Kā izprotam pašreizējo situāciju, tā reaģējam. Vizuāli pandēmijas mirkļi no viensētas Latgalē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Informāciju par pandēmijas izraisīto situāciju, kas nonāk līdz valsts tāliem lauku rajoniem, saprot tā, kā cilvēks to uztver caur digitālo vidi un apkārtni, kurā atrodas. Rezultātu krāsainība ne tikai liek uzsmaidīt, bet arī vilties notiekošajā situācijā. 

Tālu no Rīgas, starp divām upēm un mežiem ielenkts, atrodas ciems, kurš nav pazīstams ne ar lieliem nopelniem, ne ar īpašu skaistumu. Tur vietējie piekopj stingras saites ar priekšteču tradīcijām un jūtas norobežoti no pilsētnieku zināšanām un problēmām.

Klusā ciema panorāma, kur dzīve izolētās viensētās šķiet tik droša un attāla no lielpilsētās valdošās pandēmijas, iepriecē sirdi. Mazas, pelēcīgas mājiņas, apjoztas ar ģimeņu kņadu par ikdienas darbiem pie kūtīm ar dažnedažādiem mājlopiem un retāk staļļiem. Draugu un radu apciemošana ir apsīkusi pamatota iemesla un radīto baiļu sajūtu dēļ.

Relaksēšanās laiks ir aizpildīts ar pārraižu un filmu skatīšanos televizorā vai video platformās internetā, kuri pārpildīti ar komerciālām reklāmām, kas aicina iedzīvotājus iepirkt Ziemassvētku dāvanas. Šķiet, neatbilstoši izsludinātā ārkārtas situācijas periodā, tāpēc varbūt šogad dāvināt saviem mīļajiem savu mīlestību un siltumu, atliekot burzmu par tradicionālo dāvanu iepirkšanos...

Šeit sociālie mediji ir pašizpausmes platforma gan labā, gan sliktā nozīmē, kur pasniegtā informācija balstīta ne tikai uz faktiem, bet arī uz atraktīviem pieņēmumiem un izdomājumiem. Krāsainie viedokļi no digitālās vides liek uzsmaidīt grūtajos dzīves brīžos un kalpo iedvesmai radoši izpausties un kritiskai domāšanai, kura balstīta uz mūsu pieredzi un zināšanām. Brīžiem nepieciešama palīdzība, lai izšķirtu patieso no nepatiesā, kuru praktizē ar viedokļu un šaubu dalīšanos ar sev tuvajiem.

Statistikas skaitļiem par Covid-19 saslimšanas un miršanas gadījumiem, kurus diendienā atgādina ziņu pārraidēs, šeit iedzīvotāji netic, jo izplatās dažādas ziņas par skaitļu nepatiesumu. Iedzīvotāji ir noguruši tos klausīties un zināt. Paļaušanās uz savu un sev zināmu cilvēku pieredzi ir katra latgalieša personīgā statistika.

Pašizolācija ir ideāls variants vīrusa apturēšanai, ja to ievēro, bet, vai tas visiem ir iespējams un visās situācijās atbilstošs? Naivi būtu ticēt ideālam, tāpēc atliek katram rūpēties par savu veselību un neinficēties no apkārtējiem.

Vājās komunikācijas dēļ laukos iedzīvotāji neizprot, kāpēc ir svarīgi ievērot ieviestos drošības pasākumus un ierobežojumus. Papildu zināšana nenoved pie praktizēšanas, tāpēc palīdzētu atgādinājumi, skaidras norādes un palīdzība publiskajās telpās. Pagaidām šī informācija mazpilsētās un lauku rajonos bieži vien ir nepamanāma un neskaidra, pietrūkst skaidras un tiešas komunikācijas.

Neuzticēšanās valdības vīriem, kuri nodod informāciju par drošības pasākumiem un ierobežojumiem, noved pie sabiedrības pretreakcijas un smīna par valsts vīru vājo kompetenci valstī. Kā būtu ar stratēģijas maiņu informācijas nodošanā?

Cilvēka negatīvā attieksme pret drošības ierobežojumiem ir saprotama, jo tie aizskar privāto dzīvi un cilvēka brīvību doties ārpus mājām. Daudzos gadījumos drošības pasākumi ir ne tikai ierobežojumi, bet aizliegumi, kas rada vēl dziļāku neapmierinātības plaisu. Bet viedokļi katram ir dažādi un atšķirīgi.

Katra persona izveido savu zināšanu arhīvu un unikālo attieksmi pret notiekošo situāciju. Galu galā, ievērojot drošības ierobežojumus, bet neticot tiem, – tas tomēr nostrādā. Mēs pasargājam sevi un apkārtējos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti