Panorāma

Valsts palīdzībā zivjrūpniekiem atklājas trūkumi

Panorāma

Komisijas ziņojums politisko strīdu ēnā

Zolitūdes lietu nodod tiesai

Zolitūdes traģēdijas lietu koleģiāli iztiesās trīs tiesneši; viņus atbrīvos no citiem darbiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Zolitūdes traģēdijas lietai nonākot tiesā, paredzams, ka to koleģiāli izskatīs trīs tiesneši un rezervē būs vēl ceturtais, lai nodrošinātos, ka apjoma ziņā vērienīgākās lietas izskatīšana noritētu raiti. Rīgas Zemgales priekšpilsētas tiesai nāksies arī pārbaudīt Ģenerālprokuratūras izteikto secinājumu, ka traģēdiju varēja novērst vismaz 30 reižu. 

Zolitūdes lietas 80 sējumi tagad nodoti Rīgas Zemgales priekšpilsētas tiesai. Taču tā kā lietā iesaistīto cilvēku skaits ir tik liels – aptuveni 300, iztiesāšanai nav atbilstošu telpu. Tādēļ nolemts izmantot zāli Administratīvajā rajona tiesā. Tur pirmdien, 12.oktobrī, nogādāti lietiskie pierādījumi.

Trīs prokurori, kuri uztur apsūdzību, apstiprināja, ka lieta tagad ir tiesas rokās. Kā jau “Panorāma” pagājušajā nedēļā ziņoja, lietā ir 263 cietušie. 144 ir liecinieki, 10 piesaistīti eksperti,  pret piecām  juridiskām personām vērsti piespiedu ietekmēšanas līdzekļi un deviņi apsūdzētie. Smagākās apsūdzības ir būvinženierim Ivaram Sergetam, būvekspertam Andrim Gulbim, arhitektam Andrim Kalinkam,  “RE&RE” būvdarbu vadītājam Staņislavam Kumpiņam un būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam gan par būvniecības likumu un normatīvu pārkāpšanu, gan nogalināšanu aiz neuzmanības.

Pārējie apsūdzētie - būvinspektors Jānis Balodis, būvinspekcijas priekšnieka pienākumu izpildītāja Aija Meļņikova  un būvprojektu izvērtēšanas nodaļas vadītāja Marika Treija – apsūdzēti par to, ka, būdami valsts amatpersonas, aiz nolaidības neizdarīja darbības, kuras pēc likuma un uzlikta uzdevuma jāizdara, lai novērstu kaitējumu pārvaldības kārtībai un ar likumu aizsargātām personas interesēm, ar to izraisot smagas sekas.

Bet Inna Šuvajeva, SIA “Maxima Latvija” Darba aizsardzības vecākā speciāliste, apsūdzēta par to, ka, būdama persona, kas uzņēmumā atbildīga par darba aizsardzību reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu, pārkāpa šo normatīvo aktu prasības, kas izraisīja miesas bojājumus un cilvēku nāvi.

Prokurori secinājuši, ka traģēdiju daudzkārt varēja novērst, vismaz 30 reizes.

Kopējais lietā pieteiktais kaitējuma kompensāciju apjoms pārsniedz 155 miljoni eiro. “Varam pateikt to, ka vairāku apsūdzēto un arī juridisko personu mantai ir uzlikts arests. Tie ir aresti transportlīdzekļiem, naudas līdzekļiem, kapitāldaļām, nekustamiem īpašumiem,” stāstīja prokurors Kaspars Cakuls.

Kad tiesa varētu sākties, pagaidām skan tikai prognozes. “Viss ir atkarīgs no tā, kāda slodze pašlaik tiesnesim ir, jo tiesnesi neviens neatbrīvos no ikdienas darbiem, no to lietu izskatīšanas tiesā, kas viņam jau ir nozīmētas. Tā ka prognozēt laiku, kad varētu sākt iztiesāt, es neņemšos. Katrā ziņā domāju – ja šī gada beigās uzsāks iztiesāšanu, tad tas būs ļoti ātri,” sacīja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Tiesā gan sacīja, ka Zolitūdes lietā tiesneši tiks atbrīvoti no citiem darbiem. Lietu koleģiāli iztiesās trīs tiesneši. Ceturtais būs rezervists, lai nodrošinātos, ka, piemēram, kāda tiesneša slimības gadījumā lietas izskatīšanas neapstājas.

Vēstīts, ka Zolitūdes traģēdijā, kas notika 2013.gada 21.novembrī, dzīvības zaudēja 54 cilvēki, bet par cietušajiem atzīti 208 cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti