Pēcpusdiena

Finanšu ministrija sāk darbu pie nākamā gada budžeta veidošanas

Pēcpusdiena

Aizvadīta ASV prezidenta priekšvēlēšanu "Lielā otrdiena"

Stājas spēkā likums, kas paredz kriminālatbildību par sporta spēļu rezultātu sarunāšanu

Ar kriminālsodiem sporta spēļu sarunātājiem cer izskaust nelegālo rūpalu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

1. martā stājas spēkā Saeimas pieņemtie grozījumi Krimināllikumā, kas nosaka kriminālsodu par manipulācijām ar sporta spēlēm - par šādu rīcību būs iespējams piespriest arī cietumsodu. Šādi jauninājumi "atsien" rokas tiesībsargājošajām institūcijām, kurām iepriekš bija jācenšas likumpārkāpējiem pielāgot citus Krimināllikuma pantus.

Saeima Krimināllikumu papildināja ar jaunu pantu, kas nosaka atbildību par spēļu "sarunāšanu" sportā. Par manipulācijām ar sporta organizācijas rīkotām sporta sacensībām varēs noteikt brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Saeimas deputāts, Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas priekšsēdētājs Jānis Upenieks :atvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" skaidroja, ka līdz šīm likuma izmaiņām situācija bijusi par labu likumpārkāpējiem. Proti, tiesībsargājošās institūcijas pat tajos gadījumos, kad bija tieši pierādījumi sporta spēļu sarunāšanā vai bukmeikeru nestandarta likmēs, nevarēja precīzi rīkoties, jo juridiski nebija definēts, kas ir šīs manipulācijas ar sporta likmēm un kāds sods par to pienācās. Izmeklētāji iepriekš mēģināja atrast citus krimināllikumu pantus, lai sauktu šādus likumpārkāpējus pie atbildības.

Upenieks neslēpa, ka iniciatīva par nepieciešamajiem likumu grozījumiem nākusi no sporta federāciju puses, bet grozījumi veikti, pateicoties daudzu iesaistīto organizāciju un institūciju kopīgam darbam.

Upenieks pastāstīja, ka grozījumi likumā paredz reālu brīvības atņemšanu no viena līdz pieciem gadiem. Viņš pauda cerību, ka izmaiņas liks atturēties cilvēkiem no negodīga rūpala.

Prieku par likuma grozījumiem pauda arī sporta totalizatora “Viensviens.lv” valdes loceklis Jānis Trēgers, norādot, ka totalizatoru kompānijas arī līdzšinējā situācijā bija cietēji, jo nācās izmaksāt lielos laimestus. Viņš pauda uzskatu, ka likuma normas attiecas arī uz tiem Latvijas pilsoņiem, kuri manipulēs ar sporta rezultātiem un likmes liks arī ārpus Latvijas teritorijas.

Portāla “Delfi” sporta žurnālists Uldis Strautmanis pauda, ka visvairāk skandālu saistībā ar sporta spēļu sarunāšanu Latvijā līdz šim bijuši futbolā, taču esot dzirdēts arī par gadījumiem basketbolā un rokasbumbā.

Jau vēstīts, ka krāpnieciskas darbības ar mērķi gūt materiālu labumu ir bijušas Latvijas sportā, it īpaši futbolā, kas pasaulē ir populārāks un līdz ar to arī paver plašākas iespējas negodīgiem darboņiem.

Pērn oktobrī Valsts policija aizturēja ar Daugavpils "Daugavu" saistītu personu grupu aizdomās par dalību manipulēšanā ar futbola spēļu rezultātiem. Savukārt šogad no Latvijas futbola virslīgas izslēdza FB "Gulbene", jo tās pārstāvji iesaistījās nelikumīgā spēļu rezultātu ietekmēšanā. Ar krāpnieciskām darbībām spēļu rezultātu ietekmēšanā saskārās arī Latvijas Basketbola savienība (LBS).

Eiropas Savienībā nav vienotas likumdošanas prakses cīņā pret krāpšaniecisku rīcību sportā. Daļā valstu, tostarp, Zviedrijā, Čehijā, Somijā un Rumānijā neatļautas manipulēšanas sportā attiecina uz korupcijas pantiem. Vācijā, Nīderlandē un Ungārijā vainīgos var sodīt par krāpšanu. Grieķijā un Polijā ir paredzēta atsevišķa atbildība par korupciju sportā, bet Itālijā, Maltā un Portugālē ir spēkā atsevišķi sporta krimināllikumi. Savukārt Apvienotajā Karalistē draud sods par krāpniecisku darbību derībās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti