Panorāma

M.Jurēvičs izslēgts no LBS

Panorāma

Pasniedz Lielo mūzikas balvu

VVC sāk pārbaudi par A.Lemberga uzrunu krieviski

Valsts valodas centrs sācis pārbaudi par Lemberga uzrunu krievu valodā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Valsts valodas centrs (VVC) sācis pārbaudi par no amata pienākumu pildīšanas atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga ("Latvijai un Ventspilij") rīcību, skatītājus kultūras namā "Jūras vārti" uzrunājot krievu valodā. Likums strikti nosaka, ka pasākumos deputātiem valsts valodā jārunā vienmēr. Ja pasākumu rīko kāds cits, nevis valsts vai pašvaldības iestāde, un tajā tomēr skan svešvaloda, ir jānodrošina tulkojums. 

Īsi sasveicinājies valsts valodā, 28. februāra vakarā, brīdi pirms līguma parakstīšanas ar Rīgas Krievu teātri par sadarbības turpināšanu, Lembergs vairākas minūtes pilno skatītāju zāli uzrunāja krieviski. Nekāds tulkojums viņa teiktajam nesekoja.

Lembergs izvēli uzrunāt publiku krievu valodā pamatoja ar to, ka zālē esošie lielākoties sapratuši krievu valodu:

Pasākumu rīkoja pašvaldības uzņēmums "Kurzemes filharmonija”. Valdes priekšsēdētāja Sigita Migoļa atzīst, ka izrādei "Granāta aproce" titri bija sagatavoti un lugas laikā tulkojums tika rādīts. Taču Lemberga uzruna spontāni notika krievu valodā, iespējams, tādēļ, ka zālē bija daudz krievvalodīgo.

"Publika pārsvarā bija krievvalodīgie. Sasveicināšanās notika latviski, tālāk krieviski. Protams, tas nav attaisnojums, bet mēs zinām arī to, ka krievu valodā cilvēki saprot labāk. Protams, valsts likums ir jāievēro," teica "Kurzemes filharmonija" valdes priekšsēdētāja Sigita Migoļa.

"Pārbaudi nupat esam uzsākuši, tādēļ par šo konkrēto gadījumu daudz pagaidām pastāstīt nevarēšu," atzīst VVC direktora vietniece Ingrīda Bērziņa.

Pārbaudes laikā visām iesaistītajām pusēm lūgs paskaidrojumus. Taču likums skaidri nosaka, kā ir jārunā pasākumos.

"Ja pasākumu rīko valsts vai pašvaldības iestāde, darba valoda ir latviešu! Ja runā deputāts, Latvijas Republikā deputātam vienmēr jārunā valsts valodā," piebilda Bērziņa.

Publiski jau izskanējis, ka centrs pārbauda arī Rīgas mēra Nila Ušakova ("Saskaņa") rīcību, Ēnu dienā uzrunājot skolēnus krievu valodā. Centrā atzīst, ka te pārbauda vairāku pašvaldību vadītāju rīcību, bet  publiski izskanējis tikai Ušakova vārds. Robeža valodas izvēlei ir skaidri noteikta. Proti, ja Ēnu dienā piedalītos ārvalstu skolēni, Ušakovs būtu varējis runāt arī angliski. Taču tas ir jāsaskaņo ar VVC.

"Var rīkot slēgtus starptautiskus pasākumus. Bet tas tad jāsaskaņo ar mums. Katru gadījumu skatām individuāli. Atļaujam vai aizliedzam. Bet nav aizliegts runāt angļu, franču, jebkurā valodā," teica VVC pārstāve.

Sods par šādu pārkāpumu ir 35-70  eiro, atkārtotā gadījumā - 140 eiro, un tas jāmaksā pasākuma rīkotājam, nevis amatpersonai, kas izvēlējusies izteikties citā, ne savas valsts valodā.

Tiesa, vismaz Ventspilī no krievu valodas nevairās. Internetā 1. februārī publiskotajā atbildēs uz iedzīvotāju jautājumiem Lembergs un citi domes vadības pārstāvji krieviski runā stundu un ilgāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti