12.Saeimas sapņi: ZZS jeb Viss būs labi

Siltais gaidīšanas laiks ir klāt! Pēc mēneša dosimies pie vēlēšanu urnām, lai tajās samestu savus mīļākos partiju sarakstus. Nekad iepriekš neesmu balsojusi tik atbildīgi, kā to darīšu šoreiz, – esmu nolēmusi izlasīt visu partiju priekšvēlēšanu programmas, kā arī sabiedrības izglītošanas nolūkos publicēt nelielu domrakstu par tām konkrētā secībā. Secība nav izvēlēta nejauši, un tās izveides princips Jums ir vai nu jāuzmin, vai arī jāizdomā, un veiksmīgākajam pienāksies ne tikai liels gods, bet arī balva. Pirmie laimīgie – Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) ar savu jauno džeza albumu  „SAIMNIEKI SAVĀ ZEMĒ!”

ZZS ir visai interesants veidojums, jo klasiskie zaļie un klasiskie zemnieki viens otru nevar ciest. Zemniekam ir prieks apbērt savu lauku ar minerālmēsliem, lai palielinātu ražu, peļņu un laimi, bet tikmēr zaļajam būtu jāraud par tā dēļ bojā aizgājušo dabas daudzveidību. Zaļajam būtu liels prieks, ja tiktu aizliegts Raundaps, bet zemnieks par to zaļajam kluptu krāgā.

Protams, ir apmēram četri izņēmumi, bet, ja tos neskaita, tad ZZS ir kā Geju un Homofobu tiesību aizsardzības organizācija vai kā diriģents, kas mēģina panākt, lai koris braši dziedātu, bet vienlaicīgi arī aizvērtos.

Daļa ZZS deputātu amata kandidātu pieteikumu, ko iesniegt Centrālajai Vēlēšanu komisijai, veidoti ar ļoti lielu nopietnību. Kaut arī pieprasīts norādīt skaidras naudas uzkrājumus, kas lielāki par 700 eiro, Armands Krauze atzinies, ka ir uzkrājis arī 450 Krievijas rubļu (apmēram 9 eiro) un 360 Ukrainas grivnu (apmēram 20 eiro). Lai viss būtu godīgi, deklarēju, ka man šobrīd uz galda uzkrāti 6 Polijas zloti (apmēram 1,5 eiro) un 10 eirocentu.

Tādiem ZZS, kuru mērķis īsti nevar būt skaidrs, grūts ir tas laiks, kad jāiesniedz partijas priekšvēlēšanu programma, jo kaut kas taču ir arī jāuzraksta, turklāt tas jāizdara tā, lai iesaistītie zaļie nesaplēstos ar iesaistītajiem zemniekiem. Partijas spožākie prāti ir spējuši radīt programmu, kas izklausās labi, bet tajā pašā laikā lielākoties neko nenozīmē.

ZZS savus sapņus sadalījuši 3 nodaļās: „Drošība par nākotni”, „Harmoniska reģionu attīstība” un „Izglītota sabiedrība”. Kāpēc, piemēram, revolucionārais ierosinājums rūpēties par darba vietu radīšanu reģionos iekļauts pirmajā, nevis otrajā vietā? To es nezinu.

Pēc programmas var spriest, ka galvenie darbības virzieni būs rūpes, atbalsts un uzlabošana. Tie ir ļoti labi vārdi, jo īsti nav, ko iebilst, – diez vai tā būs, ka kāds ļoti skaļi protestētu pret, piemēram, ZZS sapnīti rūpēties par ģimenēm ar bērniem.

Lai izvairītos no oponentiem, nav aprakstīts, kā varētu izskatīties aprūpēta ģimene. Lielāki bērnu pabalsti? Abortu aizliegums? Bērnu izrāžu kvotas teātros? Nodokļu atvieglojumi par apgādībā esošiem bērniem un un par latviskās dzīvesziņas sludināšanu? Tāpat nav aprakstīts, ko nozīmētu jebkādas citas uzlabošanas, rūpes un atbalsts. Šito gan zaļie, gan zemnieki ir izdomājuši labi, jo, pirmkārt, paši nesastrīdēsies, otrkārt, diez vai kādas citas partijas pārstāvis karstasinīgi bļautu: „Jūs ko, pilnīgi stulbi esat? Par ģimenēm ar bērniem rūpēties nevajag! Tieši jātraucē, citādi esam uz iznīcības ceļa!”

Tā kā ZZS nolēmuši pārsvarā rūpēties, atbalstīt un uzlabot, tad nav nekāds brīnums, ka viņiem allaž izdodas tikt valdībā, jo grūti iedomāties kādu politisko spēku, kas paziņotu: „Mēs ar ZZS nesadarbosimies, jo nepiekrītam idejai uzlabot tiesu darbu, jo nav šaubu, ka tas ir jāpasliktina!”

ZZS sola veidot nacionālajām interesēm atbilstošu imigrācijas politiku. Nacionālās intereses konkretizētas nav, tāpēc arī nesaprotu, ko tas īsti nozīmē. Aizliegt imigrāciju? Maksimizēt imigrāciju? Ļaut iebraukt tikai skaistiem, gudriem un labi audzinātiem ļaudīm? Ļaut iebraukt tikai bagātiem cilvēkiem? Arī ļoti labs plāns. Kurš tad nu teiks, ka tas nekam neder, jo jāveido nacionālajām interesēm maksimāli neatbilstoša imigrācijas politika? Partijas iekšējais tukšāko frāžu konkurss tiešām noritējis veiksmīgi, un par bezjēdzīgākā ierosinājuma titulu spraigi konkurē  „Uzlabosim sabiedrisko kārtību” un „Atbalstīsim radošo industriju”.

Par korupcijas apkarošanu gan nav ne vārda, bet to laikam aizmirsuši.

Taisnības labad jāatzīst, ka ir arī daži mazliet konkrētāki plāni, un tas sagādā prieku. Piemēram, ieviest obligāto vidējo izglītību. ZZS ar šo plānu sev mazliet iešauj kājā, jo par viņiem vairs nebalsos tie skolotāji, kuru galvenais arguments jebkurā diskusijā ar vidusskolēniem ir bijis tas, ka vidusskola, redz, neesot obligāta. Nebrīnīšos, ja tas tiks atgādināts arī šodien kādā mācību gada atklāšanas uzrunā.

Tāpat ir konkrēti norādīts: „Sekmēsim "Liepājas Metalurga" darbības atjaunošanu, atbalstīsim bez darba palikušos darbiniekus.” Super! Tikai viena neskaidra lieta – ja jau "Liepājas Metalurga" atjaunošana tiks brangi sekmēta un tas atkal strādās rūkdams, kur radīsies tie bezdarbnieki, kam apsēsties blakus, uzsist pa plecu un aicināt negruzīties?

Kopumā par programmu īsti nav, kur piesieties, jo ZZS ir mācījušies no kolēģiem un ir sapratuši, ka jebkādas nopietnas reformas vai nu ir jāslēpj, vai arī par tām jāaizmirst. Tā vietā ir jāuzraksta kaut kas tik viegls un neitrāls kā Prāta Vētras viduvējākais albums.

Mans ieteikums? Ja var sarunāt ar Ušakovu, varbūt Zaļie un Zemnieki no „Saskaņas” varētu par sociāldemokrātisku samaksu nopirkt saukli „Viss būs labi”. Viņiem piestavētu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti