētu, būs jāpiedalās gan Finanšu ministrijai, gan arī šai valdībai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt