Bijušā VID izmeklētāja ģimenes aizdomīgā «finanšu impērijā» naudas izcelsme – neskaidra

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

 

Pētot bijušā finanšu policista Roberta Dirnēna un viņa brāļa Kaspara Aleksandrova "finanšu impēriju", LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens" atklāj, ka tās sagādāšanā banku aizdevumi nav izmantoti. Tā kā naudas izcelsme nezināma, tas rada aizdomas, ka tā iegūta naudas atmazgāšanas shēmās, kas, pērkot īpašumus, legalizēta. 

Skolotāja ar pieticīgām finansēm

Bijušā izmeklētāja Roberta Dirnēna ikmēneša ienākumi ir apmēram 800 eiro uz rokas. Ar oficiālu turību nekad nav izcēlies arī viņa brālis Kaspars Aleksandrovs. "Aizliegtā paņēmiena" rīcībā ir informācija, ka viņš, piemēram, nulles deklarāciju, ko pirms četriem gadiem vajadzēja iesniegt visiem Latvijas iedzīvotājiem, kuriem tajā brīdī bija vairāk nekā 10 tūkstoši latu, neiesniedza.

Zīmīgi, ka to neiesniedza arī viņu abu māte, kurai, izrādās, vēlāk bija gan pusmiljons, gan īpašumi, ko mantoja dēli.

Skolā, kur strādājusi abu brāļu māte, gan stāsta ko pretēju par viņas turību: "Viņa bija, starp citu, ļoti nabadzīgs cilvēks. Viņa nebija uzņēmēja. Viņa dzīvoja šeit no sākuma skolotāju mājā. Divas ģimenītes dzīvoja mazā divistabu dzīvoklītī; katrai ģimenītei bija viena istabiņa. Pēc tam viņas saņēma no pašvaldības dzīvoklīti, arī ierādīja mazu dzīvoklīti viņai. Viņa ir situsies kā pliks pa nātrēm."

Skolā dēlu rīcību dēvē par savas mātes apmelošanu: "Un tas, kas ir noticies, es nezinu, skolotājai šodien ir tieši dzimšanas diena, viņa tai kapā apgrieztos otrādi, ko tie dēli viņai ir nodarījuši. Tas ir ārprāts, tā ir mātes apmelošana."

Lidija Dirnēna ik pa laikam rakstījusi vēstules arī vietējam laikrakstam "Zemgales Ziņas" un vienā no tām 2011.gadā viņa sūdzējusies, ka Annas baznīca pēkšņi par koncertiem, kas līdz šim bijuši bez maksas, sākusi prasīt naudu. Trīs latus.   

Ļoti apšaubāmi, ka šo impēriju uzbūvējušas arī Dirnēnu atvases – Robijs un Madara, jo daudzu īpašumu iegādes brīdī viņi nemaz nebija pilngadīgi.    

Lietas, kas nenonāk līdz izmeklēšanai        

Saskaņā ar vairāku "Aizliegtā paņēmiena" avotu stāstīto, finanšu policista brālis Kaspars Aleksandrovs, visticamāk, ir saistāms ar vienu no Latvijā lielākajiem naudas apgrozīšanas grupējumiem, kas apkalpo uzņēmumus pievienotās vērtības nodokļa (PVN) optimizēšanā un iegūšanā.

Savukārt finanšu policista Roberta Dirnēna varā bijusi iespēja vai nu izmeklēt aizdomīgus darījumus, par kuriem informācija nākusi no Valsts ieņēmuma dienesta datu bāzēm, vai nu neizmeklēt, kas dod iespēju saņemt kukuļus par "acu pievēršanu".

Savukārt iegūto skaidro naudu legalizēt caur darījumiem nekustamo īpašumu jomā savā ziņā jau var uzskatīt par klasiku. Un šīs shēmas realizācijai der gan radinieki, gan uzticamas personas.

Arī "De facto" intervētā persona, kas šobrīd tiek turēta aizdomās par naudas atmazgāšanu, labi zina Kasparu Aleksandrovu kā vienu no galvenajiem saviem konkurentiem, bet daudz vērienīgāku. 

Naudas lietās "palīdzība" un PVN fikcijas tiek sniegta daudzās jo daudzās jomās: gan kokapstrādē, gan automašīnu tirdzniecībā, gan būvniecībā. Mēneša apgrozījums sasniedzot pat apmēram septiņus miljonus eiro, bet apmēram 11–12% no tā paliekot starpniekam.    

"Piemēram, cilvēks iepērk kokmateriālus bez izcelsmes dokumentiem, cilvēkam nepieciešami izcelsmes dokumenti, lai VID parādītu, no kurienes tā prece ienākusi. Viņš mums pārskaita naudu, mēs viņam iedodam izcelsmes dokumentus, pavadzīmes. Ar PVN, protams. Un tālāk, pārdodot to preci, viņš to pārdod jau ar PVN un viņam ir dokumentu par izcelsmi."

Zīmīgi, ka Roberta Dirnēna dēla Robija izvēlētais bizness ir kokmateriālu tirdzniecība, un gada laikā miljona eiro apgrozījums panākts praktiski tukšā vietā.  

"Lai kļūtu par lielo apgrozītāju, jābūt draugos ar VID, ar Finanšu policiju. Un vācot klientus. Jo ilgāk strādā, jo vairāk klientu. Jo tomēr mūslaikos ir tā, ka tie, kas nemaksā, tiem ir grūti strādāt. Jo ar tādu apgrozījumu kā miljons tu jau sāc palikt redzams, un ir grūti strādāt. Nemaz nerunājot par tiem, kam pieci, septiņi miljoni. Tas nav iespējams, ja nemaksā. Lietas ir jāpieskata. – Ko nozīmē pieskatīt? – Tas nozīmē – ja viņa lieta no VID nonāk Finanšu policijā, tad viņa nekad neaiziet uz izmeklēšanu un nekad nav sods par to. Nenonāk pie "operiem" uz izmeklēšanu."

Patlaban konkrēti pret Robertu Dirnēnu nekādas lietas uzsāktas nav, taču aizdomu dēļ, visticamāk, viņš arī darbu policijā pametis. Turklāt saistībā ar viņa brāļa Aleksandrova darījumiem tiek minēti pat vairāki finanšu policijas darbinieki, ne brālis vien.

Zīmīgi vēl, ka neilgi pirms Roberta Dirnēna darba uzteikšanas, pērnā gada novembrī uz darbu Finanšu policijā pretendēja viņa dēls Robijs, lai gan viņam ir it kā paša plaukstošs daudzmiljonu bizness, bet alga policijā sākumā labākajā gadījumā būtu aptuveni 500 eiro.       

"Aizliegtā paņēmiena" rīcībā esošā informācija liecina, ka Valsts ieņēmumu dienests šobrīd sācis visu Dirnēnu ģimenes deklarāciju pārbaudi aizdomās, ka ar viņiem saistītie izdevumi neatbilst deklarētājam ienākumu līmenim.    

 

Biznesa izkārtnes

Lai uzzinātu iesaistīto personu – Roberta Dirnēna, viņa dēla, brāļa un brāļa meitas – skaidrojumu, "Aizliegtais paņēmiens" devās viņus meklēt īpašumos, kur viņi deklarējuši savas dzīvesvietas vai kas tieši reģistrēti uz viņu vārda.  Taču sastapt viņus neizdodas, un neviena no meklētajām personām arī neatzvana uz atstāto telefona numuru.

Tomēr nākamajā dienā piezvana kāds jaunietis, kurš gribot satikties. Kā izrādās vēlāk, viņš ir Kaspara Aleksandrova audžudēls no pirmās laulības – Raimonds Elpe, ko LTV satika vienā no apmeklētājiem īpašumiem. 

Viņa noteikumi sarunai – bez kameras, bez sarunas ierakstīšanas. Tikšanās notiek Ozolnieku kafejnīcā "Meka". Par ģimenes darījumiem viņš neko daudz nezinot, ar savu patēvu Kasparu nekontaktējot, taču gribot zināt, kas ir tas, ko mēs izmeklējam.

Visus darījumos iesaistītos jauniešus viņš pazīstot, kā nekā esot pa pusei radinieki un kopā pavada brīvo laiku.

Viņš atzīst, ka visi šajos uzņēmumos lielākoties ir tikai izkārtnes. Savulaik arī patēvs viņam piedāvājis šādā veidā iesaistīties, taču viņš esot atteicies, tādēļ attiecības arī sabojājušās.

Atsakās skaidrot situāciju

Neko vairāk jaunietis nezinot, bet LTV nolemj uzmeklēt vēl vienu Dirnēnu shēmā iesaistītu jaunieti, proti, Eilu Ķirsi. Viņa nav Dirnēnu radiniece, bet ir Madaras Dirnēnas draudzene, kas pārstāv Kiprā reģistrētu kompāniju, kurai savukārt pieder uzņēmums "Re&Law Consultation" ar dārgajām automašīnām. 

Jelgavā Eila Ķirse ir pazīstama kā fitnesa trenere un vietējā sporta klubā "Veselības ģenerators" vakaros rīko apļu treniņus. Sporta klubā LTV viņu arī satiek, taču viņa atsakās runāt ar žurnālistiem.

Atceļā no Jelgavas LTV gan zvana Madara Dirnēna, Kaspara Aleksandrova meita. Viņas pārstāvētais uzņēmums dīvainā kārtā īsu brīdi pēc darbības sākšanas spējis iegādāties ekskluzīvus auto, tostarp jaunu BMW firmas auto, ar kuru viņa pati pārvietojusies. Par labu Madarai Dirnēnai ieķīlāti arī virkne nekustamās īpašumu kompānijas "Skulte Real Estate" īpašumu.

Madara Dirnēna atklāj, ka viņai pieder uzņēmums "Re&Law Consultations", taču par tā darbību runāt atsakās. "Tas, kā jūs rīkojaties šobrīd, ir pāri visām robežām. Tas ir 90.gadu reketa stilā. Tas, kā jūs ejat un raustāt manas paziņas, mēģināt dabūt kaut kādu informāciju. – Jūs jau ar mums nerunājat. – Es gribēju jūs painformēt, ka es vērsīšos tiesībasargājošās iestādēs, jo tas nav normāli, kā jūs rīkojaties. Nu tās nebūs tikai tiesībaizsargājošās iestādes, tās būs arī citi masu mediji," viņa piebilst.

Viņas kā valdes locekles pārstāvētā firma "Re&Law Consultation" juridiskajā adresē Rīgā, Ieriķu ielā, vispār nav atrodama; tai arī nav nekādas interneta mājaslapas. Turklāt šīs firmas iegādātās dārgās automašīnas, saskaņā ar Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) datiem, nesen no uzskaites vispār ir noņemtas. Tātad jau drīzumā – pēc diviem mēnešiem – ar tām nedrīkstēs braukt. Noņemšana no uzskaites nozīmē arī to, ka tām nedrīkst uzlikt arī nekādu liegumu, piemēram, naudas piedziņas gadījumā. 

Attiecībā uz Dirnēnu impēriju un darījumiem, iespējams, noziedzības apkarotājiem visas šīs shēmas varētu būt viens no grūtākajiem riekstiem, ja jau tās būvētas, pārzinot visas Finanšu policijas iespējas un likumus.

Piemēram, lai tikai noskaidrotu patiesā labuma guvēju, ir nepieciešams iegūt informāciju no Kipras, kas ir viena no grūtākajiem uzdevumiem. Mazākais darbs - nepieciešams sākt kriminālprocesu, kas šajā gadījumā būtu jādara pašai Finanšu policijai. 

Darījumus kārto NA biedrs

Saistībā ar Dirnēnu "impēriju" LTV raidījums īsteno vēl kādu eksperimentu. Proti, mēģina noskaidrot, kurš tieši organizē nekustamo īpašumu darījumus. Žurnālisti uzdodas par pircējiem un lūkojas pēc zemesgabaliem Limbažu novadā, kur kompānijai "Skulte Real Estate" pieder vairāki zemes īpašumi ar nosaukumu Lielkrogzemnieki.              

Pēc ilgas meklēšanas, pašvaldībā iedod telefona numura, pa kuru izdodas sazvanīt pārdevēju. Tā gan nav Madara Dirnēna. Pārdevējs sevi nosauc par Jāni, kurš sola piemeklēt zemesgabalu.  

Pēc kāda brīža uz e-pasta adresi viņš atsūta savu piedāvājumu. Izrādās, tieši ar tādu pašu telefona numuru un e-pasta adresi interneta meklētājā atrodams Jānis Dambis, kurš ir Nacionālās apvienības biedrs. Pēc mājaslapā atrodamās informācijas, viņš vada pat Nacionālās apvienības Saulkrastu nodaļu. Vēlāk noskaidrojas, ka viņš šobrīd ir nodaļas vadītāja vietnieks, bet vadītājs ir Nacionālās apvienības Saeimas deputāts Jānis Dombrava. 

Tāpat atklājas, ka zemes gabalu pārdevējs Jānis Dambis nav vis parasts algots tirgonis. Piemēram, viņa sieva Ilze figurē kā starpniece vairākos "Skulte Real Estate" darījumos.

Zvanām pašam Dambim, lai noskaidrotu, kādas tad ir viņa attiecības ar brāļiem Dirnēniem, bet viņam runāt neesot laika. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti