Ornitologs veido rehabilitācijas centru putnu atgriešanai dabā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Tas noteikti nebūs pansionāts, bet gan vieta aktīvai rehabilitācijai, kuru pamest, paša spēkiem izlidojot - tā varētu raksturot ornitologa Uģa Bergmaņa putnu rehabilitācijas staciju, kas drīzumā (pēc visu dokumentu nokārtošanas) varētu sākt pieņemt nelaimē nonākušus putnus. 

Dabas draugi jau sen sprieduši, ka Latvijā un visā Baltijā trūkst šādu specializētu rehabilitācijas vietu savvaļas putniem, lai tie nonāktu atpakaļ dabā, nevis nebrīves ekspozīcijās. Ornitologa Bergmaņa mērķis ir tieši putnu atgriešanās savvaļā.  

Mazo ērgļu pētnieks Uģis Bergmanis, kurš ir arī „Latvijas Valsts mežu” vecākais vides eksperts, kopā ar mazmeitiņu Evu-Mariju ved dziļāk dārzā.

„Te ir tā putnu stacija. Vēl dažas tādas nianses - jāpiekārto, jāievieto dzeramtrauki, jo putniem vajag arī padzerties kaut ko, jo īpaši vasarā, ziemā tas nav tik aktuāli. Vispār jau savvaļas putni ūdeni uzņem ar barību, bet karstā laikā - lai ir kāds dzeramtrauks. Jāiestiprina arī kādi sēdkoki,” stāsta Bergmanis.  

Stacija ir Bergmaņa paša izlolota - zaļa būve viņam piederošā zemesgabalā līdzās viņa mājai Madonas novada Barkavas pagastā. Būve veidota no metāla konstrukcijas un metāla sieta.

„Vienā nodalījumā pastāvīgi dzīvos jūras ērglis, un šis jūras ērglis būs domāts mazo ērgļu pētījumiem. Ar jūras ērgļa palīdzību jau esmu ķēris mazos ērgļus viņu ligzdošanas rajonos ar tīkliem, mēs gredzenojam putnus un veicam padziļinātus pētījumus. Pārējie divi nodalījumi būs domāti savvaļas putniem; ar smalkāku sietu būs domāts apogiem, jo arī apogi mēdz nonākt grūtībās, jo īpaši bargās ziemās,” saka pētnieks.

Bergmanis arī rāda ar dēļiem apšūto stacijas slēgto daļu un jumta nodalījumu, kur putni varēs patverties no vēja.

Bet ir arī atklātā daļa. Jo putniem kādreiz ir arī vējš un lietus, un saule vajadzīgi. Tā kā putniem būs izvēles iespējas,” staciju izrāda ornitologs.

Stacija ir pabeigta, un būvi būvvalde jau pieņēmusi ekspluatācijā. Taču pagaidām te putnu nav, jo stacija vēl nav atvērta. Šobrīd tiek saskaņoti dokumenti reģistrēšanai Pārtikas un veterinārajā dienestā.

Stacijas mērķis ir rehabilitēt nelaimē nonākušus īpaši aizsargājamos putnus. Tāds ir, piemēram, jūras ērglis, mazais ērglis, vistu vanags, peļu klijāns un arī pūces. Arī melnais stārķi un mednis. Taču Bergmanis uzsver - te būs aktīva rehabilitācija, ne pansionāts.

Jāsaka uzreiz, ka es diemžēl nepieņemšu putnus, kas nav domāti palaišanai savvaļā, jo, ja putnam ir lauzts spārns vai kāja, tad, protams, putnu var uzturēt pie dzīvības, bet šādi var paralizēt sākuma ideju. Ja ir pilna stacija ar putniem, kuri nekad netiks atgriezti atpakaļ savvaļā, tad var pietrūkt vietas tādiem putniem, kuriem var palīdzēt un kurus var atgriezt savvaļā,” skaidro Bergmanis.

Stacija būs pagaidu mājas novārgušiem putniem, sadursmē ar auto cietušiem un apdullušiem putniem, kā arī mazuļiem, kuru ligzdas koki nozāģēti. Par šādiem bēdu brāļiem ornitologiem bieži vien cilvēki ziņo, bet līdz šim trūka iespējas  palīdzēt - glābt un pēc tam putnu palaist dabā.

Rīgas zoodārzā saka - pēc turēšanas nebrīvē grūti palaist savvaļā, tāpēc zoodārzā nogādātajiem savvaļas putniem bieži mājas ir ekspozīcija. Kā vislabāk putnam palīdzēt, zina rietumvalstu speciālisti, kuri jau gadiem strādā putnu rehabilitācijas stacijās. Viņu pieredzi nu pārņēmis arī Bergmanis un 300 metru attālumā no putnu stacijas izveidojis īpašu putnu torni, kas būs ceļš uz dzīvi savvaļā.

Šis ir Hekinga tornis, ļoti nopietna konstrukcija, trīsarpus kubikmetru betonēti pamati pusotra metra dziļumā, masīva metāla konstrukcija, augšā ir platforma…” Bergmanis rāda, ka platformā būs ievietota mitruma izturīga kaste ar imitētām putnu ligzdām. Putnus te baros tā, lai tie nepierastu pie cilvēka.

„Gadījumā, ja līdz stacijai nonāks kāds nepieaudzis putns, kad putns būs apspalvojies un tuvu izlidošanai, tiks ievietots tornī. Barots tiks caur slēgtu caurumu, barība tiks iemesta, putns neredzēs cilvēku,” stāsta Bergmanis.

Kad jaunuļi būs pilnībā apspalvoti, tornī tiks atvērtas lūkas un tie varēs izlidot. Tā dēvēto Hekinga metodi Bergmanis īpaši cer izmantot mazo ērgļu palaišanai savvaļā, jo tornis atrodas tiem ideālā vietā. Trīs kilometru rādiusā zināmas četras mazo ērgļu ligzdas un, kad rehabilitētajam putnam būs jālido uz ziemošanas vietām, viņš gaisā redzēs sugas brāļus, kas parādīs īsto ceļu.

Vēl jānorāda - šā projekta īstenotājs ir Bergmaņa dibināta biedrība „Vides apsaimniekošanas apvienība „Medņu riests”". Rehabilitācijas stacija būvēta par ziedotāju naudu -  9500 eiro. Kad stacija tiks atklāta, Bergmanis ziņos medijiem, lai cilvēki zina, kam zvanīt par nelaimē nonākušajiem putniem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti