Rīta Panorāma

Personība. 100g Kultūras. Anatolijs Kreipāns šovakar plkst. 19.30

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Telefonsaruna ar Viesturu Lārmani

Gada dzīvotne – lauku sēta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Par šī gada dzīvotni ir atzīta lauku sēta, kas ir cilvēka vistuvākā savvaļai apdzīvotā vieta, intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” trešdienas, 10.janvāra, rītā sacīja Latvijas Dabas fonda pārstāvis Viesturs Lārmanis.

Lauku sēta izvēlēta tāpēc, ka tradicionālai lauku sētai ir ievērojama loma dabas daudzveidības uzturēšanā Latvijas lauku ainavā, turklāt gan senas, gan jaunas lauku sētas bioloģisko daudzveidību var ietekmēt ikkatrs saimnieks - vai nu noplicināt, vai tieši otrādi - kopt un vairot.

Senākās lauku sētas ir arī Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma un latviskās identitātes daļa, ko Dabas fonds īpaši aicina atcerēties saistībā ar tuvojošos Latvijas simtgadi.

Lārmanis paskaidroja - lai saglabātu lauku sētas daudzveidību, cilvēkiem nevajag censties radīt “sterilu mauriņu”, kur vairs nav ne miņas no savvaļas. Tāpat var atstāt pagalmā kādu koku ar dobumu, kur dzīvot putniem.

Lai lauku sētās varētu dzīvot kupls augu, putnu, zvēru, kukaiņu un citu dzīvnieku pulks, ir svarīgi saimniekot ar izpratni par dabas vērtībām. Turklāt daudzi dabai draudzīgi darbi lauku sētā ir pavisam vienkārši paveicami. Latvijas Dabas fonds iesaka:

• Atstāj dārzu stūros neizpļautas vietas, lapu un zaru kaudzes, kas ir svarīga dzīvesvieta ežiem, ciršļiem un daudziem citiem sīkiem dzīvniekiem.

• Veido komposta kaudzes - tās ir nozīmīgas ne tikai dārza mēslošanai, bet ir arī kā dažādu sīku dzīvnieku barošanās un dzīves vieta.

• Ļauj bezdelīgām un mājas čurkstēm ligzdot saimniecības ēku iekšpusē un pažobelēs, bet, ja putnubērnu mēsli ir pārāk traucējoši, novieto speciālas ligzdu pamatnītes kādā citā, putniem piemērotā vietā.

• Saudzē bēniņos, sienu spraugās dzīvojošus sikspārņus, bet, ja tie traucē vai tuvojas remonts, kas izpostīs sikspārņu dzīves vietu, nodrošini alternatīvu - izgatavo un uzstādi sikspārņu būri. Ja pagrabā ziemo sikspārņi, centies tos traucēt pēc iespējas mazāk.

• Atstāj dārzā dobumainu ābeli, kā arī saudzē citus vecos kokus pie mājām. Saglabā arī pa kādam nokaltušam kokam vai vismaz koka zaram - tā nodrošināsi dzīvesvietu kukaiņiem, kas, savukārt, kļūs par putnu barību.

• Ceriņi, vilkābeles, pīlādži, rožu krūmi un mežvīni dārzā ne tikai to izdaiļos, bet arī nodrošinās barību caurceļojošiem un ziemojošiem putniem - meža strazdiem, zīdastēm, svilpjiem.

• Laikā, kad ir biezs sniegs, nodrošini barību putniem. Īpaši tā nepieciešama laukirbēm, kas netiek klāt nezāļu un augu sēklām. Tāpēc paber nomīdītos laukumiņos graudus, pelavas, sēklas.

• Izvieto dārzā putnu būrus.

• Nebaidies dārzā atstāt nokaltušas puķes, savukārt sētmalē kādu dadžu vai vībotņu ceru, jo ziemā ar to sēklām barosies putni.

• Lielajos kokos, it īpaši eglēs, piestiprini pūču būri vai ierīkot ligzdas pamatni stārķim.

• Izveido kukaiņu "hoteli" un mājvietu vardēm! Bluķī izurbtos caurumos vai niedru saišķos labprāt dzīvo vientuļās bites un citi derīgi kukaiņi, uz sāniem noliktā māla puķu podiņā, kurā iebāzts sausas zāles kušķis var ieviesties kamenes, bet pat pavisam neliels dīķītis vecinās varžu un krupju klātbūtni.

• Neveido mauriņu, kur aug tikai viena veida zāle, bet gan sugām bagātu dabisko zālāju. Saglabā dabiskām pļavām, mežiem vai kāpām raksturīgu augāju, ja tāds jau ir pie mājas. Vismaz dažās vietās ļauj augiem noziedēt, lai veicinātu to sēklu izplatīšanos.

• Lauku sētas pagalmā un apkaimē neizmanto sintētiskās agroķimikālijas.

 

Šis ir jau trešais gads, kad Latvijā tiek noteikta gada dzīvotne – iepriekšējos gados tās bija dabiskie zālāji un niedrājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti