Reģionālās partijas krustceļā: dzīvot pa savam vai pievienoties nacionālajām partijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

 

Pirms pēdējām pašvaldību vēlēšanām dibinātajām reģionālajām partijām, kuras arī ir guvušas panākumus, šogad gaidāma būtiska izšķiršanās par to nākotni. "Reģionu alianse" un Vidzemes partijas šosestdien plāno dibināt apvienību, uz kuras bāzes veidos plašu reģionālo spēku sarakstu rudenī gaidāmajās Saeimas vēlēšanās. Savukārt citviet partijas vēl nogaida, jo sadarbību piedāvā arī citi politiskie spēki - gan pie varas esošie, gan jaundibinātie.

"Vienotība" reģionālo līderu medībās

Jo īpaši aktīva ir kļuvusi "Vienotība", premjerministres Laimdotas Straujumas reģionālās vizītes izmantojot arī vietējo līderu uzrunāšanai. Šī taktika, visticamāk, vainagosies ar panākumiem Valmierā, kuras mērs Inesis Boķis varētu kļūt par "Vienotības" saraksta otro numuru Vidzemes apgabalā.

"Straujuma sajauc kārtis," "Boķis piebremzē reģionu partiju plānu" - šādi avīžu virsraksti šonedēļ veltīti premjerministres Laimdotas Straujumas partijas vārdā paustajam piedāvājumam.  Lai gan daudzus reģionālo partiju pārstāvjus tas pārsteidzis, Boķis pats gan neuzskata, ka kādu būtu pievīlis. "Tas ir pārspīlēti, kas es te kādam varētu izjaukt vai neizjaukt kaut ko. Cik es zinu, "Reģionu alianse" jau sen pavēstīja, ka neatkarīgi no tā, vai kāda partija tai pievienosies, viņi tik un tā ies uz Saeimu un varbūt arī uz Eiropas Parlamentu. Viņi runāja ar mums un piedāvāja kaut kādu sadarbību (..) Mēs neko neesam parakstījuši," teica Boķis, norādot, ka viņa politiskā nākotne vēl nav skaidra.

"Vienotības" ģenerālsekretārs Artis Kampars neslēpj, ka partija tagad novados aktīvi meklē sadarbības partnerus Saeimas vēlēšanām. "Mēs šobrīd patiešām esam piedāvājuši ļoti skaidrus noteikumus tām reģionālajām partijām, kuras patiešām ir strukturētas partijas. Tās ir Valmieras, Kuldīgas, Ogres, Talsu, Tukuma un Jēkabpils partijas," atklāj Kampars. Viņš uzsver, ka reģionālās partijas ir aicinātas slēgt sadarbības līgumu, nevis iekļauties "Vienotībā".

Reģionālie līderi: Precinieku ir pārsteidzoši daudz

Noprotams, ka piekrist "Vienotības" piedāvājumam sliecas Ogrē, savukārt ar jēkabpiliešiem runā arī Zaļo un Zemnieku savienība. Ar izvēli pagaidām nesteidzas Kuldīgā, atzīst partijas "Kuldīgas novadam" priekšsēdētāja un pašvaldības vadītāja Inga Bērziņa. "Mēs šobrīd neesam vienojušies ar  kādu no politiskajiem spēkiem. Kuldīgas partijas kopsapulce ir plānota 5.aprīlī un tad arī tiks pieņemts lēmums. Interese ir no vairākām pusēm – interese ir no "Reģionu alianses", no "Vienotības", no "Latvijas attīstībai", no "Vienoti Latvijai", bet mums nav pieņemts lēmums," atzīst Bērziņa.

Pārsteigta par lielo interesi ir arī partija "Talsu novada attīstībai," stāsta Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus. "Patlaban mēs esam sarunu procesā ar dažādiem politiskajiem spēkiem. Godīgi sakot, pagaidām neviens no tiem variantiem nav īsti pārliecinošs (..)" atzīstas Lācarus.

Boķis bija viens no potenciālajiem reģionālā saraksta līderiem, tāpēc "Vienotības" gājiens apgrūtina izredzes tādu izveidot, uzskata Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors Māris Kučinskis, kuru pašu Vidzemes sarakstā atkārtoti plāno iekļaut Zaļo un Zemnieku savienība. "Patiesībā žēl, ka process nebeidzās ar reģionālo partiju konsolidāciju. Tas gan arī parāda, cik reģionālajām partijām ir grūti vienoties. Tagad varam analizēt tikai iemeslus. Protams, ka neviena partija nebūtu ieinteresēta pašvaldību partiju konsolidācijā. Tāpēc ļoti meistarīgi pašvaldību vadītāji aiziet lielajās partijās," secina Kučinskis.

"Reģionu alianse" pārliecināta par novadu partijas dzīvotspēju

Tomēr sestdien pēc "Reģionu alianses" kopsapulces gaidāmo apvienības izveidošanu ar Vidzemes partiju jaunumi par Boķi neietekmēs, pārliecināts Vidzemes partijas priekšsēdētājs, Rūjienas mērs Guntis Gladkins. "Absolūti nē, jo tas bija sen zināms (..) Viņam [Boķim] bija ļoti kārdinošs piedāvājums (..) Ar mums jau runājās visi, bet ar runāšanu vien nepietiek. Vajag arī kaut ko darīt. Sestdien varētu būt tas izšķirošais mirklis par to, kā mēs šīs lietas attīstam," norāda Gladkins.

Arī "Reģionu alianses" priekšsēdētājs Andrejs Ence no Babītes novada atzīst, ka pesimistiskie avīžu virsraksti viņu sadusmojuši, jo apvienību izveidot izdosies noteikti, lai gan pagaidām bez Vidzemes partijas neviens cits tai vēl nepievienosies. "Grūti pateikt, sestdien latgaliešiem bija kongress. Viņi vēl spriedīšot. Man jau liekas, ka šobrīd tiek izmantots administratīvais resurss no "Vienotības" puses. Viņi to var atļauties (..) Mums vājā vieta ir Latgale, kur nav pārstāvniecības. Visur citur mums ir pārstāvniecības, tāpēc mēs ļoti ceram uz Latgales partiju," klāsta Ence.

Latgales reģionālās televīzijas sižetā par nupat notikušo Latgales partijas kongresu redzams, kā Mārtiņš Bondars, kurš tika pieteikts kā partijas "Reģionu alianse" atbalstītājs, mudina latgaliešus veidot apvienību. "Ja liekas, ka Latvijā "veiksmes stāsts" beidzot ir iesakņojies, tad jūs ziniet, ar ko jums ir jāiet kopā. Ja jums liekas, ka Latviju ir jāpārtaisa par Singapūru, tad jūs arī ziniet ar ko iet kopā. Bet, ja jums liekas, ka jādara viss, lai cilvēki Latvijā paliktu un varētu te dzīvot un gribētu te dzīvot un justos droši, tad jūsu reģionālie kolēģi no citām pilsētām un no citiem novadiem, ko pārstāv, piemēram, Andrejs Ence, ir jūsu sabiedrotie," teica Bondars.

Latgalieši grib saglabāt savu patību

Tomēr kongresā Latgales partija balsojumu par sadarbības partneriem no darba kārtības izslēdza, un tagad lēmumu sola pieņemt maijā. "(..) vai nu ZZS, vai "Vienotība" vai reģionālo partiju apvienība (..)," izvēles ieskicē Latgales partijas līdzpriekšsēdētājs, Preiļu novada mērs Aldis Adamovičs. Viņš norādīja, ka reģionālo partiju vidū diskusijas notiek jau no pagājušās vasaras, savukārt, piemēram, "Vienotības" piedāvājumā nav skaidrs, kā izpaustos Latgales partijas piedāvājums.

Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis atzīst, ka labprāt iegūtu Latgales partiju kā sabiedrotos Saeimas vēlēšanās. "Mēs būtu gandarīti, ja mēs atrastu kopīgu valodu (..) Mēs viņiem visiem piedāvājam konkrētu sadarbība līgumu, līdzīgu tam, kāds ir ar Liepājas un Ventspils partijām," saka Brigmanis.

Adamovičs stāsta, ka ZZS piedāvā partijai katru trešo vietu Latgales sarakstā, tomēr nesola izcelt Latgales partijas zīmolu. Brigmanis to komentē šādi. "Diez vai tas ir iespējams. Mēs vēlēšanās startējam kā ZZS (..) Vai mēs varētu startēt vēlēšanās ZZS/Latgales partija? Grūti pateikt. Tad būtu jāmaina statūti," saka Brigmanis.

Tikmēr arī "Vienotība" cer uz Latgales partiju, par kuras priekšsēdi sestdien kļuva Daugavpils mērs Jānis Lāčplēsis, kurš pērn pilsētas vadībā atgriezās no "Vienotības" Saeimas frakcijas. Savukārt ar "Reģionu aliansi" sadarboties "Vienotība" neplāno, saka Kampars. "Visu cieņu Ences kungam un cilvēkiem, kas tur startē, tomēr, mūsuprāt, tur tomēr nav tādas skaidras izpratnes par to, kā būtu jāvada nacionāla mēroga partija," saka Kampars.

Kučinskis: Reģionālajām partijām jābūt patstāvīgām

Kādreizējais pašvaldību lietu ministrs Kučinskis gan uzskata, ka reģionālo partiju apvienība vai pat apvienošanās Latvijai būtu noderīga. "Reģionālo partiju rašanās no demokrātijas viedokļa nav īsti labs un ilglaicīgs process (..) Man, šķiet, ka būtu interesanti, ja reģionālās partijas spētu konsolidēties un ietekmēt lielo politiku. Tagad lielās politikas ietekmēšana, visticamāk, nenotiks, jo reģionālie līderi izšķīdīs lielajās partijās," saka Kučinskis.

Pagaidām gan nav skaidrs, kas būtu reģionālā saraksta kandidāti, jo Boķis ir līdz šim vienīgais mērs, kas publiski paudis gatavību kļūt par Saeimas deputātu, turpretim vairāki citi kategoriski noraidījuši iespēju kandidēt, jo nevēloties pamest pašvaldībā iesāktos darbus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti