Novembrī meteoru plūsma būs intensīvāka par augustā redzēto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ik gadu augustā meteorus debesīs iespējams redzēt biežāk nekā ierasts. Tiek uzskatīts, ka augusts ir krītošo zvaigžņu jeb meteoru mēnesis, taču patiesībā tā nemaz nav, stāsta astrofiziķis Kārlis Bērziņš.

„Gluži vienkārši augusts ir vasaras mēnesis, mēs esam vairāk ārā, vairāk [skatamies] naksnīgajās debesīs,” saka Kārlis Bērziņš.

Augustā Perseīdu meteoru plūsmai ir kulminācija, kas nozīmē, ka tie tiešām redzami biežāk, taču patiesībā, piemēram, novembrī meteoru plūsma ir daudz lielāka. To gan retāk iespējams redzēt, jo bieži debesis ir apmākušās.

Taču īsts meteorītu lietus ir ļoti reti. Pēdējo reizi tas tika novērots 1966.gadā, kad stundas laikā debesīs bija redzami vairāki tūkstoši krītošo meteorītu, stāsta Kārlis.

„Šī plūsma tik tiešām trīs reizes savā vēsturē ir devusi īstu meteoru lietu,” atminas Kārlis. Iespējams, ka nākamais meteoru lietus gaidāms tikai pēc 85 gadiem.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Taču, skatoties debesīs, daudziem var rasties jautājums, kas vispār ir meteorīts un spilgtā gaisma, ko redzam debesīs? „Lielākoties tās ir pavisam nelielas daļiņas, pat smilšu graudiņa izmēra, ko mēs redzam, simtiem kilometru attālumā sadegot atmosfērā un līdz zemei nemaz nenonākot,” stāsta Kārlis.

Taču lielākiem meteorītiem līdz zemei izdodas nonākt. Protams, par daudzu nokritušo meteorītu esamību neviens nezina, jo to krišanu nav iespējams paredzēt. Taču ik gadu uz zemes tiek atrasti ap pieciem ievērojamiem meteorītiem.

Arī Latvijas teritorijā tie ir atrasti. „Latvijā pavisam ir zināmi četri nokritušo meteorīti, visi akmens tipa meteorīti. Un tā ir sagadījies, ka tas viss ir noticis 19.gadsimtā,” stāsta Kārlis Bērziņš. Tie ir Biržu, Līksnas, Baldones un Neretas meteorīti. Trīs no tiem ir apskatāmi arī Kārļa veidotajā muzejā.

Lai gan muzeju sauc par Mazo meteorītu muzeju un tajā ir vien daži skatlogi ar eksponātiem – tas ir lielākais meteorītu muzejs Baltijā.

Kopā šeit apskatāmi vairāki simti meteorītu fragmentu. Te redzama, piemēram, daļiņa no vienīgā meteorīta, kas trāpījis cilvēkam, vai drumsla no nesenā Čeļabinskas meteorīta. Interesanti, ka tā ir  aizdomīgi līdzīga Latvijas kartes kontūrai.

Pats Kārlis uzskata, ka visvērtīgākie ir Latvijā atrastie meteorīti.

Meteorītus var iegūt maiņas procesā vai vienkārši nopirkt. Jo, kā izrādās, meteorītu meklēšanas un pārdošana daudziem ir arī bizness. Nesen pārdošanā bija nonācis arī fragments no Latvijā nokritušā Neretas meteorīta. Par 25 gramiem meteorīta īpašnieks vēlējies iegūt 10 tūkstošus dolāru. Šobrīd Kārlis meklē finansējumu, lai meteorīts atgrieztos Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti