Zivju, vēžu, molusku un pat krokodilu audzēšanu Latvijā apgūs jaunā DU programmā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pirmo reizi Baltijā, Daugavpils Universitātē (DU) atvērta jauna bakalaura studiju programmā “Akvakultūru bioloģija”.  Šobrīd tieši akvakultūra ir visstraujāk augošā tautsaimniecības nozare Eiropā un arī pasaulē. Tāpēc, atsaucoties uz daudzkārtējiem akvakultūras ražotāju priekšlikumiem, DU ar šo gadu  sāks uzņemt topošos studentus valsts apmaksātās studijās šīs nozares apgūšanā.

DU jaunās mācību programmas koordinators, profesors Artūrs Škute akvaspeciālistu  sagatavošanai redz milzīgu lomu un pieprasījumu. Jaunā programma nav radusies nejauši.

"Tā ir ļoti pieprasīta specialitāte. (..) Ir uzbūvēti diezgan daudz modernu uzņēmumu, un uzņēmēji nāk un prasa, ka vajag speciālistus," norāda Škute.

Speciālistiem šajā nozarē pieprasījums un darba vietas būs, ir pārliecināts arī augstskolas rektors Arvīds Barševskis. "Vairs nepietiek tikai ar zivkopjiem. Akvakultūra ir daudz plašāks lauks. Tur ir ļoti daudz tehnikas (..)," norāda Barševskis.

Augstskolas uzdevums ir izglītot speciālistus šim darbam, apliecina Škute. Turklāt pētniecības lauks pieaugs, jo paredzēts izzināt arī piranjas. "Pašlaik ir mums tradicionālas karūsas un karpas. (..) Bet vēl mēs nodarbojamies ne tikai ar zivīm, kuras var ēst, bet arī ar invazīvām zivīm. Piemēram, rotans, arī piranjas, kas pie mums diezgan drīz parādīsies," saka Škute. Viņš gan mierina, ka tās nebūs pazīstamās plēsīgas zivis, bet gan augus ēdošas zivis.

Latvija ir īpaši pateicīga vieta, lai nodarbotos ar akvakultūru, ir pārliecināts DU pasniedzējs un Latgales zoodārza vadītājs Mihails Pupiņš. "Akvakultūra ir modernākā zinātne, kas ļauj cilvēkiem ne tikai ķert jūrā, bet arī pašiem audzēt un samazināt iespaidu uz dabu," saka Pupiņš. Viņš norāda, ka arī Eiropas Savienība ir gatava ieguldīt ievērojamus līdzekļus, lai Latvijā attīstītu akvakultūru.

Akavakultūra ir plaša nozare.

Nav izslēgts, ka pat krokodiliem DU bāzē un šīs apmācības programmā būs atvēlēta īpaša loma, jo arī tie ir akvasastāvdaļa, saka Pupiņš. Tāpat Latvijā varēs apgūt ne tikai zivju vai krokodilu, bet arī molusku un vēžveidīgo audzēšanu.

Uzņemšana jaunajā programmā ''Bioloģija”, kurā ir modulis “‘Akvakultūru  bioloģija”, DU  sāksies ar 27. jūniju.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti