Panorāma

Dibinās "Rail Baltica" uzņēmumu

Panorāma

Kam Latvijā jāapglabā Dānijas pilsonis?

Ušakovs pret Sprūdžu: vai deklarētie rīdzinieki brauks lētāk?

VARAM: Norma par diferencētajām biļešu cenām jāatceļ; Ušakovs atzinumu sauc par politisku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Rīgas domei (RD) norma par diferencētajām sabiedriskā transporta biļešu cenām ir jāatceļ, jo maksa par braucienu ar sabiedrisko transportu nevar būt atkarīga no deklarētās dzīvesvietas, savā atzinumā par RD un tās vadītāja Nila Ušakova ideju radīt „rīdzinieku" un „nerīdzinieku" biļetes raksta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP) norāda, ja RD ignorēs VARAM atzinumu, tad VARAM ir tiesības apturēt "Rīdzinieku biļešu" ieviešanu līdz brīdim, kamēr savu spriedumu šajā jautājumā nebūs pateikusi Satversmes tiesa. Tikmēr Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) uzsver, ka VARAM atzinums nebūs šķērslis "Rīdzinieku biļešu" ieviešanā, jo tur minētie argumenti nav pamatoti.

„Lai arī no likuma „Par pašvaldībām" 12.panta izriet, ka pašvaldība savas iniciatīvas realizē attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju interesēs, tomēr par šādu administratīvās teritorijas iedzīvotāju vienīgo interesi nevar tikt uzskatīts pakalpojuma ekonomiskais izdevīgums," teikts ministrijas atzinumā.

Dokumenti

VARAM atzinums par sabiedriskā transporta biļešu cenas diferenciāciju Rīgā

Lejuplādēt

2.32 MB

Tā uzsver, ka Rīgā ir daudz valsts iestāžu, lielākie tirdzniecības uzņēmumi, kultūras un izglītības centru, kādu citur nav. Arī daudzi pakalpojumi, kas atrodami Rīgā, citur nav. „Vienlaikus ievērojami liels citu pašvaldību iedzīvotāju skaits katru dienu brauc uz Rīgu strādāt," klāsta ministrija. Vienlaikus atvieglojumi nav paredzēti tiem cilvēkiem, kam galvaspilsētā pieder nekustamais īpašums, taču viņi ir deklarēti ārpus Rīgas vai pat citā valstī. „Papildus jānorāda, ka Rīgas dome ieņēmumus gūst ne tikai no tām personām, kuras Rīgā deklarējušas savu dzīvesvietu un līdz ar to arī maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli Rīgas pilsētas budžetā, bet arī nekustamā īpašuma nodokļa veidā no personām, kurām Rīgā pieder nekustamais īpašums," atzinumā raksta ministrija.

„Secināms, ka minētajā tiesību normā ietvertais kritērijs nav pietiekams, lai noteiktu braukšanas maksas atvieglojumus, kā arī nav saskatāms šāda atvieglojuma piešķiršanas leģitīmais mērķis it īpaši ņemot vērā to, ka personas, kas ir deklarējušas savu dzīvesvietu Rīgas administratīvajā teritorijā ar plānoto regulējumu tiek nostādītas labvēlīgākā situācijā nekā tie iedzīvotāji, kuri ikdienā brauc uz Rīgu strādāt, saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, apmeklēt valsts iestādes, vai kurām Rīgā pieder nekustamais īpašums," pauž ministrija.

Tāpat braukšanas maksas tarifa pieaugums var izraisīt valsts budžeta dotācijas apjoma pieaugumu.

Atzinumā arī norādīts, ka biļešu cenas paaugstināšana Rīgā nedeklarētajiem iedzīvotājiem būtu pretrunā ar Satversmi, vairākiem Latvijas likumiem un starptautiskajām normām.

„Noteikumi nav atbalstāmi, ir nepareizi, un juridiski tie ir brāķis (..) Mēs arī norādām uz Satversmi un vairākiem augstāk esošiem starptautiskiem tiesību pantiem, ar kuriem tās [RD normas] ir pretrunā," norāda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs un piebilst: „RD diskriminē iedzīvotājus, un tas nav pieļaujams".

Sprūdžs gan atzīst, ka RD ir tiesības neklausīt VARAM atzinumam, taču tad Sprūdžs drīkst apturēt RD izstrādātu normu ieviešanu dzīvē līdz brīdim, kamēr savu spriedumu nav nolasījusi Satversmes tiesa.

Ministrs gan atzina, ka RD ir tiesības pacelt sabiedriskā transporta biļetes visiem tā izmantotājiem.

Savukārt Ušakovs norādīja, ka vairāki VARAM argumenti ir kļūdaini. Piemēram, citās pašvaldībās vietējiem iedzīvotājiem ir atvieglojumi, piemēram, siguldiešiem savā pašvaldībā transports ir lētāks. Tāpat viņš uzsvēra, ka daudzi pakalpojumi Latvijā ir piesaistīti deklarētajai dzīvesvietai, līdz ar to arguments, ka deklarētā dzīvesvieta nevar būt kritērijs pakalpojumu samaksas noteikšanai ir nepamatots. „RD sagaidīs, ko izlems Saeima. Apkoposim visus prātojumus un atradīsim veidus, kā rīdzinieki varēs izmantot lētāku sabiedrisko transportu (..) Mēs pieņemsim RD saistošo noteikumu jaunu redakciju un dosimies tālāk" pauda Ušakovs un uzsvēra, ka arī VARAM un Sprūdžam vajadzēs pamatot lēmumu uz laiku atcelt „Rīdzinieku biļešu" ieviešanu.

Ušakovs arī nekavējās VARAM atzinumu dēvēt par politisku, bet pašu ministru par "brāķi". „Ministra atbilde ir absolūta liekulība. Mēs visi ļoti labi atceramies, ka Inga Antāne, kas ir Sprūdža padomniece un pirms pusgada bija Rīgas mēra amata kandidāte, piedāvāja Rīgā izveidot bezmaksas transportu tāpat kā Tallinā. Proti, Tallinas iedzīvotājiem bezmaksas, savukārt no pārējām Igaunijas pašvaldībām iedzīvotājiem jāmaksā 1,60 eiro", klāstīja Ušakovs. „Tur divas trešdaļas ir lirika, ko nav parakstījis neviens ierēdnis, tikai pats Sprūdžs. Tas ir politisks dokuments (..) Brāķis mums ir pats Sprūdžs," teica galvaspilsētas mērs.

Sistēma, kas paredz īpašas atlaides pilsētā deklarētajiem iedzīvotājiem, šobrīd darbojas Siguldā. Tur vietējie var pārvietoties bez maksas vairāk nekā 10 dažādos autobusu maršrutos, uzrādot siguldieša identifikācijas karti. Edmunds Sprūdžs piektdien lika noprast, ka jaunie ierobežojumi attieksies ne tikai uz Rīgu. „Neviena pašvaldība nedrīkst diskriminēt, Rīgas piemērs, protams, ir šādā veidā pievērsis tam pietiekamu sabiedrības uzmanību, un valdībai nav izvēles uz šādu lietu nereaģēt un to nevērtēt tieši Rīgas mēroga dēļ. Tas, ka rezultātā tas varētu ietekmēt arī citu pašvaldību lēmumus, to nevar izslēgt šobrīd," teica Sprūdžs.

Siguldas mērs Uģis Mitrēvics „Panorāmai" atturējās spriest par tālākām darbībām, kamēr Saeima nav galīgajā lasījumā pieņēmusi likuma grozījumus, kas liegtu dalīt sabiedriskā transporta pasažierus pēc deklarētās dzīvesvietas, tomēr, ja tas būs nepieciešams, sola meklēt likumīgu veidu, kā atlaides siguldiešiem saglabāt.

Ziņots, ka negatīvi Rīgas domes ieceri novērtējusi Saeima, kas ceturtdien likumos otrajā lasījumā apstiprināja normu, kas liedz Rīgas pašvaldībai paaugstināt sabiedriskā transporta biļešu cenas. Vēl gan nepieciešams trešais galīgais lasījums. Tiesa, Ušakovs pavēstīja, ka grozīs Rīgas domes saistošos noteikumus, lai apietu Saeimas lēmumu. Atbilstoši Rīgas domes iecerei, no nākamā gada Rīgā deklarētajiem sabiedriskā transporta biļete maksās 60 eirocentus, nedeklarētajiem – 1,20 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti