Antidopinga ziņojums: Nav šaubu par Krievijas plašu krāpšanos; arī Soču olimpiādē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Vairāk nekā tūkstoš Krievijas sportistu guva labumu no dalības valsts uzturētā dopinga sistēmā, kas ilga četrus gadus kopš 2011.gada, piektdien Londonā žurnālistus informēja Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīgās komisijas vadītājs Ričards Maklarens. WADA komisijas ziņojumā pausta pārliecība par Krievijas krāpšanos arī Soču ziemas olimpisko spēļu dopinga pārbaudēs.

Maklarena ziņojuma II daļa (angļu valodā)

Krievijā īstenotā dopinga programma bija medaļu gūšanas stratēģijas daļa un tika īstenota ar valsts un tās slepeno dienestu atbalstu, pausts ziņojumā. Maklarena ziņojuma noslēguma daļā apgalvots, ka pārkāpumos ir iesaistīti četri Soču olimpiādes zelta medaļnieki divos sporta veidos un pieci sportisti, kuri izcīnīja godalgas 2012.gada Londonas olimpiskajās spēlēs.

Dažādu faktoru kopums ļauj apgalvot, ka Sočos notika Krievijas sportistu dopinga analīžu paraugu aizstāšana, secināts komisijas ziņojumā.

Pēc to nodošanas tika atvērti 12 no 44 dopinga analīžu paraugiem, kas tika ņemti medaļas ieguvušiem sportistiem. Iesaistīto personu vārdus komisija neatklāja, norādot, ka tā ir sporta veidu federāciju kompetence.

"Faktoru kopums - iespēja atvērt vāciņu, iekšpusē esoši skrāpējumi un traipi un neskaidrības ar DNS ļauj apgalvot, ka notika paraugu aizstāšana," teikts ziņojumā.

Komisija konstatēja, ka nodoto dopinga analīžu trauki vēlāk tika atvērti, par ko liecina skrāpējumi un traipi. Savukārt sāls saturs analīzēs sasniedza fizioloģiski neiespējamu līmeni, un tika pievienots, lai paraugos nodrošinātu nepieciešamo blīvumu.

Citstarp pārbaudēs konstatēts, ka divām Krievijas izlases hokejistēm nodotajos dopinga analīžu paraugos bija vīriešu urīns.

WADA komisija noskaidrojusi, ka manipulācijas ar Krievijas sportistu dopinga analīzēm notika 30 sporta veidos. Dopinga sistēma tikusi pilnveidota Londonas olimpiskajās spēlēs un turpinājumā 2013.gadā pasaules vieglatlētikas čempionātā Maskavā, bet Sočos tika nodrošināts, lai Krievijas medaļnieki tiktu pasargāti no iekrišanas dopinga pārbaudēs.

"Krievijas olimpiskā delegācija Londonas olimpiskās spēles sagrāva bezprecenta mērogā, kas droši vien nekad vairs pilnīgi netiks noskaidrots," rakstīts ziņojumā.

"Vēlēšanās izcīnīt medaļas aizstāja kolektīvo morāli un ētiskas vadlīnijas, kā arī olimpiskās godīgas cīņas vērtības."

Vairāk nekā tūkstoš Krievijas sportistu tika iesaistīti manipulācijās ar dopinga provēm un guva no tā labumu gan vasaras un ziemas sporta veidos, gan paralimpiskajā sportā, liecina WADA komisijas ziņojums.

Ziņojuma pirmajā daļā jurists Maklarens 18.jūlijā iepazīstināja ar izmeklēšanas rezultātiem, kas apstiprina Krievijas atbalstu dopinga sistēmas uzturēšanai valsts līmenī un manipulācijām dopinga analīzēs Soču ziemas olimpiskajās spēlēs. Jauna informācija pēc papildu izmeklēšanas piektdien tika publicēta Londonā.

Vēl pirms ziņojuma otrās daļas publicēšanas Kremlī paziņoja, ka uzmanīgi izvērtēs dokumenta saturu. Savukārt Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) prezidents Tomass Bahs ziņojuma publicēšanas priekšvakarā atzina, ka SOK gaida nopietns izaicinājums.

"The New York Times" (NYT) maijā rakstīja, ka Krievijas sportisti 2014.gada Soču ziemas olimpiskajās spēlēs izcīnīja 33 medaļas, tostarp 13 čempionu titulus, taču trešā daļa medaļnieku bija iekļauti valsts dopinga plānā. Krievijas sporta ministrijas dopinga sarakstā bijis arī nākamais Soču olimpiskais čempions skeletonā Aleksandrs Tretjakovs un bobsleja pilots Aleksandrs Zubkovs, kurš uzvarēja gan divniekos, gan četrinieku ekipāžu sacensībās. Sočos bobsleja sacensībās otro vietu aiz Zubkova ieguva Oskara Melbārža četrinieks, savukārt skeletonā tikai Tretjakovs apsteidza Martinu Dukuru, kurš kļuva par sudraba medaļnieku. 

Latvijas skeletonisti pirms 2016./2017.gada sezonas starta pieļāva iespēju nebraukt uz pasaules čempionātu, kas februārī risināsies olimpiskajā Soču trasē, ja nebūs garantiju uzticamai un godīgai sacensību norisei.

Maklarena ziņojumā jau iepriekš tika apkopota informācija par Krievijas pārkāpumiem vairākās antidopinga jomās. Ziņojumā tika vēstīts, ka Maskavas antidopinga laboratorija valsts dopinga sistēmas ietvaros darbojās, lai piesegtu pārkāpējus Krievijas sportā. Soču ziemas olimpiskajās spēlēs Soču laboratorijā veica dopinga analīžu paraugu nomaiņu, kas ļāva sacensībās startēt dopingu lietojušiem sportistiem. Krievijas Sporta ministrija vadīja, kontrolēja un pārraudzīja manipulēšanu ar sportistu analīžu rezultātiem, iesaistoties Valsts drošības dienestam (FSB), Krievijas izlašu sporta sagatavotības centram, kā arī Maskavas un Soču laboratorijām, secināts ziņojumā.

Pēc Maklarena ziņojuma pirmās daļas SOK atstāja starptautisko federāciju ziņā, vai ļaut Krievijas sportstiem startēt Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs. Startam Rio nepielaida Krievijas vieglatlētus un svarcēlājus, bet vēl vairākos sporta veidos ieviesa daļēju aizliegumu.

Maklarens WADA uzdevumā veica izmeklēšanu par plašām apsūdzībām Krievijai antidopinga pārkāpumos, tostarp valsts atbalstu dopinga sistēmas uzturēšanai augstāku rezultātu sasniegšanai un dopinga analīžu paraugu aizstāšanā.

WADA nolēma sākt izmeklēšanu pēc Krievijas antidopinga laboratorijas bijušā vadītāja Grigorija Rodčenkova apgalvojumiem, ka Krievija uzturēja dopinga sistēmu, lai nodrošinātu savu sportistu panākumus Soču ziemas olimpiskajās spēlēs, kā arī iesaistīja specdienestus manipulēšanā ar dopinga analīzēm. Dažādu manipulāciju rezultātā laboratorijā arī bijis zināms, kuri analīžu paraugi ir Krievijas sportistiem, lai gan sistēma paredz, ka analīžu paraugi darbiniekiem nav personiski atpazīstami.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti