Šlokenbekas dīķis saņēmis kritisku piesārņojuma devu, tajā mirst zivis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Tukuma puses Šlokenbekas dīķī mirst zivis visas ūdenskrātuves dziļumos, arī smakas daudziem iedzīvotājiem ir neciešamas. Ūdenī novērotas dažādas peldošas frakcijas. Bioloģiskās attīrīšanas iekārtas nespēj likvidēt ķīmisko piesārņojumu, Latvijas Radio pavēstīja laikraksta "Neatkarīgās Tukuma Ziņas" redaktore Ivonna Plaude. 

 

Ūdens attīrīšanas iekārtas Tukumā nespēj pilnvērtīgi tikt galā ar kanalizācijas ūdeņiem, informē laikraksta "Neatkarīgās Tukuma Ziņas" redaktore Ivonna Plaude. Viņa stāsta, ka pēdējo nedēļu laikā Smārdes pagastā no attīrīšanas iekārtām un arī no blakus esošā ezera izplatās neciešama smaka - piesārņotie ūdeņi nonāk Slocenes upē, un tālāk tie nokļūst arī Valguma ezerā un Ķemeru nacionālajā parkā. Tālu nav Kaņiera ezers un Baltijas jūras līcis. Respektīvi, kanalizācijas ūdeņu piesārņotais areāls ir ievērojams.

Taču vislielāko kaitējumu saņēmis Šlokenbekas dzirnavu dīķis. Vietējie iedzīvotāji sūdzējušies par mirušajām zivīm dažādos tā dziļumos. Bojāgājuši gan  asari un līdakas, gan dziļumā mītošie līņi.

Kā iespējamais piesārņojuma avots tiek nosaukts uzņēmums "Tukuma piens" un ķīmiskā tīrītava, kura otro gadu darbojas blakus Slocenes upei. Arī nelegālie kanalizācijas pieslēgumi varētu kalpot par iemeslu upes piesārņošanai. Tiek pārbaudīts, vai lauksaimniecībā izmantotie pesticīdi varētu būt vainojami pie esošās situācijas.

Valsts vides dienests (VVD) pašlaik skaidro iespējamo piesārņojuma avotu Šlokenbekas ezerā, kā rezultātā tur bojā gājušas zivis. Pastāv aizdomas, ka tur esošās ūdens attīrīšanas iekārtas nav pietiekami labi strādājušas, tāpat, iespējams, ķīmisks piesārņojums nācis no netālu esošā „Tukuma piena”. 

Vides speciālisti informē, ka ūdens analīzes jau noņemtas un to rezultāti būs zināmi nākamnedēļ. Pēc tam atbildīgajiem varētu piemērot arī sodu.

Lai gan Šlokenbekas ezers atrodas dabas lieguma teritorijā un tur bojā gājis liels daudzums zivju, speciālisti jau noskaidrojuši, ka piesārņojums nav izplatījies nekur tālāk, tādējādi nodarot vēl lielāku kaitējumu.

"Vides dienests, saprotot situācijas nopietnību, ir ņēmis ūdens paraugu analīzes gan Šlokenbekas ūdens krātuvē, gan arī Slocenes upē un pie attīrīšanas iekārtām, kas pieder „Tukuma ūdenim”. Nedēļas laikā sekos rezultāti un tiks pieņemti tālāki lēmumi par iespējamu administratīvās sodīšanas uzsākšanu vai tālāku izmeklēšanu, kas varētu būt par iemeslu tam, ka ir gājušas bojā zivis. Un, vai ūdens kvalitāte ir krietni pasliktinājusies, vai tā tomēr dabiskā veidā atjaunojas, ņemot vērā šos nokrišņus, kas ir šobrīd," vērtē VVD pārstāve Jūlija Ņikitina. Viņa uzskata, ka situācija, iespējams, var arī uzlaboties: "Piesārņojums atrodas dabas lieguma teritorijā, taču, apsekojot tālāk iespējamu piesārņojumu, tas nav izplatījies tālāk par šo ūdenskrātuvi."

Plaude norādīja, ka viens no piedāvātajiem risinājumiem ir pilsētas lielākā nodokļu maksātāja "Tukuma piens" mazgāšanas līdzekļu nomaiņa, jo konstatēts pārsniegtais fosfora daudzums, kā rezultātā bioloģiskā attīrīšana nenotiek pilnvērtīgi. Papildu devumu varētu sniegt nostādināšanas dīķa ieviešana, kā to realizē citi piena pārstrādes uzņēmumi, piemēram, "Dundagas piens".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti