Usjaslavs Čaradzejs: «Думкі беларуса». 300 eiro par komunālajiem maksājumiem – vai tas ir taisnīgi?

Oktobris ir laiks, kad burbuļošana radiatoros atnes siltumu. Taču vienlaikus ar temperatūras paaugstināšanos telpās kļūst "biezāki" arī rēķini. Antirekords manai trīs cilvēku ģimenei, kas īrēja nedaudz vairāk par 50 kvadrātmetriem lielu dzīvokli Avotu apkaimē, bija 342 eiro! Un tas, par spīti manam taupības režīmam, kad es sekoju līdzi katrai ieslēgtajai spuldzītei!    

Аўтарская версія па-беларуску — тут.
Авторская версия на русском — здесь.

«Думкі беларуса»

Rubrikā «Думкі беларуса» (Baltkrieva pārdomas – baltkrievu val.) neatkarīgais žurnālists, kuram izdevies aizbēgt no Baltkrievijas uz Latviju, stāsta par to, kas viņam rūp šeit un tagad. Viņš raksta ar pseidonīmu: viņam joprojām ir radinieki Baltkrievijā.

Vai biju pārsteigts, kad saņēmu rēķinu? Un vēl kā! Īpaši ja ņem vērā, ka Baltkrievijā šie maksājumi vienmēr bijuši septiņas līdz desmit reizes mazāki! Taču pēc trīs minūšu šoka stāvokļa sapratu, ka tik milzīgi rēķini – tā ir norma. Un, lūk, kādēļ.

Kad mēs ar ģimeni tikām izspiesti no dzimtās zemes un nonācām Rīgā, tad pirmās dažas nedēļas mitinājāmies dzīvoklī, kuru īrējām, maksājot par nodzīvotajām diennaktīm. Elektrību un ūdeni izmantojām kā mājās – bez īpašas ekonomijas. Dzīvokli, kurā apmesties ilgāk, meklējām sludinājumos vienā no specializētajām vietnēm. Protams, bijām dzirdējuši, ka Latvijā komunālie maksājumi ir lielāki nekā Baltkrievijā. Pat lielākajā daļā sludinājumu bija rindiņas par rēķiniem, bet daži saimnieki bija pievienojuši fotogrāfijas ar maksājumu kvītīm par pagājušās ziemas mēnešiem. Vislielākie rēķini bija ap 150 eiro. Tās bija 2022. gada vasaras beigas, tādēļ

pat vietējie iedzīvotāji nezināja, kāds "pārsteigums" viņus gaida apkures rēķinos pavisam drīz…

Viens no dzīvokļiem, kuru devos apskatīt, atradās Rīgā, Brīvības gatvē. Skaista divstāvu ēka ar kafejnīcu pirmajā stāvā bija tajā ielas daļā, kas ir tuvāk izbraukšanai no pilsētas pa autoceļu A2. Man iepatikās rajons – līdzās mājai bija vairāki veikali, puskilometra attālumā – bērnudārzs, laba satiksme, un, ja godīgi, šī vieta man atgādināja Minskas Asmaloukas rajonu. Bet tā ir mana mīļākā vieta Minskā!

Pati māja Brīvības ielā arī bija labā stāvoklī – tās īpašnieks dzīvoja vienā no dzīvokļiem, bet pavisam to bija pieci – divi pirmajā stāvā un trīs otrajā stāvā. Dzīvoklī bija gandrīz viss, kas bija vajadzīgs manai ģimenei. Kad saruna ar Marku – tā sauca saimnieku – nonāca līdz naudai un obligātajiem maksājumiem, viņš izmeta tādu frāzi: "Minskā dzīvo mans draugs. Laiku pa laikam viņam piezvanu un labi zinu, kā tur dzīvo. Lūk, mums arī vajadzētu tādus mazus komunālos rēķinus kā jums!"     

Sekoja mans monologs, kurā es stāstīju par baltkrievu patieso dzīvi savā valstī. Mēs pievērsāmies gan algām, gan nodokļiem, gan pārtikas cenām, gan totalitārajam režīmam, kas ar parasto baltkrievu slepkavībām sagrāba varu 2020. gadā. Bet divus gadus vēlāk šī pašpasludinātā "vara" deva atļauju Putinam, lai no Baltkrievijas teritorijas Krievijas armija uzbruktu neatkarīgajai Ukrainai…

Ja jums, skatoties no Latvijas, liekas, ka dzīve Baltkrievijā ir ļoti lēta, tad tas tā ir tikai no Eiropas algu viedokļa. Manas sarunas ar Marku laikā 2022. gadā vidējā mēnešalga Baltkrievijā bija apmēram 400 eiro. Jūs taču zināt, kā tā veidojas? Bet pats Lukašenko vēl 2016. gadā pirmo reizi apsolīja, ka vidējā alga sasniegs 500 dolārus! Saskaitiet – cik gadu pagājis? Bet kā ar inflāciju? Taču kopš tā laika solījums tā arī nav izpildīts.

Piemēram,

mani vecāki jau ir pensionāri, un, esot pensijā, viņi ir spiesti strādāt, lai varētu atļauties to pašu, ko iepriekš.

Turklāt viņiem ir pašiem savs dzīvoklis. Bet, ja esi no citas pilsētas un miteklis jāīrē, pat ar algu, kas lielāka par 500 eiro, izdzīvot Baltkrievijas galvaspilsētā nav viegls uzdevums.

Kā ir ar visvienkāršāko pārtikas produktu cenām? Atveram vietnes ar produktiem Minskā un Rīgā, skatāmies: 10 olas Baltkrievijā maksā 1,36 eiro, bet Latvijā – 1,65 eiro. Cūkgaļa – 6,72 eiro kilogramā Minskā pret sešiem eiro Rīgā, Baltkrievijas kartupeļi – 0,58 eiro kilogramā, bet Latvijas – 0,79 eiro kilogramā.

Daļa manu paziņu izmanto mikrokredītus, lai nopirktu pārtikas produktus. Kā jums patīk tāda sociālā valsts?

Ja atgriežamies dzīvoklī Brīvības gatvē, tad laikā, kamēr notika apskate un saruna ar saimnieku, fonā darbojās televizors. Rādīja "Euronews" ziņas. Un, lūk, diktors stāsta, ka pastāv iespēja, ka baltkrievi varētu tikt nosūtīti uz fronti Ukrainā. Iekšā viss sagriezās…

Tobrīd pasaule jau bija redzējusi kadrus no Bučas un Mariupoles, tādēļ katrs varēja iedomāties, kas tas par karu… Un, zinot Baltkrievijas režīmu, kurš ir simtprocentīgi atkarīgs no Kremļa, šī ziņa bija tik reālistiska!

Bet vai ir kaut neliela iespējamība, ka Latvijas iedzīvotājus nosūtīs karot? — toreiz pajautāju dzīvokļa saimniekam.

Nekādā gadījumā! — asi atbildēja Marks.

Ziniet, tas arī ir galvenais iemesls, kādēļ milzīgi komunālie maksājumi – tas ir apšaubāmi, bet okay!

Baltkrievi saņem lētu Krievijas gāzi un ar to apsilda valsti. Šobrīd tas ne pārāk sit pa kabatu vienkāršajiem cilvēkiem.

Tomēr jāmaksā būs arī vienkāršajiem baltkrieviem

– ir liela iespējamība, ka Lukašenko galu galā apmainīs neatkarību pret gāzi, naftu un papildu kredītiem no Krievijas. Bet jāmaksā būs ar to, kas vajadzīgs Putinam – ar cilvēkiem frontē. Vai jūs piekrītat tādai matemātikai? Es ne!

342 eiro par komunālajiem pakalpojumiem – tas ir daudz! Taču es pazīstu četru cilvēku ģimeni, kas īrē dzīvokli centrā, un ziemā viņu rēķins pārsniedz 500 eiro mēnesī. Šokējoši skaitļi! Kā mēs, emigranti, tiekam galā? Mēs ar sievu esam iekārtojuši tabulu ar mūsu algām un obligātajiem maksājumiem. Vienmēr vairākkārt pārskaitām naudu, apspriežam pirkumus. Vasarā pamazām atliekam maksājumiem ziemā. Un no rudens vienmēr meklējam papildu darba iespējas.  

Vasarā mana un sievas algas sedz dzīvokļa īres maksu, komunālos maksājumus, maksu par pašvaldības bērnudārzu, vingrošanas nodarbībām, pārtiku. Paliek pāri apmēram 15 procenti no kopējās summas. Šī nauda aiziet, lai iegādātos ziemas apģērbu, kamēr tas nav tik dārgs. Ja vēl kaut kas paliek pāri, atliekam rezervē.

Ziemas mēnešos ar pamatalgu nepietiek, lai segtu minētos izdevumus.

Īpaši, ja kāds ģimenē slimo. Lai apmeklētu ārstu, jāņem nauda no "cūciņas". Piemēram, es vairāk nekā pusgadu krāju vizītei pie stomatologa…

Tā ir dzīves ierobežošana visās nozīmēs – jāskaita katrs cents un katra stunda. Jāatsaka sev, sievai, bērniem gandrīz viss. Taču ir simtprocentīga iespēja pateikt bērnam pirms gulētiešanas Ar labu nakti un dzirdēt atbildi:  Saldus sapņus. Un jāiet tālāk – strādāt, meklēt iespēju nopelnīt.

Bet kā gan citādi? Mūsu un jūsu reģionā notiek karš… Skaidrs, ka ierakumos bez tā būs jāiztiek. Bet vēl – nebūs jāskaita komunālie maksājumi!

Starp citu, dzīvokli Brīvības gatvē mēs tā arī nenoīrējām. Atradām savu ligzdiņu kādā Avotu apkaimes ielā. Klikšķis ar dzīvokļa saimnieci notika uzreiz – viņa bija sekojusi ziņām no Baltkrievijas pēc maniem iepriekšējiem rakstiem. Zinu, ka ziemas mēneši finansiālā ziņā ir sarežģīti visiem Latvijas iedzīvotājiem. Taču,

kad saņemsiet rēķinus, uz brīdi pēc pirmā iespaida aizdomājieties, vai jums ir vajadzīgs mazāks skaitlis rēķinā par tādu pašu cenu, kādu maksā baltkrievi?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti