Latvijas izlases treneris Pasaules kausu atvēl Brazīlijai, eiropiešus cer redzēt finālā

Pasaules kausa izcīņa ir tepat pie apvāršņa, jau ceturtdien vakarā Maskavas "Lužņiku" stadionā Krievijas un Saūda Arābijas spēle atklās vērienīgo finālturnīru. Latvijas futbola valstsvienības galvenais treneris Miksu Pātelainens izlases viesnīcā Jūrmalā intervijā Latvijas Radio pastāstīja, ka turnīrā cer ieraudzīt jaunas taktikas vēsmas un izbaudīt augstākā līmeņa futbolistu sniegumu, bet iegūt Pasaules kausu, viņaprāt, labākās izredzes ir Brazīlijai. Somijas speciālists sagaida arī kādas Eiropas valsts aizkļūšanu līdz finālam.

Sāksim ar pasaules čempioniem vāciešiem – ļoti labs un dziļš sastāvs visās līnijās, izņemot uzbrukumu, kur viņiem nav tāda spēlētāja kā Miroslavs Kloze. Vai Vācijai būs pa spēkam gūt pietiekoši daudz vārtu, lai turnīrā tiktu tālu?

Vācijas kopējā spēle ir ļoti iespaidīga un spēcīga, viņi kontrolēs spēles. Piekrītu, viņiem nav snaipera uzbrukuma priekšā, bet viņiem ir lieliski vārtu guvēji malējo uzbrucēju pozīcijās. [Tomass] Millers var spēlēt kā centra uzbrucējs. Tā gan nav viņa pamatpozīcija, bet viņš tur var spēlēt. Un viņiem sastāvā ir arī gados jaunāki spēlētāji. Nebūtu pārsteigums, ja uzbrukuma centrā būtu kāds no Vācijas U-21 izlases spēlētājiem [Timo Verners].

Katrā ziņā es Vāciju nenorakstītu.

Jā, viņiem nav izteikta uzbrucēja, kā tas ir bijis daudzos iepriekšējos turnīros, bet viņi tik un tā būs ļoti spēcīgi. Es neesmu drošs, vai Vācija spēs uzvarēt čempionātu un nosargāt titulu, bet viņiem vajadzētu spēlēt līdz pat pašām beigām.

Iepriekšējā čempionāta fināliste Argentīna – uzbrukums izskatās iespaidīgi, taču pārējais sastāvs gan ne tik ļoti. Viņiem nav pirmā vārtsarga, citās līnijās arī nav tik skaļu uzvārdu, kā vērtējat Argentīnas izredzes?

Es domāju, ka viņi tiks tālu. Argentīna ir pazīstama ar savām aizsardzības shēmām, viņiem nav tik skaļu vārdu aizsardzībā, taču viņi kā komanda lielu uzsvaru liek uz agresīvu aizsardzību. Visi spēlētāji ļoti daudz strādā savā laukuma pusē, Argentīnai ir pieklājīga darbība aizsardzībā. Un, kad mēs paskatāmies uz uzbrukuma potenciālu – Mesi, Dibala, Iguains un citi… Viņiem uzbrukumā ir pat pārāk plašas izvēles iespējas! Lielas zvaigznes sēdēs uz soliņa, spēlētāji ar skaļiem vārdiem pat nav paņemti uz turnīru [Mauro Ikardi]. Bet, kā jau teicu,

Argentīna ir stipra un turnīrā būs spēks, ar ko rēķināties.

Jūsu viedoklis par Spāniju? Viņu „zelta paaudze” pamazām beidz gaitas futbolā, no 2010.gada sastāvā palikuši tikai daži spēlētāji. Līdzīgi kā Vācijai, arī spāņiem uz papīra uzbrukums ir vājš. Ja vāciešiem ir spēcīgi malējie uzbrucēji, tad kas gūs vārtus Spānijai?

Jā, es domāju, ka spāņiem un vāciešiem ir līdzīga situācija ar uzbrucējiem, manuprāt, Spānijai šī situācija ir pat sliktāka nekā Vācijai. Spāņu „zelta paaudze” aiziet no futbola, turklāt ļoti strauji.

Bet spāņu stils ir spēlēt ar bumbu, viņi neatkarīgi ne no kā kontrolēs spēli.

Viņiem ir labi spēlētāji, par to nav šaubu. Vai šie spēlētāji ir gana labi, lai iegūtu Pasaules kausu? Es domāju, ka nē. Bet vienmēr, kad skaties Spānijas spēles, viņi spēlē fantastisku, baudāmu futbolu un viņi rada daudz vārtu gūšanas momentus. Djego Košta, skaļākais vārds uzbrukumā, uz viņa pleciem gulsies liela atbildība realizēt momentus un gūt vārtus, lai Spānija varētu uzvarēt. Manuprāt, viņiem pietrūkst pārāk daudz, un neticu, ka viņi spēs tikt līdz galam.

Eiropas čempionātā savās mājās Francija tika līdz finālam. Uz Pasaules kausu Francija vedīs lielisku sastāvu, bet vai tas ir gana labs, lai uzvarētu?

Viņiem ir lielisks treneris, pasaules klases spēlētāji visās pozīcijās, viņi noteikti var uzvarēt. Es domāju, ka francūžiem ļoti nepaveicās, nespējot uzvarēt Eiropas čempionātu savās mājās. Viņiem ir lielisks sastāva dziļums, taču šādos turnīros nepieciešama arī veiksme. Līderi nedrīkst būt traumēti, nedrīkst būt diskvalifikācijas sarkano kartīšu dēļ. Bet, kad mēs skatāmies uz Francijas sastāvu, kvalitāti, kas tur atrodama, kā arī viņu spēles stilu, viņi noteikti var uzvarēt jebkuru.

Es domāju, ka uz papīra Francija ir spēcīgākā Eiropas komanda šajā Pasaules kausā.

Daudzus gadus esat spēlējis un arī trenējis britu futbolā, šoreiz Anglija uz Pasaules kausu vedīs gados ļoti jaunu komandu. Vai ierastā favorīte Anglija šoreiz ir turnīra „melnais zirdziņš”?

Es domāju, ka jā. Viņiem ir labi spēlētāji visās pozīcijās. Jautājums ir par to, kā angļi tiks galā ar mediju un fanu spiedienu. Garets Sautgeits [Anglijas izlases galvenais treneris] draudzības spēlēs spēlējis ar trim aizsargiem, redzēsim, vai arī Pasaules kausā viņš izvēlēsies tādu taktiku. Viņiem ir labi piespēlētāji, fiziski spēcīgi aizsargi, ātri uzbrucēji. Džeimijs Vārdijs un Harijs Keins uzbrukumā padara lielu darba apjomu un var iesist jebkuram pretiniekam. Es domāju, ka

ap Angliju šoreiz nav sacelta tāda ažiotāža kā citos turnīros un tas nāks par labu komandai.

Kā jau teicu, mediji un fani rada milzīgu spiedienu, tas, kā viņi ar to tiks galā, būs noteicošais viņu panākumos.

Beļģija un viņu „zelta paaudze” – daudzi saka, ka tagad ir viņu laiks kaut ko uzvarēt, taču komandā, šķiet, ir problēmas. Kevins de Bruine ir teicis, ka viņam nepatīk Roberto Martinesa (Beļģijas izlases galvenā trenera) spēles taktika ar pieciem aizsargiem. Cik tālu var tikt beļģi, ja viņu līderis apšauba trenera taktiku?

Neesmu lasījis šos de Bruines komentārus, tāpēc grūti teikt, ko tieši viņš ar to gribēja pateikt, manuprāt, tur vienkārši ir pārprasts viņa vēstījums. Bet

beļģiem visās pozīcijās ir individuāli ļoti spēcīgi spēlētāji. Pasaules klases spēlētāji.

Šiem spēlētājiem tagad ir arī divu finālturnīru pieredze, kas ir ļoti svarīgi – saprast, kā šādos turnīros jāspēlē. Ļoti svarīgi, lai spēlētāji laukumā justos ērti, tikai tad varēs uzvarēt. Pasaules kauss Brazīlijā šiem beļģu spēlētājiem bija pāragrs. Francijā viņi nospēlēja normāli, labāk nekā Pasaules kausā. Vai šis ir viņu laiks? Tas noteikti tāds varētu būt. Man ir tāda jocīga sajūta, ka viņu laiks tomēr būs nākamais Pasaules kauss.

Islande – ļoti interesanta izlase, valsts ar nelielu iedzīvotāju skaitu, tomēr ir Pasaules kausā. Viņiem nav izteiktu zvaigžņu, izņemot Gilfī Sigurdsonu. Islandei arī ļoti grūta grupa (Argentīna, Nigērija, Horvātija), kā vērtējat islandiešu izredzes tikt ārā no šādas grupas?

Es gribētu, lai Islandei turnīrā ietu labi. Es gribētu, lai viņi tiek ārā no grupas. Bija prieks viņus vērot Eiropas čempionātā Francijā, redzēt, cik labi viņi spēlē. Viņu taktika bija kā malks svaiga gaisa – ļoti vecmodīga, taču ļoti efektīga! Viņi savu taktiku izpildīja teicami, par ko viņus jāuzslavē. Man šķiet, ka šī

grupa Islandei ir par grūtu, es nedomāju, ka viņi tiks ārā no grupas.

Eiropas čempionātā viņiem bija pārsteiguma elements, nedomāju, ka tagad tas nostrādās. Bet es ļoti ceru, ka kļūdos! Es ceru, ka viņi tiks tālāk, tomēr, skatoties objektīvi, es īsti neticu, ka Islandei tas izdosies.

Tumšais zirdziņš no Dienvidamerikas – Urugvaja. Uzbrukumā Edinsons Kavani un Luiss Suaress, taču citu zvaigžņu viņiem īsti nav. Kopumā laba komanda, kas ir guvusi panākumus, arī grupa viņiem ir šķietami parocīga (Krievija, Saūda Arābija, Ēģipte), kā vērtējat Urugvajas iespējas atkal tikt tālu?

Urugvaja ir mazāka Argentīnas versija.

Ļoti tendēta uz aizsardzību, ļoti agresīva. Spēlētāji un komandas, kas spēlē ar Urugvaju – viņiem ir daudz nobrāzumu, nākamajā dienā viņiem ir daudz zilumu, viņi ir spēcīgi. Aizsardzībā nav tik skaļu vārdu, taču kolektīvi šī komanda prot aizstāvēties, un viņi spēlē ļoti agresīvi. Urugvajieši aizsardzībā sedz ļoti cieši, viņi sper, viņi rauj, dažreiz arī kož! (Smejas). Pret Urugvaju nebūs viegli spēlēt. Es nedomāju, ka viņi tiks līdz Pasaules kausam, bet viņi aizvadīs labu turnīru un sarūpēs problēmas ikvienam savam pretiniekam.

Mājinieki krievi – pārbaudes spēlēs viņiem neklājās labi (1 neizšķirts, 3 zaudējumi), kāds ir Jūsu viedoklis par Krievijas komandu?

Es domāju, ka

grupā krievi nebūs pēdējie un pat tiks ārā no tās.

Krievija ir interesanta komanda, jo individuāli viņu spēlētāji ir gana meistarīgi, svarīgi ir tas, kā viņi spēlēs kā komanda. Viņi ir mājinieki, viņi var radīt ažiotāžu. Jau iepriekšējos Pasaules kausos un Eiropas čempionātos esam redzējuši, cik ļoti palīdz savi fani. Viņi radīs svētku atmosfēru ne tikai stadionos, bet arī pašās pilsētās. Ja Krievijai mazliet paveiksies ar rezultātiem un viņiem izdosies radīt fanos interesi par sevi, kas zina, Krievija turnīrā var tikt tālu.

No komandām, ko vēl neesam apsprieduši – kura komanda visus varētu pārsteigt?

Viena no tādām komandām ir Brazīlija. Iepriekšējā Pasaules kausā viņi spēlēja mājās, tur bija fantastiska atmosfēra. Varbūt pat pārāk emocionāla atmosfēra. Viņi ir mācījušies no smagā zaudējuma Vācijai (2014.gada PK pusfinālā – 1:7). Es biju tajā spēlē, brazīļi sāka lieliski, bet tad vācieši viņus vienkārši sabradāja. Bet viņi no tā ir mācījušies,

Brazīlija vairs nespēlē tik uzbrūkoši, viņi daudz vairāk pievērš uzmanību pārejai aizsardzībā pēc zaudētām bumbām.

Viņi būs spēcīgi, Brazīlija var tikt līdz galam un uzvarēt turnīru tieši savas taktikas dēļ. Tā nav Brazīlija, ko esam raduši redzēt – viņi nespēlē tik plaši un uzbrūkoši, mazāk spēlē viens pret vienu, vairāk komandas spēles, tāpēc būs interesanti viņus vērot.

Kura izlase šogad uzvarēs Pasaules kausā?

Tas ir ļoti grūts jautājums… Es tomēr teikšu, ka Brazīlija… Es zinu, ka daudzi netic Brazīlijai, bet es gribētu, lai viņiem izdodas. Īpaši pēc tam, kad viņi izmainīja savu taktiku, tagad spēlējot uzmanīgāk. Tite [Brazīlijas izlases galvenais treneris] ir ļoti gudrs un prasmīgs treneris. Tas, kā viņš licis šiem talantīgajiem, meistarīgajiem spēlētājiem strādāt aizsardzībā, tas ir neticami. Tāpēc

es teikšu, ka Pasaules kausu iegūs Brazīlija.

No otras puses, es esmu eiropietis, vēlos, lai eiropiešiem ietu labi. Tāpēc

ceru, ka finālā būs Francija, Anglija vai kāda cita Eiropas komanda.

Ja neuzvar Brazīlija, tad kausu novēlu kādai no Eiropas valstīm.

Vācijas galvenais treneris Joahims Lēvs intervijā vācu medijam „Deutsche Welle” teica, ka vācieši vēlas būt tie, kas nosaka tendences mūsdienu futbolā. Kādas tad ir šībrīža tendences pasaules futbolā?

Tā laikam ir kompaktā aizsardzība, kas tiek piekopta pēdējos pāris gadus. Mēs esam ieraduši redzēt tā saucamo „autobusu” – visi spēlētāji nostājas aizsardzībā un spēlē ļoti kompakti, pretiniekam nedodot vietu saspēlei. Tagad tas ir nedaudz pamainījies, un

komandas vairāk izmanto augstu presingu, kur aizsardzība sākas jau pretinieku laukuma pusē.

Kad spēlētāji nonāk centrējumu pozīcijās, daudz mazāk tiek izpildīti augsti centrējumi soda laukumā. Tagad tiek atdota piespēle nedaudz atpakaļ, jo soda laukums tiek segts ļoti rūpīgi. Pirms pieciem, desmit gadiem bija tendence spēlēt ar vienu izvirzīto uzbrucēju. Tagad atgriežamies pie spēles ar diviem uzbrucējiem vai pat vairāk. Tas tiek darīts, lai varētu veiksmīgāk pielietot presingu.

Mainījušies arī spēlētāju taktiskie izvietojumi. Pasaules kausā Brazīlijā daļa komandu spēlēja ar trīs aizsargiem, un tas ir saglabājies arī tagad, manuprāt, visai daudz komandu šajā turnīrā spēlēs ar tikai trim aizsargiem. Šādā izvietojumā ļoti svarīgi ir malējie aizsargi. Mēs visi gaidām Pasaules kausu un ceram ieraudzīt arī kaut ko jaunu. Skatoties šīs sezonas, piemēram, Čempionu līgu, man nešķiet, ka redzējām kaut ko drastiski citādu un nebijušu tieši taktikas ziņā. Pēdējos pāris gadus tendences kopumā bijušas stabilas un nemainīgas. Kas attiecas uz vārtu gūšanu,

laika un vietas, lai gūtu vārtus, paliek arvien mazāk. Spēle kļūst ātrāka un ātrāka.

Spēlētāji ir fantastiski meistarīgi, tāpēc izskatās, ka uz laukuma viss notiek vēl ātrāk. Daudz vārtu tiek gūti pēc izspēlēm. Kad mēs skatāmies uz labāko spēlētāju līmeni, tas ir neticams. Saspēle, bumbas piespēlēšana ar vienu pieskārienu, to neapturot, trīs, četru spēlētāju saspēle, kas rada momentus, tas ļoti daudz tiek pielietots pret komandām, kas izmanto „autobusu”. Komandas pievērš uzmanību šādām kombinācijām, jo arvien vairāk vārtu tiek iesisti tieši pēc tādām izspēlēm.

Ļoti svarīgas ir arī standartsituācijas,

lai gan, kad mēs paskatāmies uz attiecību starp stūra sitieniem un gūtajiem vārtiem pēc tiem, redzam, ka pēc stūriem tiek iesists ļoti maz vārtu. Vajadzīgi aptuveni 50 stūra sitieni, lai iesistu vienus vārtus. Bet standartsituācijas tiek trenētas ļoti daudz. Svarīgi ir arī soda sitieni. Daudz vārtu tiek gūti tieši tādās situācijās, pateicoties fantastiski apdāvinātajiem to izpildītājiem. Bet šoreiz es ceru ieraudzīt ko jaunu.

Futbols ir kas līdzīgs modei – vecais un aizmirstais atkal atgriežas atpakaļ.

Tagad daudzi spēlē ar trīs aizsargiem, tā bija ierasta prakse septiņdesmitajos gados. Interesanti, ka viss ir ciklisks un kaut kad atgriežas atpakaļ. Būs interesanti redzēt, kas sekos nākotnē.

Vairāki vārtsargi, piemēram, Davids de Hea (Spānija) un Marks Andrē ter Štēgens (Vācija) ir teikuši, ka viņiem nepatīk Pasaules kausa bumba "Telstar 18", tā gaisā lidojot dīvaini, to grūti ķert, un tā esot slidena. Vai Jums ir izdevies šīs jaunās bumbas izmēģināt treniņos un spēlēs?

Es esmu redzējis jauno spēļu bumbu, bet neesmu to sitis, es bumbu vairāk nespēlēju (smejas). Interesanti, ka pieminēji vārtsargus, viņiem nekad nepatīk bumbas! Nekad! Katru reizi, kad parādās jauna bumba – nē, mums tā nepatīk! Tā pārāk daudz kustas gaisā! Tā nekam neder! Es par to vienmēr smejos. Protams, vārtsargiem ir grūti, ja bumba gaisā kustas, bet daudz kas atkarīgs no spēlētāja sitiena tehnikas, tas ļoti ietekmē bumbas lidojumu. Bet futbola bumbas kā tādas… Dažas gaisā kustās vairāk, citas mazāk, bet mēs vēlamies redzēt vārtus. Tālsitienus vārtu augšējos stūros, es ceru, ka redzēsim daudz tālšāvienu. Bet es tiešām smejos par vārtsargiem, viņiem nekad nepatīk bumba! Nekad! (Smejas).

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
A grupa P
Urugvaja URU
9
Krievija RUS
6
Saūda Arābija KSA
3
Ēģipte EGY
0
B grupa P
SPĀNIJA ESP
5
Portugāle POR
5
Irāna IRN
4
Maroka MAR
1
C grupa P
Francija FRA
7
Dānija DEN
5
Peru PER
3
Austrālija AUS
1
D grupa P
Horvātija CRO
9
Argentīna ARG
4
Nigērija NGA
3
Islande ISL
1
E grupa P
Brazīlija BRA
7
Šveice SUI
5
Serbija SRB
3
Kostarika CRI
1
F grupa P
Zviedrija SWE
6
Meksika MEX
6
Koreja KOR
3
Vācija GER
3
G grupa P
Beļģija BEL
9
Anglija ENG
6
Tunisija TUN
3
Panama PAN
0
H grupa P
Kolumbija COL
6
Japāna JPN
4
Senegāla SEN
4
Polija POL
3