ANO Drošības padomes pastāvīgā locekle izjūt imperiālistiskās ambīcijas, un organizācija, kurai bija jābūt pasaules augstākajai arbitrei, nespēj to apturēt. Tas ne tikai kaitē organizācijas reputācijai. Tas liek apšaubīt tās leģitimitāti un grauj starptautisko tiesību un kārtības principus.
Krievijas agresija pret Ukrainu ir pirmais koloniālais karš 21. gadsimtā. Bet vai tas būs pēdējais? Mēģinājumi pakļaut suverēnu valsti un ar varu mainīt tās robežas var izraisīt pasaules mēroga katastrofu.
Bosnijas un Hercegovinas aneksija 1908. gadā bija Pirmā pasaules kara priekšvēstnesis. Sudetu apgabala aneksija 1938. gadā pavēra ceļu Otrajam pasaules karam. Mēs nevaram atļauties atkārtot pagātnes kļūdas.
Ukrainas teritoriālās integritātes atjaunošana nav tikai taisnīguma jautājums Ukrainai, tas ir pārbaudījums starptautiskās sabiedrības spējai aizstāvēt suverenitātes un pašnoteikšanās principus. Bez izlēmīgas reakcijas šīs vērtības, kas nostiprinātas ANO Statūtos, kļūst par tukšiem vārdiem.
Tāpēc mēs rīkojamies. Prezidenta Volodimira Zelenska Miera formulas mērķis ir atjaunot starptautisko kārtību, starptautiski piespiežot Krieviju izbeigt karu Ukrainā.
Šī formula tika sīkāk izklāstīta 2024. gada jūnijā notikušajā Miera samitā un kopš tā laika pilnveidota vairākos starptautiskos forumos un diskusijās.
Oktobra beigās noslēdzies desmit tematisko konferenču cikls par katru no desmit Miera formulas punktiem. Pateicoties pasaules valstu diplomātiskajiem centieniem, mēs būsim gatavi starptautiskajai sabiedrībai un Krievijai piedāvāt konkrētu ceļu uz taisnīgu, ilgstošu un ilgtspējīgu mieru. Kopā mēs atjaunosim pasaules integritāti un drošību.
Šis sasniegums ir kopīgs. Ukraina ir ļoti pateicīga par to valstu labo gribu, kas mūs ir atbalstījušas. Es vēlos īpaši pateikties Ukrainas teritoriālās integritātes atjaunošanai veltītās konferences rīkotājai Latvijai par jūlijā Šveicē notikušajā Miera samitā iesāktā darba turpināšanu.
Latvija, ar kuru mums ir kopīga svešzemju kundzības un cīņas par neatkarību vēsture, ir bijusi šo centienu veicinātāja. Mēs patiesi novērtējam prezidenta Edgara Rinkēviča, premjerministres Evikas Siliņas, Latvijas valdības un tautas atbalstu.
Šis atbalsts ir ievērojams ar savu vērienu un noturību.
Mums Ukrainā bija svarīgi redzēt, ka neesam vieni. Atceros, ka pirmajā kara dienā redzētajās ziņās un ierakstos sociālajos tīklos bija skaidri redzams: Latvija un tās iedzīvotāji ir ar mums.
Neilgi pēc tam sākām saņemt Latvijas palīdzību, un Latvijas, tāpat kā citu Baltijas un Ziemeļvalstu, vadītāju politiskais atbalsts starptautiskā mērogā bijis ārkārtīgi svarīgs. Es vēlos, lai jūs zinātu, cik ļoti tiek novērtēts jūsu atbalsts.
Latvija ir bijusi cieša Ukrainas sabiedrotā it īpaši suverenitātes atjaunošanas un ANO funkcionalitātes jautājumā. Tā kā mums ar Latviju ir kopīga Krievijas imperiālisma un Padomju Savienības okupācijas vēsture, tai ir dziļa izpratne par sabiedroto nozīmi neatkarības atjaunošanā.
Jau 90. gados Ziemeļvalstis, ASV un Eiropas Savienība palīdzēja atjaunot Baltijas republiku neatkarību, un Ukraina šajā izšķirošajā vēstures brīdī paļaujas uz tādu pašu vienotību. Galu galā runa nav tikai par taisnīguma atjaunošanu. Uz spēles ir likta visas pasaules drošība.
Pilnīga un beznosacījumu Krievijas karaspēka izvešana no visas Ukrainas teritorijas. Nelikumīgo aneksiju atsaukšana. Zaporižjas atomelektrostacijas demilitarizācija un deokupācija. Pārvietošanās brīvības atjaunošana. Tās nav tikai Ukrainas prasības. Tās ir starptautisko tiesību prasības.
Miera formula ir pamats, uz kura var balstīties visas valstis, kas vēlas īstenot savu labo gribu. Ar kolektīvu gudrību un demokrātisku vadību mēs varam veidot un pilnveidot šos principus. Mūsu vēl nepieredzētā vienotība ir mūsu lielākais spēks.
Ļaujiet man skaidri paust Ukrainas nostāju: mēs atzinīgi vērtējam konstruktīvu dialogu par mūsu priekšlikuma īstenošanu. Mēs esam gatavi ņemt vērā citu ieinteresēto pušu intereses. Tomēr jebkādiem pielāgojumiem jābūt balstītiem uz starptautiskajām tiesībām un taisnīgumu, Ukrainas teritoriālo integritāti un robežu neaizskaramību, kā arī mūsu pilnīgu suverenitāti.
Kā valsts, kas aizsargājas pret agresiju, mēs nevaram pieņemt un nepieņemsim priekšlikumus, kas apdraud Ukrainas pastāvēšanu, mūsu pašnoteikšanās tiesības vai mūsu tautas cieņu.
Visi kopā mēs varam piespiest Krieviju ievērot starptautiskās tiesības. Demokrātiju vienotība un kopīgi centieni ir atslēga taisnīga un ilgstoša miera panākšanai.